Kalanchoe: Rostlina, která rozzáří váš domov
Kalanchoe: Sukulent s květy
Kalanchoe, to je ten sukulent, co vám rozzáří byt i během šedivých zimních dnů. Tahle nenáročná kráska pochází z Madagaskaru a pyšní se záplavou drobných, barevných květů. Na výběr máte z nepřeberného množství odstínů – od zářivě žluté a oranžové, přes něžnou růžovou a fialovou až po elegantní bílou. Kalanchoe kvete poměrně dlouho, obvykle od zimy až do jara, a potěší vás i opakovaným kvetením. Stačí dodržet pár jednoduchých pravidel. Kalanchoe miluje sluníčko, dopřejte jí proto světlé stanoviště, ale chraňte ji před přímým poledním sluncem. Zálivku volte mírnou, substrát nechte mezi zálivkami vždy proschnout. Přemokření by mohlo vést k hnilobě kořenů. Během kvetení dopřejte kalanchoe jednou za 14 dní hnojivo na kvetoucí rostliny. Po odkvětu odstraňte odkvetlé květní stvoly a dopřejte rostlině krátké období klidu s omezenou zálivkou. Na podzim ji můžete přesadit do většího květináče s kvalitním substrátem pro sukulenty. Ať už zvolíte kalanchoe s jednoduchými nebo plnými květy, s jednobarevnými nebo žíhanými listy, tato rostlinka vám zaručeně vnese do bytu radost a optimismus.
Původ a druhy kalanchoe
Kalanchoe, česky také kolopejka, pochází z tropických oblastí Afriky, Madagaskaru a Asie. Tato rostlina s květy patří do čeledi tlusticovitých (Crassulaceae), jež je známá svými sukulentními vlastnostmi, tedy schopností ukládat vodu do listů a stonků. Díky této vlastnosti je kalanchoe nenáročná na zálivku a odolává suchu. Existuje přes 125 druhů kalanchoe, z nichž některé se pěstují jako pokojové rostliny pro své atraktivní květy a nenáročnost. Mezi nejoblíbenější druhy patří Kalanchoe blossfeldiana s bohatými květy v různých barvách, Kalanchoe thyrsiflora s vysokými stonky a žlutými květy, nebo Kalanchoe daigremontiana, která se rozmnožuje pomocí dceřiných rostlinek na okrajích listů.
Péče o kalanchoe doma
Kalanchoe, tato oblíbená pokojová rostlina s masitými listy a záplavou květů, je poměrně nenáročná na péči. Přesto existuje pár tipů, jak zajistit, aby vám dělala radost co nejdéle. Kalanchoe miluje světlo, dopřejte jí proto stanoviště s dostatkem slunečního svitu, ale chraňte ji před prudkým poledním sluncem. Zálivku volte mírnou, substrát nechte mezi jednotlivými zálivkami vždy proschnout. Kalanchoe je sukulentní rostlina, proto dobře snáší i sušší prostředí. Během vegetačního období, od jara do podzimu, rostlinu přihnojujte jednou za 14 dní hnojivem na kaktusy a sukulenty. V zimě zálivku omezte a hnojení vynechejte úplně. Kalanchoe preferuje spíše chladnější prostředí, ideální teplota pro zimování je okolo 15 °C. Po odkvětu odstraňte odkvetlé květní stvoly a dopřejte rostlině krátké období klidu. Kalanchoe lze snadno množit pomocí řízků z listů nebo stonků. Řízky nechte zaschnout a poté je zasaďte do substrátu pro kaktusy a sukulenty. Při správné péči se vám kalanchoe odmění bohatým a dlouhotrvajícím kvetením.
