Krásnoočko rozzáří vaši zahradu

Krásnoočko

Krásnoočko: Barevný klenot zahrady

Krásnoočko, latinsky Coreopsis, je oblíbenou rostlinou pro svou nenáročnost a zářivé barvy květů, které připomínají sluníčka. Tyto veselé květiny rozzáří každý záhon od začátku léta až do podzimu. Existuje mnoho druhů a kultivarů krásnoočka, od nízkých kompaktních rostlin vhodných do skalek a nádob, až po vysoké druhy, které se uplatní ve smíšených záhonech. Pěstování krásnoočka je snadné. Rostlina preferuje slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Pravidelná zálivka je důležitá zejména v období sucha. Krásnoočko je relativně odolné vůči chorobám a škůdcům. Pro bohatší kvetení je vhodné odstraňovat odkvetlé květy. Krásnoočko se snadno množí dělením trsů na jaře nebo na podzim. Semena se vysévají na jaře do skleníku nebo přímo na záhon. Ať už zvolíte jakýkoli druh krásnoočka, tato rostlina vám zaručeně přinese do zahrady spoustu radosti a barev.

Původ a druhy krásnoočka

Krásnoočko, latinsky Coreopsis, pochází ze Severní Ameriky, kde roste divoce na slunných loukách a v prériích. Do Evropy se dostalo v 18. století a rychle si získalo oblibu pro své zářivé barvy a nenáročnost. Rod Coreopsis zahrnuje asi 100 druhů jednoletých i vytrvalých rostlin. U nás se pěstuje několik druhů krásnooček, a to jak původních, tak i vyšlechtěných kultivarů. Mezi nejoblíbenější patří krásnoočko přeslenité (Coreopsis verticillata) s jemnými, koprovitými listy a záplavou žlutých květů. Krásnoočko úzkolisté (Coreopsis grandiflora) se zase pyšní velkými, sytě žlutými květy s hnědým středem. Oblíbené je i krásnoočko červené (Coreopsis tinctoria), které zaujme svými dvoubarevnými, červeno-žlutými květy. Šlechtitelé neustále pracují na vývoji nových odrůd s nejrůznějšími barvami květů, tvary okvětních lístků a vzrůstem. Krásnoočka jsou tak vděčnou rostlinou, která rozzáří každou zahradu.

Ideální podmínky pro pěstování

Krásnoočko, latinsky Coreopsis, je nenáročná rostlina, která potěší záplavou veselých květů. Aby vám krásnoočko dělalo radost co nejdéle, dopřejte mu ty správné podmínky. Krásnoočko miluje slunce, proto mu vyberte stanoviště, kde bude mít dostatek slunečních paprsků. Na druhou stranu ale snese i mírný polostín. Půda by měla být dobře propustná, spíše sušší. Krásnoočko nemá rádo přemokření, proto ho zalévejte s rozmyslem. V době vegetace ocení pravidelnou zálivku, ale mezi jednotlivými zálivkami nechte půdu mírně proschnout. Krásnoočko není náročné na živiny, přesto mu prospěje občasné přihnojení. Použijte hnojivo na kvetoucí rostliny. Krásnoočko je poměrně odolné a obvykle ho netrápí choroby ani škůdci. Přesto je dobré rostliny pravidelně kontrolovat a včas zasáhnout, pokud se objeví nějaký problém. Dodržováním těchto jednoduchých rad si zajistíte, že vám krásnoočko bude dělat radost svými zářivými květy po celé léto.

Výsadba a péče o krásnoočko

Krásnoočko, latinsky Coreopsis, je nenáročná letnička, která rozzáří vaši zahradu záplavou barev. Pěstování krásnoočka zvládne i začátečník. Semínka se vysévají od března do května přímo na záhon, do hloubky asi 1 cm. Krásnoočko preferuje slunné stanoviště a propustnou, hlinitopísčitou půdu. Důležitá je dobrá drenáž, aby kořeny neuhnívaly. Rostlinám prospěje pravidelné odstraňování odkvetlých květů, čímž podpoříte tvorbu nových poupat a prodloužíte dobu kvetení. Krásnoočko kvete od června až do prvních mrazů.

Během vegetace je vhodné krásnoočko přihnojovat hnojivem pro kvetoucí rostliny, a to jednou za 14 dní. Zálivku přizpůsobte počasí, v horkých dnech zalévejte vydatněji. Krásnoočko je relativně odolné vůči chorobám a škůdcům. Na zimu krásnoočko zatahuje a na jaře opět obrazí. Pokud chcete krásnoočko pěstovat jako trvalku, je vhodné rostliny na zimu přikrýt chvojím. Krásnoočko se hodí do smíšených záhonů, k lemování chodníků, ale i do květináčů na balkóně.

