Kouzlo kolouchu: Barevný klenot do vaší zahrady

Kolouch

Popis rostliny kolouch

Kolouch je název pro rod rostlin (latinsky Corydalis), který patří do čeledi makovitých (Papaveraceae). Rod zahrnuje přes 470 druhů, které se vyskytují v mírném pásu severní polokoule a v horách tropické Afriky. V České republice se vyskytuje 5 původních druhů kolouche.

Kolouchy jsou jednoleté nebo vytrvalé byliny s hlízami nebo oddenky. Listy kolouchů jsou obvykle složené, dvakrát až třikrát trojčetné. Květy jsou uspořádány v hroznech a mají charakteristický tvar s prodlouženou ostruhou. Barva květů se liší podle druhu, od bílé a žluté přes růžovou a fialovou až po modrou.

Mezi nejznámější druhy patří kolouch jarní (Corydalis cava), který kvete brzy na jaře v listnatých lesích, a kolouch zvrhlý (Corydalis solida), který se pěstuje i jako okrasná rostlina. Kolouchy jsou oblíbené pro své krásné květy a nenáročnost na pěstování. Některé druhy kolouchů obsahují alkaloidy, které mohou být jedovaté.

Druhy kolouchu pro vaši zahradu

Kolouch asi znáte jako krásnou rostlinu s výraznými květy, která rozzáří každou zahradu. Věděli jste ale, že existuje mnoho druhů kolouchů, z nichž každý má své unikátní kouzlo? Pro snazší orientaci si je můžeme rozdělit do několika skupin. Mezi nejoblíbenější patří kolouchy asijské, které nás okouzlují svými velkými, plnými květy v pestré škále barev od bílé a žluté přes oranžovou a růžovou až po sytě červenou. Oblíbené jsou i pro svou nenáročnost a dlouhou dobu kvetení. Další skupinou jsou kolouchy botanické, které jsou sice menší než jejich asijští příbuzní, ale zato nás okouzlují svou něžnou krásou a elegancí. Často se pěstují v přírodních zahradách a hodí se i do skalek. Pro milovníky netradičních rostlin jsou tu pak kolouchy pivoňkokvěté, jejichž květy, jak už název napovídá, připomínají pivoňky. Jsou to opravdové skvosty, které se stanou ozdobou každé zahrady. Ať už si vyberete jakýkoli druh, kolouchy vám zaručeně přinesou do zahrady radost a krásu.

Vlastnost Kolouch Pšenice
Říše Rostliny Rostliny

Pěstování kolouchu: tipy a rady

Kolouch je okrasná tráva, která je v našich zahradách stále oblíbenější. Existuje mnoho druhů kolouchu, které se liší barvou, tvarem a velikostí. Většina druhů kolouchu je nenáročná na pěstování a daří se jim na slunných i polostinných stanovištích. Půda by měla být dobře propustná a mírně vlhká. Kolouch je tolerantní k suchu, ale nesnáší přemokření.

Rostliny kolouchu se sází na jaře nebo na podzim. Vzdálenost mezi rostlinami by měla být 30-40 cm. Po výsadbě je důležité kolouch pravidelně zalévat, dokud se neujme. Jakmile se rostliny ujmou, zálivku omezíme. Kolouch je nenáročná rostlina a nepotřebuje mnoho hnojení. Stačí ho jednou za rok přihnojit kompostem nebo hnojivem pro okrasné trávy.

Kolouch je mrazuvzdorná rostlina a nepotřebuje žádnou zvláštní ochranu před zimou. Na jaře je vhodné kolouch seříznout asi 10 cm nad zemí. Tím podpoříme růst nových výhonů a rostlina bude hustší a kompaktnější.

Pěstování kolouchu je snadné a zvládne ho i začátečník. Tato okrasná tráva je krásnou ozdobou každé zahrady a potěší vás svými květy od léta do podzimu.

Správná péče o kolouch

Kolouch je krásná a nenáročná rostlina, která se hodí do každé domácnosti. Aby vám ale dělal radost co nejdéle, je potřeba o něj správně pečovat. Základem je zvolit mu vhodné stanoviště. Kolouch má rád světlo, ale přímé slunce mu nesvědčí. Ideální je proto umístit ho na okno orientované na východ nebo západ. Důležitá je také zálivka. Kolouch zaléváme vždy až tehdy, když je substrát suchý. V létě zaléváme častěji než v zimě. Při zalévání dáváme pozor, abychom nezačali zalévat listy, mohly by začít hnít. Kolouch také ocení rosení, a to zejména v horkých letních dnech. Rostlinu stačí rosit vodou odstátou alespoň 24 hodin. Jednou za čas dopřejeme kolouchovi i výživu. Vhodné je hnojivo pro pokojové rostliny, které aplikujeme od jara do podzimu. Kolouch je poměrně odolná rostlina, ale i tak se může stát, že ho napadnou škůdci. Mezi nejčastější patří svilušky a mšice. Pokud si všimnete, že se na rostlině vyskytují škůdci, je potřeba je co nejdříve zlikvidovat. K tomu vám pomohou speciální přípravky, které jsou k dostání v drogeriích a zahradnictvích.

