Rozkvetlé prvosenky prozáří vaši jarní zahradu
Pestrobarevné jarní květiny
Po dlouhé zimě se příroda probouzí a s ní i záplava barev v podobě jarních květin. Symbolizují nový začátek, naději a radost. Mezi prvními posly jara patří sněženky s jejich křehkými bílými květy. Záhy je následují žluté petrklíče, které rozzáří každý kout zahrady. Modré a fialové jaterníky zase lákají první včely. Tulipány s jejich nepřeberným množstvím barev a tvarů jsou pak královnami jarních záhonů. Nesmíme zapomenout ani na narcisy s jejich typickou vůní a zářivě žlutými květy. Jarní květiny nám zkrátka přinášejí radost a optimismus po dlouhých zimních měsících.
Pěstování prvosenek: tipy a triky
Prvosenky, symboly jara a probouzející se přírody, patří k oblíbeným květinám českých zahrádek. Jejich pěstování není náročné, ale pár tipů vám pomůže dosáhnout bohatého kvetení. Prvosenky preferují polostinné stanoviště s vlhčí, ale dobře propustnou půdou. Ideální je umístění pod stromy nebo keři, kde je chráněno před prudkým sluncem. Během vegetace je důležitá pravidelná zálivka, půda by neměla nikdy zcela vyschnout. Pro bohaté kvetení je vhodné prvosenky přihnojovat jednou za 14 dní hnojivem s vyšším obsahem draslíku. Po odkvětu odstraňte odkvetlé stonky, podpoříte tak další růst a kvetení. Prvosenky se množí dělením trsů po odkvětu nebo výsevem semen.
Druhy prvosenek pro každou zahradu
Prvosenky patří mezi první posly jara a na zahradě dokáží vytvořit nádherné barevné kompozice. Existuje mnoho druhů prvosenek, které se liší barvou květů, tvarem listů i nároky na pěstování. Pro slunná místa se hodí například prvosenka bezlodyžná (Primula vulgaris) s pestrou paletou barev nebo prvosenka jarní (Primula veris), která nás potěší svými žlutými kvítky. Do polostínu se hodí prvosenka ušlechtilá (Primula elatior) s většími květy v pastelových barvách. Pro vlhčí stanoviště je ideální prvosenka denticulata s kulovitými květenstvími. Ať už máte jakoukoli zahradu, určitě si z bohaté nabídky prvosenek vyberete tu pravou.
Péče o prvosenky po odkvětu
I když prvosenky potěší záplavou květů brzy na jaře, péče o ně nekončí s posledním okvětním lístkem. Naopak, správná péče po odkvětu zajistí, abychom se z jejich květů mohli těšit i v dalších letech. Zvadlé květy je vhodné odstraňovat, zabráníme tak tvorbě semen a rostlina bude mít více energie pro růst a tvorbu nových květů. Po odkvětu dopřejeme prvosenkám dostatek živin. Použít můžeme kompost nebo hnojivo určené pro kvetoucí rostliny. Důležitá je i zálivka, půda by neměla nikdy zcela vyschnout. Na podzim je vhodné prvosenky rozsadit a dodat jim tak více prostoru pro růst.
Prvosenky v květináčích a truhlících
Prvosenky patří k prvním poslům jara a jejich zářivé barvy dokáží rozzářit každý parapet. Pěstování prvosenek v květináčích a truhlících je snadné a zvládne ho i začátečník. Důležité je vybrat správnou zeminu a stanoviště. Prvosenky preferují humózní, propustnou zeminu s mírně kyselým pH. Ideální stanoviště je polostinné, chráněné před prudkým sluncem a větrem.
Při výsadbě dbejte na to, aby kořenový bal nebyl zasazený příliš hluboko. Po výsadbě rostliny důkladně zalijte a udržujte zeminu stále mírně vlhkou. Během vegetace je vhodné prvosenky přihnojovat tekutým hnojivem pro kvetoucí rostliny.
Po odkvětu odstraňte odkvetlé květy, abyste podpořili další kvetení. Na zimu je vhodné prvosenky chránit před mrazem. Můžete je umístit do chladné místnosti nebo je přikrýt chvojím. S trochou péče vám prvosenky budou dělat radost svými zářivými barvami po mnoho let.
Publikováno: 18. 06. 2024
Kategorie: zahrada