Voňavá myrta ozdobí každou zahradu

Myrta

Myrta: Symbol Středomoří

Myrta obecná, latinsky Myrtus communis, je stálezelený keř s voňavými listy a bílými květy, který neodmyslitelně patří k atmosféře Středomoří. Tato aromatická rostlina je opředena bohatou historií a symbolikou. Již od starověku byla symbolem lásky, krásy a čistoty. V Řecku byla zasvěcena bohyni lásky Afroditě a používala se při svatebních obřadech. Myrta symbolizovala věrnost a lásku, proto se z ní pletly věnce pro nevěsty. V římské mytologii byla spojována s bohyní Venuší a představovala štěstí a prosperitu. Její listy a květy se používaly k výrobě parfémů, vonných olejů a také v kuchyni. Myrta má své místo i v křesťanské tradici, kde symbolizuje nesmrtelnost duše a věčný život.

Dnes je myrta oblíbenou okrasnou rostlinou, která se pěstuje pro své vonné listy a krásné květy. Její silice nachází uplatnění v aromaterapii pro své uklidňující a antiseptické účinky. Myrta je zkrátka květina s bohatou historií a symbolikou, která v sobě snoubí krásu, vůni a léčivou sílu.

Pěstování myrty: Slunce a teplo

Myrta, tato krásná a voňavá květina, je symbolem lásky, krásy a čistoty. Pro svůj zdravý růst a bohaté kvetení potřebuje dostatek slunce a tepla. Umístěte ji na slunné místo, ideálně na jižní okno, kde bude mít alespoň 6 hodin přímého slunce denně. V létě ji můžete bez obav přesunout ven na balkon nebo terasu, ale postupně ji zvykejte na přímé slunce, aby nedošlo k popálení listů. Myrta miluje teplo a nesnáší chlad. Optimální teplota pro její růst je mezi 18-24 °C. V zimě ji umístěte na chladnější a světlejší místo s teplotou okolo 10 °C. Pravidelně ji otáčejte, aby se ke slunci dostaly všechny listy. Nedostatek světla se projeví vytahováním rostliny a menším počtem květů. Kromě slunce a tepla je pro myrtu důležitá i zálivka a vlhkost vzduchu.

Vhodná půda a zálivka

Myrta, tato krásná a voňavá květina, má specifické nároky na půdu a zálivku. Pro zdravý růst a bohaté kvetení potřebuje lehkou, vzdušnou a mírně kyselou půdu. Ideální je směs rašeliny, kompostu a písku v poměru 2:1:1. Důležitá je také dobrá drenáž, aby kořeny nestály ve vodě a neuhnívaly. Myrta je citlivá na přemokření, proto zaléváme opatrně, až substrát mírně proschne. Voda by měla být měkká, ideálně dešťová nebo odstátá. Během vegetace, od jara do podzimu, zaléváme častěji, v zimě zálivku omezíme. Rostlinu nikdy nenecháme zcela vyschnout, mohlo by dojít k opadání listů. Prospěšné je také rosení listů, které zvyšuje vzdušnou vlhkost a zabraňuje napadení škůdci. Při dodržení těchto zásad se vám myrta odmění krásnými květy a příjemnou vůní.

Množení myrty: Řízky

Množení myrty řízky je skvělý způsob, jak si namnožit tuto krásnou a voňavou rostlinu. Je to poměrně snadný proces, který zvládne i začátečník. Nejlepší čas pro odběr řízků je jaro nebo začátek léta, kdy má rostlina dostatek energie pro růst. Použijte ostrý nůž nebo zahradnické nůžky a odstřihněte zdravý, asi 10-15 cm dlouhý výhonek bez květů. Odstraňte spodní listy, aby na řízku zůstaly jen 2-3 páry. Řeznou plochu můžete namočit do stimulátoru růstu, ale není to nutné. Připravte si květináč s lehkým substrátem, například směsí rašeliny a perlitu. Do substrátu udělejte důlek a opatrně do něj vložte řízek. Jemně přitlačte zeminu kolem řízku a důkladně zalijte. Květináč s řízky umístěte na světlé místo, ale ne na přímé slunce. Udržujte substrát mírně vlhký, ale nepřelévejte ho. Zakrytí květináče průhledným igelitovým sáčkem může pomoci udržet vlhkost a teplotu. Po 4-6 týdnech by se měly objevit nové výhonky, což je známka toho, že řízky zakořenily. Mladé rostlinky pak můžete přesadit do samostatných květináčů.

Druh myrty Vzhled Vůně Péče Vhodnost pro začátečníky
Myrta obecná (Myrtus communis) Lesklé, tmavě zelené listy, bílé květy Sladká, aromatická Potřebuje slunce a pravidelnou zálivku, v zimě chladnější stanoviště Středně náročná
Myrta citronová (Backhousia citriodora) Světle zelené listy s citronovou vůní, bílé květy Silná citronová Potřebuje slunce a dobře propustnou půdu, odolnější vůči suchu Středně náročná
Myrta červená (Leptospermum scoparium) Drobné jehličkovité listy, růžové, červené nebo bílé květy Jemná, kořeněná Potřebuje slunce a kyselou půdu, odolná vůči suchu Náročnější

