Voňavá krása do vaší zahrady: Objevte kouzlo zimolezu (Lonicera)
Zimolez: Krása a vůně na zahradě
Zimolez, latinsky nazývaný Lonicera, je oblíbeným keřem mnoha zahradníků. Jeho popularita pramení z okouzlující krásy květů a jejich omamných vůní, které se večer zesilují a lákají noční motýly. Existuje mnoho druhů zimolezů, lišících se tvarem i barvou květů. Některé druhy kvetou bíle, jiné žlutě, růžově či oranžově. Kromě nádherných květů jsou zimolezy ceněny i pro své dekorativní plody, které se objevují na podzim. Tyto plody jsou pro člověka nejedlé, ale pro ptáky představují vítaný zdroj potravy. Pěstování zimolezu není náročné. Rostlina preferuje slunné stanoviště s propustnou půdou. Zimolez je nenáročný na zálivku a odolný vůči chorobám. Díky své nenáročnosti a kráse je zimolez ideální rostlinou pro začínající i zkušené zahradníky.
Druhy zimolezu pro každý kout
Zimolez, latinsky Lonicera, je rod rostlin s bohatou škálou druhů a kultivarů. Díky této rozmanitosti si na své přijde opravdu každý zahrádkář. Ať už hledáte popínavou rostlinu k pergole, půdopokryvnou krásku do stínu, nebo chcete zkrášlit svůj živý plot, zimolez vám nabídne řešení.
Mezi nejoblíbenější popínavé druhy patří zimolez Henryův (Lonicera henryi) s krásnými žlutými květy a zimolez japonský (Lonicera japonica), který vás okouzlí svou sladkou vůní. Pro menší plochy a pergoly je ideální zimolez Tellmannův (Lonicera x tellmanniana) s výraznými oranžovými květy.
Pokud toužíte po půdopokryvné rostlině, zvolte zimolez lesklý (Lonicera nitida) s drobnými listy a nenáročnou péčí. Naopak do živých plotů se skvěle hodí zimolez tatarský (Lonicera tatarica) s bohatými květy a dekorativními plody.
Při výběru zimolezu nezapomeňte zohlednit stanoviště, velikost a nároky na pěstování. S trochou péče se vám zimolez odmění bohatým kvetením a omamnou vůní.
Pěstování zimolezu: Tipy a triky
Zimolez, známý také jako Lonicera, je nenáročná rostlina, která potěší krásnými květy a později i jedlými plody. Existuje mnoho druhů zimolezu, některé jsou popínavé, jiné keřovité. Pro pěstování v našich podmínkách se hodí například zimolez kamčatský.
Zimolez má rád slunné stanoviště, ale snese i polostín. Půda by měla být propustná a mírně kyselá. Rostlinu sázíme na jaře nebo na podzim. Důležitá je pravidelná zálivka, zvláště v období sucha. Zimolez je mrazuvzdorný, ale mladé rostliny je vhodné na zimu chránit.
Pro bohatší úrodu je vhodné zimolez prosvětlovat řezem. Ten provádíme po odplození, kdy odstraníme staré a nemocné větve. Zimolez je odolný vůči chorobám a škůdcům.
Plody zimolezu jsou bohaté na vitamíny a antioxidanty. Mají sladkokyselou chuť a konzumují se čerstvé, ale můžeme z nich připravovat i marmelády, šťávy nebo je sušit. Pěstování zimolezu je snadné a odmění vás chutnými a zdravými plody.
Správná péče o zimolez
Zimolez, tato krásná popínavá rostlina, dokáže zkrášlit každou zahradu svými voňavými květy a později i chutnými plody. Aby vám zimolez dělal radost co nejdéle, je potřeba mu dopřát tu správnou péči. Nejdůležitější je vybrat pro zimolez vhodné stanoviště. Má rád slunná místa, ale snese i polostín. Půda by měla být propustná, humózní a mírně vlhká.
Po výsadbě je důležitá pravidelná zálivka, a to hlavně v období sucha a během růstu plodů. Zimolez ocení i přihnojení kompostem nebo hnojivem pro bobuloviny. Řez zimolezu provádíme po odplození, kdy odstraníme staré, slabé a nemocné větve. Mladé výhony můžeme zkrátit o třetinu, aby se rostlina pěkně rozvětvila.
