Užovka hladká: Had, který vám neublíží

Užovka Hladká

Elegantní had našich zahrad

Užovka hladká, známá také jako „had zahradní“, je častým obyvatelem našich zahrad a luk. Tento elegantní plaz s délkou až 1 metr je nejedovatý a pro člověka zcela neškodný. Naopak, užovka hladká je užitečným pomocníkem v boji proti hlodavcům. Živí se především hraboši, myšmi a dalšími drobnými savci.

Užovka hladká se vyznačuje štíhlým tělem s hladkými šupinami, odtud pochází i její druhový název. Zbarvení je variabilní, od šedohnědé po olivově zelenou, s charakteristickými tmavými skvrnami na hřbetě. Typickým znakem užovky hladké jsou žluté skvrny za hlavou, které daly tomuto druhu lidový název „had s náušnicemi“.

Užovka hladká je aktivní především ve dne, kdy se vyhřívá na slunci a loví potravu. V noci se ukrývá v norách hlodavců, pod kameny nebo v hromadách dřeva. V České republice je užovka hladká chráněným druhem. Její výskyt v zahradě je známkou zdravého a vyváženého ekosystému.

Neškodná kráska s hladkými šupinami

Užovka hladká, latinsky Coronella austriaca, je fascinující had obývající i naše končiny. Ačkoliv se někteří lidé hadů bojí, uzovka hladká je pro člověka naprosto neškodná. Dorůstá délky maximálně 80 cm, přičemž samičky bývají o něco větší než samečci. Charakteristickým znakem je hladká šupinatá kůže, která dala tomuto druhu i jeho české jméno. Zbarvení se pohybuje od šedohnědé po měděně hnědou, s tmavými skvrnami na hřbetě. Často se plete se zmijí obecnou, od které se liší kulatou zornicí a absencí typické klikaté čáry na hřbetě. Užovka hladká preferuje slunná a suchá místa s dostatkem úkrytů, jako jsou okraje lesů, kamenité stráně nebo meze. Živí se převážně ještěrkami, ale nepohrdne ani drobnými hlodavci či jinými hady. Je to plachý a neagresivní had, který se v případě ohrožení snaží spíše utéct. Pokud se cítí zahnaná do kouta, může se bránit kousáním, ale její drobné zuby kůži člověka neprokousnou. Užovka hladká je důležitým článkem ekosystému a zaslouží si naši ochranu.

Užovka hladká, elegantní had s jemnými šupinami, se ladně pohybuje vysokou trávou, připomínajíc nám krásu a tajemství přírody.

Anežka Nováková

Rozšíření: Slunce a vlhko, prosím!

Užovka hladká, ten náš elegantní had s charakteristickými žlutými „ušičkami“, má ráda sluníčko skoro stejně jako my. Jasně, je to plaz, takže se potřebuje vyhřívat, aby měl dost energie na lov a pohyb. Ale pozor, i když má ráda teplo, nesnese přímé úpal. Nejradši se vyhřívá na kamenech nebo kládách, kde na ni dopadají sluneční paprsky jen zčásti. A vlhko? To je další důležitý faktor pro její pohodu. Užovka hladká se často zdržuje poblíž vody, ať už jde o rybníky, potoky nebo mokřady. Potřebuje se totiž pravidelně napít a občas se i ráda smočí, aby se ochladila nebo zbavila parazitů. Takže pokud chcete užovku hladkou potkat ve volné přírodě, hledejte slunná místa s dostatkem úkrytů poblíž vody. A nebojte se, i když na vás vycení svůj rozštěpený jazyk, rozhodně to neznamená, že se chystá k útoku. Jenom vás „očichává“, aby zjistila, co jste zač.

Potrava: Žáby, ještěrky, hraboši... mňam!

Užovka hladká, elegantní a neškodný had obývající naši přírodu, je známá svou nenáročností i v otázce jídelníčku. Ačkoliv si někteří mohou myslet, že hadi vyhledávají exotické pokrmy, užovka hladká dává přednost tomu, co jí naše krajina nabízí. Její jídelníček tvoří především obojživelníci a plazi, s oblibou si pochutná na žábách, které loví s neuvěřitelnou mrštností a přesností. Nepohrdne ani ještěrkou, kterou překvapí svou rychlostí. V jejím jídelníčku ale najdeme i drobné savce, jako jsou hraboši, myšice a hryzci. Mláďata užovky hladké se spokojí s menší kořistí, jako jsou hmyz a jeho larvy. Zajímavostí je, že užovka hladká svou kořist nežvýká, ale polyká ji vcelku. Díky pohyblivým čelistním kostem dokáže pozřít i kořist větší, než je její hlava. Užovka hladká je pro člověka naprosto neškodná a v zahradě může být užitečným pomocníkem v boji proti hlodům.

