Rozhovor s begonií: Tajemství pěstování od A do Z

Begonie

Původ a druhy begónií

Begónie, tyhle půvabné rostliny s květy, které zdobí naše parapety i zahrady, mají svůj původ v tropických a subtropických oblastech světa. Původem pochází z vlhkých lesů Asie, Afriky a Jižní Ameriky, kde rostou jako trvalky. První zmínky o begóniích sahají až do 17. století, kdy je objevil francouzský botanik Charles Plumier na ostrově Hispaniola. Pojmenoval je po Michelu Begonovi, tehdejším guvernérovi ostrova a vášnivém sběrateli rostlin. Dnes existuje přes 1 900 druhů begónií a nespočet hybridů, které se liší tvarem listů, barvou květů i nároky na pěstování. Mezi nejznámější druhy patří begónie královská s nádherně zbarvenými listy, begónie vosková s drobnými, ale bohatými květy, a begónie hlíznatá, která se pyšní velkými, barevnými květy. Ať už si vyberete jakýkoli druh, begónie vám zaručeně přinesou do života krásu a radost.

Krása listů i květů

Begónie jsou oblíbené pokojové rostliny, které okouzlují nejen svými květy, ale i listy. Existuje nepřeberné množství druhů a kultivarů s listy nejrůznějších tvarů, barev a vzorů. Některé druhy se pyšní listy spirálovitými, jiné srdčitými nebo oválnými. Barevná škála listů sahá od sytě zelené přes stříbrnou, červenou až po hnědou. Povrch listů může být hladký, lesklý, sametový nebo pokrytý jemnými chloupky. Květy begónií jsou neméně atraktivní a rozmanité. Objevují se v mnoha barvách, od bílé a žluté přes růžovou a oranžovou až po červenou a fialovou. Některé druhy mají květy jednoduché, jiné plné, některé visící a jiné vzpřímené. Ať už vás okouzlí begónie s výraznými listy nebo bohatými květy, jistě se stane ozdobou vašeho domova. Pěstování begónií není náročné, stačí dodržovat pár základních pravidel.

Ideální stanoviště a světlo

Begónie, ať už s okázalými květy nebo dekorativními listy, patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny. Pro bohaté kvetení a zdravý růst potřebují vhodné stanoviště a dostatek světla. Begónie preferují světlé místo bez přímého slunečního záření. Prudké slunce může spálit jejich listy a způsobit blednutí květů. Ideální je umístit je na okenní parapet orientovaný na východ nebo západ, kde budou mít dostatek rozptýleného světla. V případě, že máte okna pouze na jih, je vhodné rostlinu umístit dále od okna nebo ji chránit před slunečními paprsky záclonou. Nedostatek světla se projeví vytahováním stonků, blednutím listů a menším počtem květů. V takovém případě je nutné rostlinu přemístit na světlejší stanoviště. Pamatujte, že begónie jsou teplomilné rostliny a nesnáší průvan. Proto je důležité vybrat jim místo, kde nebudou vystaveny náhlým změnám teplot.

Vlastnost Begónie
Typ rostliny Kvetoucí
Původ Tropické a subtropické oblasti

Zálivka a hnojení begónií

Begónie, ať už hlíznaté, stálezelené nebo královské, patří mezi oblíbené pokojové rostliny s květy, které nám svými barvami dokáží zútulnit domov po celý rok. Péče o ně není nijak náročná, a proto je zvládnou pěstovat i začátečníci. Důležitá je zálivka a hnojení. Begónie zaléváme vždy až po proschnutí substrátu. Voda by nikdy neměla stát v misce, mohlo by dojít k uhnívání kořenů. Během vegetačního období, tedy od jara do podzimu, begónie pravidelně hnojíme. Ideální je použít hnojivo na kvetoucí rostliny, které obsahuje dostatek draslíku a fosforu pro bohaté kvetení. Hnojivo aplikujeme jednou za 14 dní. V zimě zálivku omezíme a hnojení ukončíme úplně. Begónie přemístíme na chladnější a světlejší místo, kde přečkají zimní období. Na jaře je pak můžeme přesadit do většího květináče s čerstvým substrátem a začít s pravidelnou zálivkou a hnojením. Při správné péči se nám begónie odmění záplavou barevných květů.