Zimní péče o myrtu

Myrty, ty krásné a voňavé symboly lásky a čistoty, potřebují i během zimy naši péči. I když jsou to spíše rostliny teplomilné, se správným přístupem je uchováte zdravé a krásné až do jara. Prvním krokem je najít pro myrtu vhodné zimoviště. Ideální je světlá a chladnější místnost s teplotou mezi 5 a 10 stupni Celsia. Skvěle se hodí chodby, zimní zahrady nebo sklepy s oknem. Během zimy omezte zálivku. Myrta by neměla stát ve vodě, substrát mezi zálivkami nechte vždy proschnout. Přemokření by mohlo vést k hnilobě kořenů a úhynu rostliny. I když je myrta v zimě v klidu, nezapomeňte na ni s hnojivem. Jednou za měsíc použijte hnojivo pro pokojové rostliny, a to v poloviční koncentraci, než je uvedeno na obalu. Pravidelně kontrolujte listy myrty. Pokud se na nich objeví suché okraje, je to znamení, že je vzduch v místnosti příliš suchý. V takovém případě rostlinu občas roste vodou. S příchodem jara a teplejšího počasí můžete myrtu postupně přemístit ven. Nejdříve ji dejte na stíněné místo a postupně ji zvykejte na přímé slunce. A nezapomeňte, že myrta vám za vaši péči poděkuje krásnými bílými květy a příjemnou vůní.

Myrtle, a symbol of love and beauty, a fragrant promise of happiness, a delicate flower that blooms even in the harshest conditions. It reminds us that even in the darkest of times, there is always hope for a brighter tomorrow.

Eliška Dvořáková

Myrta v květináči

Myrta obecná, latinsky Myrtus communis, je stálezelený keř s voňavými listy a bílými květy. Pěstování myrty v květináči je v našich podmínkách běžné, jelikož není mrazuvzdorná. Prospívá jí slunné stanoviště a dobře propustná, mírně kyselá půda. Během vegetačního období, od jara do podzimu, vyžaduje pravidelnou zálivku a hnojení. V zimě zálivku omezíme a rostlinu umístíme na chladnější a světlejší místo.

Myrta je oblíbená nejen pro svou krásu, ale i pro své aromatické listy, které se používají v kuchyni i v kosmetice. Obsahují silice s antiseptickými a protizánětlivými účinky. Myrta je také symbolem lásky, krásy a štěstí. V minulosti se věřilo, že přináší do domu klid a harmonii.

Pěstování myrty v květináči není náročné a zvládne ho i začátečník. Stačí dodržovat základní pravidla péče a rostlina se vám odmění krásnými květy a příjemnou vůní.

Choroby a škůdci myrty

Myrta obecná, latinsky Myrtus communis, je krásná a voňavá rostlina, která je symbolem lásky a čistoty. Aby vám ale dělala radost co nejdéle, je potřeba si dávat pozor na choroby a škůdce, které ji můžou potrápit. Mezi nejčastější choroby patří padlí, které se projevuje bílým povlakem na listech. Padlí se daří ve vlhku a teple, proto je důležité rostlinu nepřelívat a zajistit jí dostatečné větrání. Dalším problémem může být kořenová hniloba, která vzniká z přelévání. Rostlina pak začne vadnout a listy žloutnout. V takovém případě je nutné ji přesadit do suchého substrátu a omezit zálivku.

Co se týče škůdců, myrtu můžou napadnout svilušky, třásněnky nebo molice. Svilušky se projevují drobnými pavučinkami na rostlině, třásněnky zase stříbřitými skvrnami na listech. Molice jsou malé bílé mušky, které sají šťávu z listů. Proti škůdcům je možné bojovat mechanicky, například otíráním listů mýdlovou vodou, nebo chemicky pomocí insekticidů. Důležitá je prevence – pravidelně rostlinu kontrolujte a včas reagujte na případné problémy.

Vůně a krása myrty

Myrta obecná, latinsky Myrtus communis, je stálezelený keř s voňavými listy a bílými květy. Pochází ze Středomoří a je symbolem krásy, lásky a čistoty. Již od starověku se používá v kosmetice, medicíně i gastronomii.

Vůně myrty je svěží, sladká a lehce kafrová. Její silice se získává parovodní destilací listů a květů. Má antiseptické, protizánětlivé a uklidňující účinky. Používá se v aromaterapii k posílení imunity, zmírnění stresu a úzkosti, a také k léčbě kožních problémů.

Květy myrty jsou drobné, bílé a mají jemnou, sladkou vůni. Jsou symbolem nevinnosti a čistoty. V minulosti se používaly do svatebních kytic a věnečků. Dnes se sušené květy přidávají do vonných směsí a pot-pourri.

Myrta je krásná a užitečná rostlina, která si zaslouží naši pozornost. Její vůně a krása nás potěší a její léčivé účinky nám pomohou cítit se lépe.

Myrta v historii a mytologii

Myrta obecná, voňavý symbol čistoty a lásky, má v historii a mytologii lidstva pevné místo. Již od starověku byla tato stálezelená dřevina opředena mnoha mýty a legendami. Pro staré Řeky představovala myrta symbol krásy, mládí a nesmrtelnosti. Byla zasvěcena bohyni lásky Afroditě, která se po zrození z mořské pěny zahalila do myrtového háje. Myrtové věnce zdobily hlavy vítězů a svatebčanů, neboť symbolizovaly štěstí a blahobyt. Také v římské mytologii hrála myrta významnou roli. Byla spojována s bohyní Venuší, která ji nosila jako symbol plodnosti a krásy. Římané věřili, že myrta přináší štěstí a chrání před zlými duchy. Proto ji často vysazovali kolem svých domů a chrámů. Ve středověku se myrta stala symbolem nevinnosti a čistoty. Byla spojována s Pannou Marií a často se objevovala v křesťanském umění. Myrtové věnce zdobily hlavy nevěst a symbolizovaly jejich čistotu a věrnost. V lidovém léčitelství se myrta používala pro své antiseptické a protizánětlivé účinky. Éterický olej z myrty se dodnes používá v aromaterapii pro své uklidňující a harmonizující účinky.

Publikováno: 29. 06. 2024

Kategorie: zahrada