Množení kolouchu: snadné způsoby

Kolouch je rostlina, která se snadno množí a existuje hned několik způsobů, jak na to. Jedním z nejjednodušších je dělení trsů. Na jaře nebo na podzim stačí rostlinu opatrně vyjmout ze země a rozdělit ji na menší trsy s kořeny. Ty pak zasadíme na nové stanoviště a důkladně zalijeme. Další možností je množení pomocí řízků. V létě odřízneme z mateřské rostliny asi 10 cm dlouhé řízky, odstraníme spodní listy a zapíchneme je do substrátu pro řízkování. Pravidelně rosíme a udržujeme substrát vlhký. Řízky zakoření během několika týdnů. Kolouch můžeme množit i semeny, která se vysévají na jaře do truhlíků. Semena klíčí poměrně dlouho, někdy i několik týdnů. Mladé rostlinky pak přesazujeme na záhon až po květnových mrazících. Ať už zvolíte jakýkoliv způsob množení, kolouch vám jistě udělá radost svými krásnými květy.

Kolouch, ta zelená nitka v obrazu světa, nás učí trpělivosti a vytrvalosti. Učí nás, že i z malého semínka může vyrůst něco velkého a silného.

Anežka Nováková

Choroby a škůdci kolouchu

Kolouch, ať už se jedná o ten s latinským názvem Agrostemma githago nebo okrasné kultivary, je poměrně odolná rostlina. I přesto se ale může stát, že ho napadnou choroby a škůdci. Mezi nejčastější choroby patří padlí, které se projevuje bílým povlakem na listech. Padlí se daří ve vlhkém a teplém prostředí, proto je důležité zajistit kolouchu dostatečné proudění vzduchu. Dalším problémem může být plíseň šedá, která napadá listy, stonky i květy. Projevuje se šedohnědými skvrnami a může vést k uhynutí rostliny. Prevencí je i zde vzdušné stanoviště a nepřehánět to se zálivkou.

Co se týče škůdců, kolouch může lákat mšice. Ty se živí rostlinnými šťávami a oslabují tak rostlinu. Mšice se zbavíte například postřikem z kopřivového výluhu. Dalším nezvaným hostem může být sviluška. Ta se projevuje drobnými pavučinkami na rostlině. Svilušky nemají rády vlhko, proto je vhodné rostlinu občas rosit. Pokud už se na kolouchu škůdci objeví, je důležité zasáhnout včas a zvolit vhodný přípravek. Vždy se řiďte pokyny na obalu a v případě pochybností se poraďte s odborníkem.

Kolouch v zahradním designu

Kolouch obecný je v České republice poměrně hojným ptákem, kterého můžeme spatřit na polích, loukách, ale i v blízkosti lidských obydlí. Jeho elegantní černá silueta s bílým zobákem a červenýma nohama je nepřehlédnutelná. V zahradním designu se kolouch stává zajímavým prvkem, pokud se nám podaří ho na zahradu přilákat. Není to sice typický zahradní pták, ale s trochou snahy se nám může odvětit za poskytnutou potravu a vhodné podmínky.

Kolouchové preferují otevřené plochy s nízkou vegetací, kde snadno najdou potravu. V zahradě jim můžeme vyhradit část trávníku, kterou necháme neposečenou. Dále jim můžeme nabídnout misku s vodou, zvláště v horkých letních dnech. Potravu si kolouch najde sám, živí se hmyzem, žížalami a drobnými bezobratlými. Pokud chceme koloucha přilákat i v zimě, můžeme mu nabídnout slunečnicová semínka nebo lojové koule.

Přítomnost koloucha v zahradě má i praktický význam. Kolouch je známý svou žravostí a dokáže zlikvidovat velké množství hmyzu, který by jinak mohl škodit našim rostlinám. Jeho přítomnost tak může přispět k biologické ochraně zahrady.

Publikováno: 13. 08. 2024

Kategorie: zahrada

Autor:

Tagy: kolouch