Zimolez je poměrně odolná rostlina, ale i tak ho můžou napadnout někteří škůdci, například mšice nebo svilušky. V takovém případě je nutné zasáhnout vhodným insekticidem. Pokud se o zimolez budete dobře starat, odmění se vám bohatou úrodou lahodných a zdravých plodů.
Nemoci a škůdci zimolezu
Zimolez je obecně odolná rostlina, ale i tak ho můžou potrápit někteří škůdci a choroby. Mezi nejčastější patří mšice, které sají šťávu z mladých výhonků a způsobují jejich deformaci. Zbavíte se jich pomocí insekticidního mýdla nebo postřikem z kopřivového výluhu. Dalším nepříjemným škůdcem je sviluška chmelová, která způsobuje žloutnutí a opadávání listů. Proti ní pomáhá ošetření rostlin draselným mýdlem nebo výluhem z česneku.
Vlastnost | Zimolez obecný (Lonicera xylosteum) | Zimolez japonský (Lonicera japonica) |
---|---|---|
Původ | Evropa, Asie | Východní Asie |
Vzhled květů | Žlutobílé, drobné | Bílé, později žluté, vonné |
Plody | Červené, jedovaté | Černé, mírně jedovaté |
Použití | Okrasná dřevina | Okrasná a léčivá rostlina |
Zimolez může být napaden i houbovými chorobami, jako je padlí. To se projevuje bílým povlakem na listech. V takovém případě je nutné postižené části rostliny odstranit a spálit. Preventivně můžete zimolez ošetřit fungicidem. Další houbovou chorobou je skvrnitost listů, která se projevuje hnědými skvrnami na listech. I v tomto případě je důležité odstranit napadené části rostliny a zajistit dobrou cirkulaci vzduchu kolem rostliny.
Pravidelná kontrola rostlin a včasné zásahy proti škůdcům a chorobám jsou základem pro zdravý a bohatě plodící zimolez. Nezapomínejte na prevenci, jako je výběr odolných odrůd, správné stanoviště a zálivka.
Zimolez v kuchyni a domácnosti
Zimolez, známý také pod lidovým názvem "kamčatská borůvka", je rostlina s jedlými plody, která si v posledních letech získává na popularitě. Jeho plody jsou bohaté na vitamíny C a A, antioxidanty a vlákninu. V kuchyni se zimolez uplatní v mnoha podobách. Zralé plody mají sladkokyselou chuť s nádechem hořkosti a jsou výborné k přímé konzumaci. Můžete z nich připravit lahodný džem, marmeládu, sirup nebo šťávu. Skvěle se hodí i do koláčů, buchet a dezertů, kterým dodají osvěžující chuť.
Kromě plodů se v lidovém léčitelství využívají i listy a květy zimolezu. Mají protizánětlivé a dezinfekční účinky a používají se k přípravě čajů a odvarů. Ty se pak aplikují zevně na drobná poranění, popáleniny a kožní záněty. Zimolez je nenáročná rostlina, která se snadno pěstuje i v našich podmínkách. Preferuje slunné stanoviště a propustnou půdu. Jeho pěstování se tak stává oblíbenou volbou pro všechny, kteří chtějí obohatit svůj jídelníček o zdravé a chutné ovoce.
Inspirace: Zimolez v zahradním designu
Zimolez, známý také pod lidovým názvem růže z Jericha, je oblíbenou volbou pro zahradní design díky své kráse, vůni a nenáročnosti. Tato popínavá rostlina, latinsky nazývaná Lonicera, nabízí širokou škálu druhů a kultivarů, které se liší barvou květů, tvarem listů a vzrůstem. Od sněhobílého zimolezu japonského (Lonicera japonica) s omamnou vůní po zimolez Heckrottův (Lonicera x heckrottii) s růžovo-oranžovými květy, existuje zimolez pro každou zahradu.
V zahradním designu nachází zimolez uplatnění v mnoha podobách. Jeho popínavé stonky se snadno pnout po pergolách, trelážích a zdech, čímž vytváří romantickou atmosféru. Nižší druhy zimolezu lze využít jako půdopokryvné rostliny, které potlačí růst plevele a dodají záhonům texturu. Zimolez je také vhodný do živých plotů, kde poskytne soukromí a zároveň potěší oko svými květy. Při výběru zimolezu do zahrady je důležité zvážit jeho vzrůst a nároky na stanoviště. Některé druhy preferují slunná stanoviště, jiné se lépe daří v polostínu.
Publikováno: 17. 07. 2024
Kategorie: zahrada