Tajemství krásy: Tuřín a jeho okouzlující květy

Tuřín

Tuřín: Kvetoucí rostlina s jedlým kořenem

Tuřín (Brassica napus subsp. rapifera), dvouletá bylina z čeledi brukvovitých, se pěstuje pro svůj dužnatý kořen. Kořen tuřínu, typicky bílý s fialovým nádechem, je bohatý na vitamíny a minerály. V prvním roce života tuřín vytváří růžici přízemních listů a ztlustlý kořen. Druhým rokem vyrůstá z kořene lodyha s květy. Květy tuřínu jsou uspořádány v hroznech a mají typickou stavbu pro brukvovité rostliny – čtyři korunní lístky žluté barvy uspořádané do kříže. Po opylení hmyzem se vyvíjejí šešule s drobnými semeny. Ačkoliv se tuřín pěstuje především pro svůj kořen, jeho květy slouží jako zdroj potravy pro opylovače a přispívají k biodiverzitě na našich zahradách.

Původ a historie pěstování tuřínu

Tuřín, latinsky Brassica rapa subsp. rapa, je starobylá kořenová zelenina, která se pěstovala už v dávné minulosti. Jeho přesný původ není zcela jasný, ale archeologické nálezy naznačují, že se tuřín pěstoval již před 4000 lety v oblasti Středomoří a Střední Asie. Ve starověkém Egyptě byl tuřín oblíbenou plodinou a sloužil jako potrava pro chudé i bohaté. Staří Řekové a Římané ho také pěstovali a využívali v kuchyni. Ve středověku se tuřín rozšířil do celé Evropy a stal se důležitou součástí jídelníčku, zejména v chladnějších oblastech. V 16. století se v Evropě objevily nové druhy zeleniny, jako jsou brambory a kukuřice, které postupně tuřín z jídelníčku vytlačily. Tuřín je dvouletá rostlina. V prvním roce vytváří bulvu a růžici přízemních listů. Ve druhém roce vyrůstá z bulvy lodyha s květy. Květy jsou žluté a uspořádané v hroznech. Plodem je šešule s drobnými semeny.

Tuřín, ta skromná hlíza, ukrývá v sobě sílu země a daruje nám svou prostou, ale sytou chuť.

Božena Němcová

Charakteristika rostliny: Listy, květy, kořen

Tuřín, tato starobylá kořenová zelenina, se pyšní robustní stavbou a sytě zelenými listy. Listy jsou poměrně velké, lyrovitě peřenosečné s výraznými laloky a jemným ochlupením, které jim dodává drsnější texturu. Mladé listy se dají konzumovat syrové do salátů, starší se hodí spíše do polévek a zeleninových směsí. Květy se objevují druhým rokem a vytvářejí hroznovitá květenství na vysokých stoncích. Mají typickou žlutou barvu pro brukvovité rostliny a lákají včely a další opylovače. Kořen tuřínu je kulovitý až mírně zploštělý, s tenkou slupkou, která může mít bílou, žlutou nebo fialovou barvu. Dužnina je bílá až nažloutlá, pevná a šťavnatá, s nasládlou, lehce štiplavou chutí. Kořen je bohatý na vitamíny a minerály, zejména vitamín C a draslík, a je cennou součástí zdravého jídelníčku.

Nutriční hodnota a zdravotní benefity

Tuřín, nenáročná kořenová zelenina, překvapí svou nutriční hodnotou. Je bohatý na vitamín C, důležitý pro imunitu a ochranu buněk před oxidativním stresem. Obsahuje také vitamíny skupiny B, draslík pro správnou funkci svalů a nervů a vlákninu prospěšnou pro trávení. Rostliny s květy, ačkoliv se liší druhy a odrůdami, obecně přispívají k pestrosti jídelníčku. Mnohé z nich jsou zdrojem antioxidantů, látek bojujících proti volným radikálům v těle. Například jedlé květy měsíčku lékařského obsahují karotenoidy s antioxidačními účinky. Levandule zase pro své zklidňující účinky našla uplatnění v aromaterapii. Její květy se přidávají do čajů pro podporu relaxace a spánku. Pamatujte však, že ne všechny květiny jsou jedlé. Některé druhy mohou být jedovaté, proto konzumujte pouze ty, u kterých jste si jistí jejich bezpečností.

Využití tuřínu v kuchyni: Recepty a tipy

Tuřín, často opomíjená kořenová zelenina, skrývá překvapivě široké kulinářské využití. Jeho nasládlá, lehce štiplavá chuť se skvěle hodí do polévek, omáček i salátů. Vyzkoušejte ho například v krémové polévce s jablky a zázvorem, kde jeho chuť vynikne v kombinaci se sladkými a pikantními tóny. Skvěle se doplňuje i s další zeleninou, jako je mrkev, celer nebo brambory.