Světlo a teplota
Kalanchoe, stejně jako většina rostlin s květy, miluje sluníčko. Prospívá jí dostatek světla, ideálně 6 až 8 hodin denně. Pozor ale na přímé letní slunce, které by mohlo listy spálit. V létě jí proto dopřejte spíše rozptýlené světlo nebo ji umístěte na východní či západní okno. Naopak v zimě snese i přímé slunce a jihozápadní okno pro ni bude ideální. Pokud jde o teplotu, kalanchoe je teplomilná rostlina. Během roku jí vyhovuje běžná pokojová teplota, okolo 20-25 °C. V zimě, kdy rostlina odpočívá a sbírá síly na další kvetení, je vhodné ji umístit do chladnější místnosti s teplotou okolo 15 °C. Nevystavujte ji ale teplotám pod 10 °C, mohla by začít chřadnout. Správná teplota a dostatek světla jsou klíčové pro to, aby vám kalanchoe bohatě kvetla a dělala vám radost svými barevnými květy po dlouhou dobu.
Zalévání a hnojení
Kalanchoe, stejně jako většina rostlin s květy, potřebuje pro svůj zdravý růst a bohaté kvetení správnou zálivku a občasné přihnojení. Při zalévání kalanchoe platí pravidlo "méně je více". Kalanchoe patří mezi sukulentní rostliny, což znamená, že ve svých listech a stoncích zadržuje vodu. Příliš častá zálivka by vedla k přemokření substrátu a následnému uhnívání kořenů. Před každou zálivkou vždy zkontrolujte prstem vlhkost substrátu. Pokud je substrát suchý, můžete rostlinu zalít. V opačném případě zálivku odložte. V zimě, kdy je kalanchoe v období vegetačního klidu, zálivku omezte na minimum.
Pro hnojení kalanchoe použijte hnojivo určené pro kaktusy a sukulenty, které má nižší obsah dusíku. Hnojivo aplikujte pouze během vegetačního období, tedy od jara do podzimu, a to jednou za dva týdny. V zimě kalanchoe nehnojte. Při dodržení těchto jednoduchých zásad se vám kalanchoe odmění krásnými a bohatými květy.
Množení kalanchoe
Kalanchoe, tato oblíbená pokojová rostlina s květy, se množí snadněji, než byste čekali. Existují dva hlavní způsoby, jak si vypěstovat novou rostlinku: řízkováním a z listů. Řízkování je nejběžnější metodou. Na jaře nebo začátkem léta odstřihněte zdravý výhonek o délce asi 8-10 cm. Odstraňte spodní listy a nechte řízek zaschnout na vzduchu po dobu jednoho dne. Poté ho zasaďte do substrátu pro kaktusy a sukulenty. Udržujte půdu mírně vlhkou a umístěte řízek na světlé místo, ale ne na přímé slunce. Za pár týdnů by měl řízek zakořenit. Množení z listů je podobně jednoduché. Stačí opatrně odlomit zdravý list a nechat ho zaschnout na vzduchu. Poté ho položte na vlhký substrát a lehce ho přitlačte. List brzy pustí kořínky a vyroste z něj nová rostlinka. Ať už zvolíte jakoukoli metodu, s trochou péče si snadno vypěstujete nové kalanchoe a budete se těšit z jejich krásných květů po mnoho let.
Vlastnost | Kalanchoe blossfeldiana | Kalanchoe thyrsiflora |
---|---|---|
Barva květů | Růžová, červená, oranžová, žlutá, bílá | Žlutá |
Tvar listů | Oválne, vroubkované | Dlouhé, kopinaté |
Kvetení kalanchoe
Kalanchoe, tahle kráska z Madagaskaru, si získala srdce pěstitelů po celém světě. Není divu, její masité listy a záplava drobných kvítků rozzáří každý parapet. Ale co když vaše kalanchoe nechce vykvést? Nezoufejte, i s tím si poradíme.
Klíčem k bohatému kvetení je správná péče. Kalanchoe miluje slunce, dopřejte jí proto světlé stanoviště, ideálně na parapetu okna orientovaného na jih nebo západ. Pozor ale na přímé letní slunce, mohlo by listy popálit. Zálivku volte mírnou, substrát nechte mezi zálivkami proschnout. Přemokření by mohlo vést k hnilobě kořenů.
