Tajemství olše: Proč je tato nenápadná kráska tak fascinující?
Popis a charakteristika olše
Olše je strom nebo keř patřící do čeledi břízovitých. Olše jsou známé svými šišticovitými plodenstvími a typickým výskytem v blízkosti vody. Olše se vyskytuje v různých typech mokřadních oblastí, jako jsou břehy řek a rybníků, lužní lesy a rašeliniště. Olše je důležitou součástí těchto ekosystémů, protože svými kořeny zpevňuje břehy a zabraňuje erozi. Olše je také významným druhem pro mnoho živočichů, kteří se živí jejími listy, pupeny a semeny.
Olše kvete brzy na jaře, ještě před vyrašením listů. Květy olše jsou nenápadné, ale velmi zajímavé. Samčí květy jsou uspořádány v převislých jehnědách, které produkují velké množství pylu. Samičí květy jsou drobné a nacházejí se v šišticovitých útvarech. Po opylení se ze samičích květů vyvíjejí šištice, které obsahují semena. Šištice olše dozrávají na podzim a po uvolnění semen zůstávají na stromech až do dalšího jara.
Druhy olše v Česku
V České republice se běžně setkáváme se dvěma druhy olší: olší lepkavou a olší šedou. Olše lepkavá, latinsky Alnus glutinosa, je mohutnější z obou druhů a dorůstá výšky až 25 metrů. Poznáme ji podle lepkavých, lesklých listů, které mají okrouhlý tvar s tupě pilovitým okrajem. Její květy, jehnědy, se objevují brzy na jaře ještě před vyrašením listů. Olše šedá, latinsky Alnus incana, je menší a dorůstá výšky maximálně 20 metrů. Její listy jsou špičatější a na rubu šedě plstnaté. Květy olše šedé jsou podobné jako u olše lepkavé, ale jsou menší a objevují se o něco později. Oba druhy olší jsou významnými dřevinami, které se vyskytují na vlhkých stanovištích, jako jsou břehy vodních toků, lužní lesy nebo rašeliniště.
Olše, strom zdánlivě obyčejný, skrývá v sobě tajemství proměny. Z nenápadných jehněd se rodí křídla větru, která s sebou nesou vůni mokřadů a slib jara.
Zdeněk Šimek
Význam olše pro ekosystém
Olše hraje v ekosystému nezastupitelnou roli. Její kořeny hostí bakterie rodu Frankia, které dokáží vázat vzdušný dusík. Ten se následně uvolňuje do půdy, čímž olše obohacuje o tuto důležitou živinu. To prospívá nejen jí samotné, ale i rostlinám v jejím okolí. Olše tak přispívá k vitalitě a druhové rozmanitosti celého ekosystému. Kromě toho olše slouží jako důležitý zdroj potravy pro mnoho druhů hmyzu. Její květy lákají včely a další opylovače, kteří se živí nektarem a pylem. Olšové šištice, plody olše, jsou zase oblíbenou potravou pro ptáky, například pro čížky. Olše tak tvoří důležitý článek potravního řetězce a podporuje biodiverzitu živočichů v dané oblasti.
Olše v lidových tradicích
Olše, strom rostoucí často u vody, má v lidových tradicích zvláštní místo. Její nenápadné, ale krásné květy, jehnědy, se objevují brzy na jaře a jsou symbolem přicházejícího tepla a světla. Olše byla v minulosti spojována s ochranou před zlými silami a neštěstím. Lidé věřili, že větvičky olše zavěšené v domě ochrání před bleskem a ohněm. Olšové dřevo, odolné vůči vodě, se používalo k výrobě různých užitkových předmětů, jako jsou necky, sudy nebo dřevěné roury. Olše se objevuje i v lidových pověstech a písních, kde často symbolizuje smutek, smíření nebo tajemství. Její blízkost k vodě a mokřadům z ní dělala v očích našich předků rostlinu magickou a tajemnou.
Využití olšového dřeva
Olšové dřevo nachází uplatnění nejen v nábytkářství, ale i v dalších oblastech. Jeho odolnost vůči vodě z něj činí ideální materiál pro výrobu mostních konstrukcí, pilotů a sudů. Olše se řadí mezi rostliny s květy, konkrétně jehnědami, které se objevují brzy na jaře ještě před vyrašením listů. Tyto jehnědy jsou nenápadné, ale hrají důležitou roli v rozmnožování olší. Dřevo olše má charakteristickou oranžovohnědou barvu, která se po nalakování krásně rozzáří. Díky tomu se olšové dřevo často využívá k výrobě dekorativních předmětů, jako jsou například dřevěné misky, svícny nebo rámy na obrazy. Olšové dřevo je také oblíbeným materiálem pro výrobu hudebních nástrojů, zejména kytar. Jeho akustické vlastnosti dodávají nástrojům teplý a vyvážený zvuk.
Vlastnost | Olše |
---|---|
Typ rostliny | Strom |
Květy | Jehnědy |
Pěstování a rozmnožování olše
Olše je nenáročná dřevina, která se snadno pěstuje a rozmnožuje. Preferuje vlhčí stanoviště s kyselou půdou, ale snese i sušší podmínky. Prospívá na slunci i v polostínu. Rozmnožování olše je možné semeny, řízky nebo hřížením. Semena se vysévají na jaře do sadbovačů nebo přímo na venkovní záhon. Řízky se odebírají z mladých výhonů v létě a nechávají se zakořenit ve vlhkém substrátu. Hřížení spočívá v ohnutí a zahrnutí části větve zeminou, čímž se podpoří tvorba kořenů. Olše je rostlina s květy, které se objevují brzy na jaře ještě před vyrašením listů. Samčí květy jsou uspořádány v převislých jehnědách, samičí v drobných šišticích. Plodem olše jsou malé šištice, které obsahují semena. Olše je důležitou dřevinou pro včely a další hmyz, který se živí jejím pylem a nektarem. Její dřevo je odolné vůči vodě a používá se k výrobě nábytku, dřevěných konstrukcí a také k uzení masa.
Zajímavosti o olši
Olše je fascinující strom s bohatou historií a mnoha zajímavostmi. Věděli jste například, že olše patří mezi rostliny s květy, i když se to na první pohled nemusí zdát? Její květy jsou nenápadné, uspořádané v jehnědách, které se objevují brzy na jaře, ještě před vyrašením listů. Samčí jehnědy jsou dlouhé a žluté, zatímco samičí jsou menší a zelené. Zajímavostí je, že olše je opylována větrem, nikoli hmyzem. Díky své schopnosti růst i v mokrých a podmáčených půdách hrála olše v minulosti důležitou roli při vysušování bažin a močálů. Dřevo olše má také specifické vlastnosti – po poražení získává sytě oranžovou barvu a je odolné vůči vodě. Proto se dříve používalo k výrobě dřevěných konstrukcí, mostů a sudů.
Publikováno: 21. 10. 2024
Kategorie: rostliny