Rozmarné krásky: Jak na orchideje i v české zahradě?
Krása orchidejí v zahradě
Orchideje, královny mezi pokojovými rostlinami, si získávají srdce milovníků květin po celém světě. Jejich exotická krása a elegance v sobě skrývají nádech tajemství a luxusu. Málokdo však ví, že pěstování orchidejí není výsadou jen zkušených botaniků. S trochou péče a znalostí jejich specifických potřeb si můžeme užívat jejich nádherných květů i v našich domovech. Existuje nespočet druhů orchidejí, z nichž každý má své specifické nároky na prostředí a péči. Mezi nejoblíbenější druhy pro pěstování v bytě patří například Phalaenopsis, známý také jako můrovec, Dendrobium s bohatými květenstvími, či půvabná Miltonia s květy připomínajícími macešky.
Pro zdárné pěstování orchidejí je klíčové dopřát jim dostatek světla, avšak chránit je před přímým slunečním zářením. Zálivka by měla být mírná, ideálně dešťovou vodou, a substrát by měl mezi zálivkami vždy mírně proschnout. Orchideje ocení také vyšší vzdušnou vlhkost, kterou jim můžeme zajistit rosením, umístěním na misku s kamínky a vodou, nebo pěstováním v blízkosti zvlhčovače vzduchu. Správná péče se nám orchideje odmění nejenom nádhernými květy, ale i zdravým růstem a vitalitou.
Výběr správného druhu
Svět orchidejí je nesmírně rozmanitý a nabízí nepřeberné množství druhů a kultivarů. Pro začátečníky může být obtížné se v této záplavě krásy zorientovat. Ne všechny orchideje jsou si rovny co do náročnosti pěstování. Některé druhy, jako například Phalaenopsis, jsou poměrně nenáročné a vhodné i pro úplné začátečníky. Jiné, jako například Vanda, vyžadují specifické podmínky a zkušenosti. Před pořízením orchideje je proto důležité zvážit své pěstitelské možnosti.
Důležitým faktorem při výběru je prostředí, které orchideji můžete poskytnout. Některé druhy preferují vlhčí prostředí, jiné sušší. Některé vyžadují dostatek světla, jiné prospívají i v polostínu. Informujte se o nárocích daného druhu na teplotu, vlhkost a světlo. Zamyslete se nad umístěním orchideje ve vašem bytě. Máte k dispozici světlý parapet, nebo spíše stinný kout?
Při výběru orchideje nezapomeňte na estetické hledisko. Orchideje se pyšní neuvěřitelnou škálou barev, tvarů a velikostí květů. Vyberte si druh, který vás osloví svou krásou a bude ladit s vaším interiérem. Nebojte se experimentovat a objevovat nové druhy a kultivary. S trochou trpělivosti a péče vám orchideje přinesou do vašeho domova krásu a eleganci.
Ideální světelné podmínky
Orchideje pocházejí z tropických a subtropických oblastí, kde je dostatek světla. V našich podmínkách je proto důležité zajistit jim dostatek světla, aby mohly prospívat a kvést. Ideální je rozptýlené světlo, přímé slunce jim může popálit listy. Vhodným místem pro orchideje jsou okna orientovaná na východ nebo západ. Na jižních oknech je nutné orchideje chránit před přímým sluncem záclonou nebo žaluziemi. Naopak severní okna pro většinu orchidejí nejsou vhodná, protože jim zde bude chybět světlo.
Délka světelného dne by se měla pohybovat mezi 12-14 hodinami. V zimních měsících, kdy je denního světla méně, je vhodné orchidejím přisvětlovat umělým osvětlením. K tomu lze použít speciální pěstební zářivky nebo LED žárovky s teplým bílým světlem. Světlo by mělo být umístěno asi 30 cm nad rostlinou.
Nedostatek světla se u orchidejí projevuje tmavě zelenými listy, slabými výhony a omezenou tvorbou květů. Naopak, pokud mají orchideje světla příliš, listy žloutnou a hnědnou. Důležité je sledovat reakce rostliny a podle potřeby upravit světelné podmínky.
