Rozjasněte si zahradu: Tipy pro pěstování krásných květin

Habr

Habr: Krása jarní zahrady

Habr, latinsky Carpinus betulus, je majestátní strom s hladkou, šedou kůrou, který zdobí českou krajinu už od pradávna. Jeho krása vynikne naplno právě na jaře, kdy se jeho větve zahalí do svěží zeleně nových listů. Tyto listy, jemně pilovité a oválné, vytvářejí nádherný kontrast s pestrými barvami jarních květin, které se pod habrem často shlukují.

Představte si procházku jarním lesem, kde se paprsky slunce prodírají skrze koruny stromů a dopadají na zem pokrytou něžnými květy sasanek, jaterníků a podléšek. A nad touto barevnou krásou se tyčí mohutný habr, jehož listy šumí ve větru a vytvářejí uklidňující melodii. Právě tato kombinace mohutnosti a něhy dělá z habru tak výjimečný strom, který si zaslouží naši pozornost a obdiv.

Druhy a kultivary habru

Habr obecný (Carpinus betulus) je v našich končinách doma. Jeho popularita pramení z nenáročnosti a všestranného využití. V parcích a zahradách se ale setkáme i s dalšími druhy a kultivary, které nabízejí odlišný vzhled a vlastnosti. Habr východní (Carpinus orientalis) zaujme menším vzrůstem a je vhodný i do menších zahrad. Jeho listy se na podzim barví dozlatova. Pro milovníky netradičních tvarů je tu habr obecný 'Fastigiata' se sloupovitou korunou, ideální do stromořadí. Zajímavou texturu listů má habr japonský (Carpinus japonica) s výrazným žilkováním. Ačkoliv habr není květina v pravém slova smyslu, jeho nenápadné květy lákají včely a další opylovače. Pro dosažení kýženého efektu je vhodné vybírat druhy a kultivary habru s ohledem na jejich finální velikost, tvar koruny a barvu listů.

Výsadba a stanoviště

Habr je nenáročný strom a bude se mu dařit na slunném stanovišti i v polostínu. Má rád propustnou, hlinitopísčitou půdu, ale snese i sušší a chudší podmínky. Při výsadbě habru dbáme na dostatečnou velikost jámy, aby se kořeny dobře rozprostřely. Květiny můžeme k habru vysazovat bez obav, jelikož jeho kořeny nejsou agresivní. Vhodné jsou například jarní cibuloviny jako narcisy, tulipány nebo hyacinty, které svými pestrými barvami rozzáří prostor pod stromem ještě před jeho olistěním. V létě se pak pod habry bude dařit i trvalkám, které ocení stín a vlhčí půdu. Krásně se pod ním vyjímají například bohyšky, konvalinky nebo kapradiny. Při výběru květin dbáme na to, aby se k sobě hodily nejen vzhledem, ale i svými nároky na pěstování.

Péče o habr: Zalévání a hnojení

Habr je nenáročný strom a obecně nepotřebuje mnoho zalévání. Mladé stromky po výsadbě a během suchých období ocení pravidelnou zálivku, aby se dobře zakořenily. Zalévejte je vydatně, ale nechte půdu mezi jednotlivými zálivkami proschnout. Dospělé habry si obvykle vystačí s dešťovou vodou. Pokud je ale delší dobu sucho, dopřejte jim zálivku jednou za čas i tak.

Vlastnost Květina
Barva Různá (např. červená, žlutá, modrá)
Velikost Různá (od několika milimetrů do několika desítek centimetrů)
Vůně Přítomna u některých druhů, u jiných ne

Hnojení habru není nezbytně nutné, ale může podpořit jeho růst a zdraví. Na jaře můžete použít univerzální hnojivo pro okrasné dřeviny. Důležité je dodržovat pokyny na obalu hnojiva a nepřekračovat doporučenou dávku. Habr je nenáročná dřevina, která se dobře přizpůsobí i méně úrodným půdám.