Množení a přesazování

Begónie se množí snadno a existuje několik metod, které můžete vyzkoušet. Řízkování je nejoblíbenější metodou, protože je rychlá a snadná. Stačí odříznout zdravý list nebo stonek a umístit ho do vody nebo vlhkého substrátu. Kořeny se obvykle objeví během několika týdnů. Dělení trsů je další možností, jak rozmnožit begónie. Tato metoda je vhodná pro starší rostliny, které mají více trsů. Jednoduše rozdělte trs na menší části a zasaďte je do samostatných květináčů. Begónie lze množit také ze semen, ale tato metoda je náročnější a vyžaduje více trpělivosti. Semena begónií jsou velmi malá a je třeba je vysévat na povrch substrátu. Klíčení může trvat několik týdnů až měsíců. Ať už si vyberete jakoukoli metodu, ujistěte se, že používáte kvalitní substrát a květináče s dobrou drenáží. Begónie preferují světlé stanoviště bez přímého slunečního záření a mírnou zálivku. Při přesazování begónií zvolte květináč o něco větší, než je ten stávající. Opatrně vyjměte rostlinu ze starého květináče a zkontrolujte kořeny. Pokud jsou kořeny příliš husté, můžete je jemně rozvolnit. Umístěte rostlinu do nového květináče a doplňte substrátem. Po přesazení begónii důkladně zalijte a umístěte ji na vhodné stanoviště.

Nejčastější choroby a škůdci

Begónie, tyto oblíbené pokojové rostliny s květy, bohužel nejsou imunní vůči chorobám a škůdcům. Mezi nejčastější problémy patří padlí, které se projevuje bílým povlakem na listech. Padlí je houbové onemocnění, kterému se daří ve vlhkém a teplém prostředí. Pravidelně proto begónie kontrolujte a zajistěte jim dostatečnou cirkulaci vzduchu. Dalším nepřítelem begónií jsou svilušky. Tyto drobné roztoče poznáte podle jemných pavučinek na rostlině. Svilušky vysávají z listů šťávu, což vede k jejich žloutnutí a opadávání. V boji proti sviluškám i padlí vám pomohou dostupné přípravky z obchodu. Begónie také trpí na hniloby kořenů, které jsou často způsobeny nadměrnou zálivkou. Hniloba kořenů se projevuje žloutnutím listů a zvadáním rostliny. V takovém případě je důležité omezit zálivku a zajistit, aby zemina mezi zaléváním stačila proschnout. Pokud begónie napadnou mšice, poznáte je podle lepkavých skvrn na listech. Mšice se zbavíte pomocí insekticidního mýdla nebo postřiku z vody a oleje. Pravidelnou kontrolou a včasným zásahem udržíte své begónie zdravé a krásné po dlouhou dobu.

Tipy pro zdravé a krásné begonie

Begonie patří mezi oblíbené pokojové rostliny, a to pro své krásné květy a nenáročnost. S trochou péče se vám odmění bohatým a dlouhotrvajícím kvetením. Základem pro zdravé begonie je dostatek světla, ale ne přímé slunce. Ideální je stanoviště s rozptýleným světlem, například na parapetu okna orientovaného na východ nebo západ. Důležitá je také zálivka. Begonie zalévejte pravidelně, ale s citem. Půda by měla být vlhká, ale ne přemokřená. Voda by nikdy neměla stát v misce pod květináčem. Během vegetačního období, od jara do podzimu, begonie ocení i pravidelné přihnojování hnojivem na kvetoucí rostliny. Pro bohaté kvetení je vhodné odstraňovat odkvetlé květy. Tím podpoříte rostlinu k tvorbě nových poupat. Begonie jsou náchylné k napadení škůdci, jako jsou svilušky a molice. Pravidelně rostliny kontrolujte a v případě potřeby ošetřete vhodným insekticidem. Dodržováním těchto tipů se budete moci těšit z krásných a zdravých begonií po dlouhou dobu.

Publikováno: 26. 11. 2024

Kategorie: rostliny