Při vaření s tuřínem se fantazii meze nekladou. Můžete ho upéct v troubě s bylinkami a česnekem, čímž získá lahodnou nasládlou chuť. Skvěle chutná i restovaný na pánvi s cibulkou a slaninou, podávaný jako příloha k masu.

A co teprve kombinace tuřínu s rostlinami s květy? Přidáním jedlých květů, jako jsou macešky, sedmikrásky nebo levandule, dodáte pokrmům s tuřínem nejen vizuální šmrnc, ale i zajímavou chuťovou dimenzi. Květy levandule se báječně hodí do sladkých dezertů s tuřínem, zatímco macešky oživí svým jemným aroma zeleninové saláty.

Nebojte se experimentovat a objevovat nové způsoby, jak tuto všestrannou zeleninu zakomponovat do svého jídelníčku.

Pěstování tuřínu: Základní rady a tipy

Tuřín, tato často opomíjená kořenová zelenina, je nenáročná na pěstování a odmění vás chutnou sklizní.

Vlastnost Tuřín (Rostlina s květy) Růže (Rostlina s květy)
Barva květů Žlutá Různé barvy (červená, bílá, žlutá...)
Velikost květů Malé (cca 1-2 cm) Větší (až 10 cm v průměru)

Pro pěstování tuřínu zvolte slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Semena se vysévají přímo na záhon od března do června. Důležité je udržovat půdu vlhkou, ale ne přemokřenou. Rostliny by měly být od sebe vzdáleny asi 15 cm. Tuřín má rád společnost rostlin s květy, jako jsou měsíček lékařský nebo afrikán, které odpuzují škůdce a lákají užitečný hmyz. Během vegetace je vhodné rostliny přihnojovat kompostem nebo organickým hnojivem. Sklizeň tuřínu probíhá od října do listopadu, kdy kořeny dosáhnou velikosti asi 10 cm. Tuřín je mrazuvzdorný, takže ho můžete sklízet i během mírné zimy. Květy tuřínu jsou žluté a objevují se druhým rokem pěstování. Pro konzumaci se však pěstuje především pro svůj chutný kořen, který je bohatý na vitamíny a minerály.

Sklizeň, skladování a konzervace tuřínu

Tuřín sklízíme nejlépe před příchodem prvních mrazů, obvykle koncem října nebo začátkem listopadu. Rostlina s květy nám napoví, že se blíží čas sklizně, jelikož tuřín kvete až druhým rokem. Při sklizni opatrně vytahujeme bulvy ze země a dbáme na to, abychom je nepoškodili. Po sklizni odstraňte listy, nechte zhruba 2 cm stonku a očistěte bulvy od hlíny. Tuřín uskladněte na suchém, chladném a temném místě, ideálně ve sklepě nebo v chladničce. Pro delší trvanlivost je vhodné tuřín uložit do beden s pískem nebo ho nechat v zemi a sklízet podle potřeby.

Tuřín se dá konzervovat několika způsoby. Můžete ho zamrazit, zavařit nebo usušit. Pro zamrazení tuřín oloupeme, nakrájíme na kostky a blanšírujeme. Poté ho necháme vychladnout a uložíme do mrazicích sáčků. Zavařování tuřínu se provádí podobně jako u ostatní zeleniny. Tuřín nakrájíme na kostky, naplníme do sklenic, zalijeme nálevem a sterilizujeme. Sušení tuřínu je vhodné pro přípravu tuřínových chipsů. Tuřín nakrájíme na tenké plátky a sušíme v sušičce na ovoce nebo v troubě při nízké teplotě.

Zajímavosti a méně známé druhy tuřínu

Tuřín, tato starobylá kořenová zelenina, v sobě skrývá mnohá překvapení. Věděli jste například, že jeho květy jsou jedlé a mají jemně nasládlou chuť? Můžete je přidat do salátů, ozdobit jimi polévky nebo je naložit do octa. A co teprve méně známé druhy tuřínu? Zatímco v obchodech běžně narazíme na bílý tuřín, existují i odrůdy s fialovou, žlutou nebo dokonce červenou slupkou. Zajímavou variantou je například tuřín 'Petrowski', který se vyznačuje žlutým vnitřkem a sladší chutí, díky čemuž je vhodný i pro konzumaci za syrova. Pro milovníky netradičních tvarů je tu pak tuřín 'Crinkle Crankle', jehož naříznutý tvar připomíná mořskou příšeru. Ať už se rozhodnete pro klasický bílý tuřín nebo pro některou z jeho barevných variant, rozhodně neuděláte chybu. Tato všestranná zelenina si zaslouží své místo v našem jídelníčku nejen pro svou chuť, ale i pro vysoký obsah vitamínů a minerálů.

Publikováno: 05. 09. 2024

Kategorie: rostliny