Správná zálivka a vlhkost
Orchideje jsou sice tropické krásky, ale to neznamená, že potřebují neustále mokré kořeny. Naopak, přemokření je pro ně mnohem nebezpečnější než občasné sucho. Většina orchidejí roste epifyticky, to znamená, že se v přírodě zachycují na stromech a jejich kořeny volně visí ve vzduchu. Tyto kořeny potřebují pravidelně oschnout, aby mohly dýchat. Frekvence zálivky se liší podle druhu orchideje, velikosti květináče a podmínek v místnosti. Obecně platí, že orchideje zaléváme tehdy, když je substrát téměř suchý. To poznáme tak, že květináč zvedneme – pokud je lehký, je čas na zálivku. Další možností je zapíchnout do substrátu dřevěnou špejli a zkontrolovat její vlhkost. Pro zálivku používáme odstátou vodu pokojové teploty. Orchidej nikdy nenecháváme stát ve vodě, přebytečnou vodu z podmisky vždy vylijeme. Kromě zálivky je pro orchideje důležitá i vzdušná vlhkost. Tu můžeme zvýšit rosením listů, umístěním květináče na misku s vlhkými kamínky nebo pořízením zvlhčovače vzduchu.
Hnojení pro bohaté květy
Pro bohaté kvetení orchidejí je hnojení klíčové, ale liší se od hnojení běžných pokojových rostlin. Orchideje preferují slabší koncentrace hnojiva a specifické složení živin. Vybírejte hnojivo určené přímo pro orchideje s vyváženým poměrem dusíku, fosforu a draslíku. Dusík podporuje růst listů, fosfor kvetení a draslík celkovou vitalitu. Hnojte pouze během aktivního růstu, obvykle od jara do podzimu. Frekvence hnojení závisí na druhu orchideje a typu hnojiva. Obecně platí hnojit jednou za 14 dní až měsíc. Před hnojením orchidej důkladně zalijte, aby nedošlo k popálení kořenů. Hnojivo aplikujte podle pokynů na obalu, obvykle do zálivky. V zimě, kdy orchideje obvykle odpočívají, hnojení omezte nebo úplně vynechejte. Kromě klasického hnojiva můžete použít i hnojivé tyčinky, které se zapíchnou do substrátu a postupně uvolňují živiny. Důležité je nehnojit přespříliš, mohlo by dojít k poškození rostliny. Sledujte reakce vaší orchideje na hnojení a přizpůsobte mu dávkování a frekvenci.
Krása orchidejí je pomíjivá, ale jejich elegance a rafinovanost v nás rezonuje ještě dlouho poté, co květy opadnou.
Božena Němcová
Přesazování a substrát
Pro orchideje je důležité zvolit správný substrát a přesazovat je ve vhodnou dobu. Většina orchidejí neroste v hlíně, ale epifyticky, to znamená na stromech. Proto potřebují vzdušný a propustný substrát, který zajistí dostatek kyslíku ke kořenům. Vhodným substrátem je směs kůry, kokosových vláken, perlitu a dřevěného uhlí. Důležité je vybrat substrát určený přímo pro orchideje. Přesazujeme tehdy, když je substrát starý a rozpadlý, kořeny přerůstají květináč, nebo když orchidej špatně roste. Nejvhodnější dobou pro přesazování je jaro, kdy orchideje začínají růst. Před přesazením necháme substrát proschnout. Opatrně vyjmeme orchidej z květináče a odstraníme starý substrát. Kořeny zkontrolujeme a odstraníme poškozené nebo shnilé části. Do nového květináče nasypeme vrstvu substrátu a orchidej do něj zasadíme. Kořenový krček by měl být nad povrchem substrátu. Po přesazení orchidej zalijeme a umístíme na světlé místo, ne však na přímé slunce.
Ochrana před škůdci
Orchideje, ačkoliv jsou to krásné a elegantní rostliny, mohou být náchylné k napadení škůdci. Mezi nejčastější patří svilušky, třásněnky, mšice a červci. Svilušky jsou drobní pavoučci, kteří se živí rostlinnými šťávami a zanechávají na listech žluté skvrny. Třásněnky jsou malý, štíhlý hmyz, který způsobuje deformaci listů a květů. Mšice jsou drobný hmyz, který se shlukuje na mladých výhoncích a květech a saje z nich šťávy. Červci jsou drobní, bílí, vatovití škůdci, kteří se usazují na listech a stoncích.