Kalanchoe patří mezi tzv. krátko denní rostliny. To znamená, že k tvorbě květů potřebuje kratší den a delší noc. V praxi to znamená dopřát jí alespoň 14 hodin tmy denně po dobu cca 6 týdnů. V našich podmínkách to vychází zhruba od října do listopadu. Během této doby omezte i zálivku. Jakmile se objeví první poupata, vraťte se k běžné péči a těšte se na záplavu květů.
Časté problémy a řešení
Kalanchoe, oblíbená pokojová rostlina s krásnými květy, může občas potrápit i zkušené pěstitele. Jedním z nejčastějších problémů je opadávání listů. To může být způsobeno přelitím, suchým vzduchem nebo nedostatečným světlem. Důležité je dopřát kalanchoe dobře propustný substrát a zalévat ji až po proschnutí vrchní vrstvy zeminy. Suchý vzduch vyřešíte rosením, nedostatek světla přesunutím rostliny na světlejší stanoviště. Dalším častým problémem je absence květů. Kalanchoe kvete obvykle na jaře, pokud však nepokvete, může to být způsobeno příliš teplým zimováním. Ideální je umístit ji na chladnější a světlejší místo s teplotou okolo 15 stupňů Celsia. Hnědé skvrny na listech signalizují popálení od slunce. V tomto případě rostlinu přemístíme na místo s rozptýleným světlem. Naopak žloutnutí listů může značit nedostatek živin. Během vegetačního období je vhodné kalanchoe přihnojovat jednou za 14 dní hnojivem na kvetoucí rostliny. Mezi škůdce, kteří mohou kalanchoe napadnout, patří mšice, svilušky a červci. Při napadení je nutné rostlinu ošetřit vhodným insekticidem. Dodržováním těchto rad předejdete většině problémů a vaše kalanchoe se vám odmění bohatým kvetením.
Toxicita pro domácí mazlíčky
Kalanchoe, oblíbená pokojová rostlina s krásnými květy, bohužel představuje pro domácí mazlíčky nebezpečí. Obsahuje totiž srdeční glykosidy, které jsou toxické pro psy, kočky, ale i pro ptáky a další malá zvířata. Příznaky otravy se liší podle zkonzumovaného množství a druhu zvířete. Mezi nejčastější patří zvracení, průjem, slinění, nechutenství, slabost, třes, srdeční arytmie a v krajních případech i smrt.
Pokud máte podezření, že váš mazlíček pozřel kalanchoe, okamžitě kontaktujte veterináře. Rychlý zásah je v tomto případě klíčový. Prevence je vždy snazší než léčba. Udržujte proto kalanchoe mimo dosah vašich zvířecích společníků, ideálně ve vyvýšených květináčích nebo v místnostech, kam nemají přístup. Pamatujte, že i malá ochutnávka může mít pro vašeho mazlíčka vážné následky.
Kalanchoe, ta nenáročná kráska, kvete v mém okně jako by se nechumelilo. Připomíná mi, že i v jednoduchosti se skrývá krása a že radost se dá najít i v maličkostech.
Anežka Nováková
Kalanchoe v léčitelství
Kalanchoe, okrasná pokojová rostlina s květy, si v posledních letech získává na popularitě i pro své údajné léčivé účinky. Její dužnaté listy obsahují flavonoidy, polysacharidy a různé enzymy, kterým se připisují protizánětlivé, antibakteriální a hojivé vlastnosti. V lidovém léčitelství se šťáva z listů kalanchoe používá k ošetření drobných ran, popálenin, kožních infekcí a akné. Někteří lidé věří, že kalanchoe pomáhá i při bolestech hlavy, nachlazení a zánětech dutin. Je však důležité zdůraznit, že vědecké důkazy o léčivých účincích kalanchoe jsou omezené a většina tvrzení vychází z tradičního užívání a neoficiálních zkušeností. Před použitím kalanchoe k léčebným účelům je proto vždy vhodné poradit se s lékařem, zejména v případě těhotných a kojících žen, osob s chronickými onemocněními a při užívání léků.
Publikováno: 22. 09. 2024
Kategorie: rostliny