Zimní spánek: Společně v úkrytu

Užovka hladká, náš nejjedovatější had, se na zimu ukládá k zimnímu spánku. Tento stav strnulosti, kdy se metabolismus zpomaluje na minimum, umožňuje užovkám přežít mrazivé měsíce bez potravy. Užovky hladké obvykle zimují od října do března, v závislosti na teplotě a dostupnosti potravy. Zajímavostí je, že užovky hladké často zimují společně, a to i s jinými druhy hadů. V přírodě se tak můžeme setkat s tzv. hadími klubky, kde se v jednom úkrytu nachází hned několik jedinců. Tyto úkryty, zvané hibernakula, se nacházejí v místech chráněných před mrazem, jako jsou dutiny stromů, nory hlodavců nebo skalní štěrbiny. Společné zimování má pro užovky hned několik výhod. Jednak sdílením tělesného tepla si hady navzájem pomáhají udržovat optimální teplotu. Dále společné zimování usnadňuje rozmnožování, jelikož se samci a samice setkávají brzy na jaře po probuzení ze zimního spánku. A konečně, větší počet hadů v úkrytu představuje větší šanci na včasné odhalení predátora. Zimní spánek je pro užovky hladké klíčovým obdobím, které jim umožňuje přežít nepříznivé podmínky a připravit se na rozmnožování.

Rozmnožování: Vajíčka v kompostu

Užovka hladká, na rozdíl od své příbuzné užovky obojkové, neklade vajíčka do vody, ale vyhledává teplá a vlhká místa s rozkládající se organickou hmotou. Ideálním místem pro kladení vajíček je tak pro ni kompost. Samice užovky hladké kladou svá vajíčka obvykle v červnu a červenci. Počet vajíček se liší v závislosti na věku a velikosti samice, obvykle se pohybuje mezi 8 a 40 kusy. Vajíčka jsou oválná, kožovitá a slepená k sobě. Teplo potřebné pro vývoj embryí zajišťuje rozkládající se organická hmota v kompostu. Mláďata se líhnou po 6 až 8 týdnech, v závislosti na teplotě prostředí. Jsou samostatná ihned po vylíhnutí a živí se drobnými živočichy, jako jsou hmyz, pavouci a slimáci. Kompost tak představuje pro užovky hladké ideální místo pro rozmnožování, jelikož poskytuje jejich vajíčkům ideální podmínky pro vývoj a mláďatům dostatek potravy.

Vlastnost Užovka hladká Užovka obojková
Délka Až 1 metr (samice větší) Až 1,5 metru (samice větší)
Zbarvení Šedé až hnědé, s kresbou Šedé až zelené, s charakteristickými žlutými skvrnami za hlavou
Výskyt Sušší oblasti, okraje lesů, zahrady Blízko vody, vlhké louky, břehy rybníků
Jedovatost Nejedovatá Nejedovatá

Užovka hladká a člověk: Mýty a realita

Užovka hladká (Coronella austriaca) je nejedovatý had obývající i Českou republiku. Často se stává obětí mýtů a nepravdivých příběhů, které ji staví do špatného světla. Lidé si ji pletou se zmijí obecnou, ačkoliv užovka hladká je štíhlejší, má kulitou zornici a postrádá typickou klikatou čáru na hřbetě. Její zbarvení je variabilní, od šedohnědé po měděně hnědou. Dorůstá délky maximálně 80 cm.

Užovka hladká je plachá a neútočná. Při vyrušení se snaží ukrýt, a pokud je zahnána do úzkých, brání se kousáním. Její kousnutí je však neškodné a nezpůsobuje žádné zdravotní komplikace. Naopak, užovka hladká je užitečným pomocníkem v boji proti škůdcům. Živí se především ještěrkami, slepýši a drobnými hlodavci.

Setkání s užovkou hladkou v přírodě není důvod k panice. Naopak, je to příležitost k pozorování fascinujícího tvora, který je nedílnou součástí naší fauny. Pamatujte, že hadi hrají důležitou roli v ekosystému a zaslouží si naši ochranu.

Ochrana: Užitečný pomocník v ohrožení

Užovka hladká, elegantní had s charakteristickými žlutými skvrnami za hlavou, čelí v České republice nelehkému osudu. I přes svou neškodnost a užitečnost je často střetem s lidskými předsudky a nevědomostí. Mnoho lidí si ji plete se zmijí obecnou a mylně se domnívá, že je jedovatá. Tato mylná domněnka vede k zbytečnému zabíjení užovek, které jsou ve skutečnosti důležitou součástí ekosystému.

Užovka hladká se živí především drobnými hlodavci, čímž pomáhá regulovat jejich populace a chránit tak úrodu zemědělců. Její přítomnost v zahradě je tak spíše důvodem k radosti než k panice. Ochrana užovky hladké je proto klíčová. Je důležité šířit osvětu a informovat veřejnost o jejím neškodném charakteru a užitečnosti. Setkání s užovkou hladkou by mělo být spíše zajímavým zážitkem než důvodem k panice. Pozorováním těchto plazů v jejich přirozeném prostředí se můžeme mnohému naučit o fungování přírody a důležitosti její ochrany.

Publikováno: 04. 09. 2024

Kategorie: příroda

Autor:

Tagy: užovka hladká