Vlastnost | Phalaenopsis | Dendrobium |
---|---|---|
Náročnost pěstování | Nízká | Střední |
Doba kvetení | Až 3 měsíce | 2-4 týdny |
Potřeba světla | Rozptýlené světlo | Jasné, nepřímé světlo |
Prevence je klíčová. Pravidelně kontrolujte své orchideje, zda nevykazují známky napadení. Udržujte rostliny v čistotě a odstraňujte odumřelé listy a květy. Zdravé a silné rostliny jsou odolnější vůči škůdcům. V případě napadení je důležité zasáhnout co nejdříve. Existuje řada insekticidů dostupných v zahradnictvích, které jsou účinné proti škůdcům orchidejí. Vždy si pečlivě přečtěte návod k použití a dodržujte pokyny výrobce. Přírodní alternativou k chemickým insekticidům je například mýdlová voda nebo roztok oleje a vody.
Zimní péče o orchideje
S příchodem zimy se mění i potřeby vašich orchidejí. Kratší dny a nižší teploty znamenají, že je třeba upravit jejich péči, aby i nadále prospívaly. V zimě orchideje obvykle vstupují do období klidu, kdy se jejich růst zpomaluje. To neznamená, že o ně nemusíte pečovat, ale spíše to, že potřebují jiný přístup. Zalévání je v zimě klíčové. Orchideje nemají rády přemokření, a to platí dvojnásob v chladnějších měsících. V zimě stačí zalévat jednou za 10-14 dní, v závislosti na teplotě a vlhkosti v místnosti. Před zaléváním vždy zkontrolujte substrát – měl by být téměř suchý. V zimě je také důležité dbát na správnou vlhkost vzduchu. Suchý vzduch z ústředního topení může orchidejím škodit. Zkuste je umístit na misku s vlhkými kamínky nebo použijte zvlhčovač vzduchu. Během zimy omezte hnojení na minimum. Orchideje v klidu nepřijímají tolik živin a přehnojení by jim mohlo uškodit. Pokud chcete hnojit, použijte hnojivo určené speciálně pro orchideje a nařeďte ho na poloviční koncentraci. Důležité je také chránit orchideje před chladem a průvanem. Neumísťujte je do blízkosti oken nebo dveří, kde by mohly být vystaveny náhlým změnám teploty. Dodržováním těchto tipů zajistíte, aby vaše orchideje i v zimě prospívaly a na jaře vás odměnily krásnými květy.
Tipy pro zdravé rostliny
Péče o orchideje se liší v závislosti na druhu. Obecně platí, že orchideje preferují jasné, nepřímé světlo a dobře propustný substrát. Zalévejte orchideje, až když je substrát téměř suchý. Příliš mnoho vody může vést k hnilobě kořenů. Orchideje také ocení vyšší vlhkost vzduchu, kterou jim můžete dopřát rosením nebo umístěním na misku s vodou a kamínky. Hnojte orchideje během vegetačního období speciálním hnojivem na orchideje. Pravidelně kontrolujte listy a květy, zda neobsahují škůdce nebo choroby. Včasná identifikace a léčba je klíčová pro udržení zdravých rostlin. Orchideje potřebují pro opětovné kvetení období klidu. Během této doby omezte zálivku a hnojení a umístěte rostlinu na chladnější a tmavší místo. Po několika týdnech se orchidej probudí k životu a začne znovu kvést. Nebojte se experimentovat a najít si způsob péče, který vašim orchidejím nejlépe vyhovuje.
Inspirace pro vaši zahradu
Orchideje, královny květin, fascinují svými exotickými tvary a barvami. Vneste si jejich krásu i do vaší zahrady! Ačkoliv si orchideje spojujeme spíše s interiéry, existuje mnoho druhů, které se skvěle hodí i pro venkovní pěstování.
Pro začátečníky jsou ideální mrazuvzdorné orchideje, jako například střevíčník pantoflíček. Jeho neobvyklé květy připomínající střevíc vás okouzlí na jaře. Další možností je vstavač bledý, který preferuje stinná a vlhčí místa. Pro slunnější stanoviště se hodí například hlíznaté orchideje, jako je například brambořík břečťanolistý. Nezapomeňte na důležitou zásadu – orchideje potřebují dobře propustný substrát a nesnáší přemokření.
Při výběru orchidejí do vaší zahrady se nechte inspirovat přírodou. Vytvořte si zákoutí s kvetoucími orchidejemi pod korunami stromů, nebo je vysaďte k okrajům jezírek. Fantazii se meze nekladou!
Publikováno: 03. 09. 2024
Kategorie: zahrada