Množení krásnoočka: Tipy a triky

Krásnoočko, tahle oblíbená letnička s pestrými květy, rozzáří každou zahradu. Pokud se vám zalíbila a chcete si ji užít i příští rok, není nic jednoduššího než si ji namnožit. Krásnoočka se množí semeny, a to docela snadno. Semínka se vysévají od února do dubna do truhlíků nebo skleníku. Důležité je udržovat substrát stále vlhký, ale ne přemokřený. Semínka klíčí při teplotě okolo 18-20 °C, a to zhruba za 1-2 týdny. Jakmile mají rostlinky alespoň dva pravé lístky, můžete je přesadit do samostatných květináčků. Ven na záhon se sází až v druhé polovině května, kdy už nehrozí ranní mrazíky. Krásnoočka mají ráda slunné stanoviště a propustnou, humózní půdu. Během vegetace je důležitá pravidelná zálivka a přihnojování. Pokud chcete podpořit bohaté kvetení, odstraňujte odkvetlé květy. Krásnoočka jsou poměrně odolné rostliny a netrpí příliš na choroby ani škůdce. Přesto je dobré čas od času zkontrolovat, zda se na nich neobjevily mšice nebo svilušky.

Nejčastější choroby a škůdci

Krásnoočka, ač nenáročná rostlina, se občas potýkají s chorobami a škůdci. Mezi nejčastější choroby patří padlí, šedá plíseň a kořenová hniloba. Padlí se projevuje bílým povlakem na listech a květech. Šedá plíseň způsobuje hnědé skvrny a šedý povlak na listech a stoncích, zvláště ve vlhkém prostředí. Kořenová hniloba postihuje kořeny, které hnědnou a zahnívají, což vede k vadnutí rostliny. Z běžných škůdců krásnoočka ohrožují mšice, svilušky a molice. Mšice jsou drobný hmyz sající rostlinné šťávy, čímž způsobují deformaci listů a květů. Svilušky, také sající škůdci, zanechávají na listech drobné žluté skvrny a pavučinky. Molice, drobný bílý hmyz, sají na spodní straně listů a způsobují jejich žloutnutí a opadávání. Prevencí proti chorobám a škůdcům je správná péče o rostlinu, jako je dostatek světla, zálivka bez přemokření a vzdušnost. V případě napadení je nutné zasáhnout vhodnými přípravky, ať už chemickými, nebo biologickými.

Vlastnost Krásnoočko
Typ Rostlina

Krásnoočko v kombinaci s jinými rostlinami

Krásnoočko se pyšní nejenom svými zářivými barvami, ale i nenáročností na pěstování, což z něj dělá ideálního kandidáta do smíšených záhonů. Skvěle se doplňuje s rostlinami, které mají podobné nároky na sluneční svit a vlhkost. Pro dosažení harmonického vzhledu kombinujte krásnoočko s rostlinami, které kvetou v doplňkových barvách. Například žluté květy krásnoočka krásně vyniknou vedle modře kvetoucího šanty kočičí (Nepeta) nebo levandule lékařské (Lavandula angustifolia). Pro romantičtější atmosféru zkombinujte růžové odrůdy krásnoočka s bílými nebo světle fialovými květy, jako jsou například plamenka latnatá (Phlox paniculata) nebo třapatka nachová (Echinacea purpurea). Nebojte se experimentovat s texturami. Jemné květy krásnoočka krásně kontrastují s robustnějšími rostlinami, jako jsou okrasné trávy, například dochan (Pennisetum) nebo ostřice (Carex). Pro dynamický vzhled kombinujte krásnoočko s rostlinami, které mají odlišný tvar. Například kulovitý tvar krásnoočka se bude krásně doplňovat s vertikálními liniemi divizny velkokvěté (Verbascum densiflorum) nebo s převislými stonky kakostu (Geranium). Nezapomeňte na to, že krásnoočko je medonosná rostlina, která přitahuje včely a motýly. Vytvořte si pestrý záhon plný barev a vůní, který bude lákat užitečný hmyz a zároveň bude pastvou pro vaše oči.

Inspirace pro použití krásnoočka v zahradě

Krásnoočko, latinsky Coreopsis, je vděčná a nenáročná trvalka, která do vaší zahrady vnese záplavu barev od žluté přes oranžovou až po růžovou. Díky svému bohatému kvetení, které trvá od června do září, se krásnoočko hodí do smíšených trvalkových záhonů, kde vytvoří krásný kontrast s rostlinami s odlišnou texturou a barvou listů, jako jsou například okrasné trávy, šanty, levandule nebo šalvěje. Nižší druhy krásnoočka, dorůstající do výšky okolo 30 cm, se báječně hodí i do skalek, kde se budou vyjímat mezi kameny a dalšími skalničkami. Pokud toužíte po záplavě květů i na balkoně či terase, nezoufejte! Krásnoočko se dá s úspěchem pěstovat i v květináčích a truhlících. Zvolte spíše menší druhy a nezapomeňte na kvalitní substrát a pravidelnou zálivku. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, krásnoočko vám zaručeně přinese do života spoustu radosti a barev.

Publikováno: 04. 07. 2024

Kategorie: zahrada