Květina je obecný termín a neexistuje žádná specifická květina, která by se pěstovala ve spojení s habrem. Nicméně, pod habrem se bude dařit rostlinám, které mají rády polostín a vlhčí půdu. Mezi takové rostliny patří například: konvalinky, barvínek, kapradiny nebo bohyšky. Tyto rostliny vytvoří pod habrem krásný podrost a dodají mu na atraktivitě.

Řez habru: Tvarování a udržba

Habr je nenáročný strom, který snáší i razantnější řez. Nejvhodnější období pro řez habru je konec zimy, ještě před začátkem vegetačního období. V tomto období je strom v klidu a řez ho tolik nezatíží. Navíc na holých větvích lépe uvidíte, které větve je potřeba zkrátit nebo odstranit. Habr můžete tvarovat do různých forem, například do tvaru koule, kužele nebo živého plotu. Pro udržení požadovaného tvaru je potřeba habr pravidelně zastřihovat.

Kromě tvarování je řez habru důležitý i pro jeho zdraví. Pravidelným odstraňováním starých, nemocných nebo poškozených větví zajistíte, aby byl strom silný a zdravý. Při řezu habru dbejte na to, abyste používali ostré a čisté nástroje. Tupé nástroje mohou větve poškodit a způsobit infekci. Po řezu je vhodné rány ošetřit štěpařským voskem, aby se zabránilo infekci.

Ačkoliv habr není známý pro své květy, i on na jaře kvete. Jeho květy jsou drobné a nenápadné, ale i tak mohou přilákat hmyz, který je důležitý pro opylování ostatních rostlin v zahradě.

Krásný květ, jenž včera zdobil louku, dnes vadne a zítra už ho vítr odvane. Takový je i lidský život.

Božena Němcová

Choroby a škůdci habru

Habr obecně patří mezi odolné dřeviny, ale i on se může stát terčem chorob a škůdců. Zvláště náchylnější bývají mladé a oslabené rostliny. Mezi nejčastější choroby patří padlí, které se projevuje bílým povlakem na listech. Padlí může způsobit deformaci listů a oslabení rostliny. Dalším problémem může být tracheomykóza, houbové onemocnění, které napadá cévní systém rostliny a způsobuje její chřadnutí.

Co se týče škůdců, habr může být napadán mšicemi, sviluškami nebo housenkami. Mšice a svilušky vysávají rostlinné šťávy, což vede k deformaci listů a oslabení rostliny. Housenky zase poškozují listy a pupeny.

Problémy s chorobami a škůdci habru se často objevují v důsledku nevhodných pěstebních podmínek. Důležitá je prevence - výběr zdravé sadby, vhodné stanoviště a pravidelná kontrola rostlin. V případě napadení je nutné zasáhnout vhodnými přípravky.

A co se týče květin, ty s habry obvykle přímo nesouvisí. Habr je strom a květiny jsou samostatnou skupinou rostlin. Nicméně, habr může poskytovat stín a ochranu pro některé druhy květin, které preferují stinná stanoviště.

Habr v zahradní architektuře

Habr je v zahradní architektuře ceněný pro svou nenáročnost, odolnost a estetické kvality. Jeho hustá koruna poskytuje příjemný stín v horkých letních dnech a na podzim se listy zbarvují do zářivých odstínů žluté a oranžové. Díky své toleranci k řezu je habr vhodný pro tvarování živých plotů a stěn, které mohou sloužit jako přirozená clona a ochrana před větrem.

Kromě toho se habr dobře kombinuje s různými druhy květin. Jeho zelené listy vytváří kontrastní pozadí pro zářivé barvy letniček, jako jsou například petúnie, surfinie nebo lobelky. Pro romantičtější atmosféru lze k habru vysadit trvalky, jako jsou pivoňky, růže nebo hortenzie. Tyto květiny dodají zahradě eleganci a jemnost.

Při výběru květin k habru je důležité zohlednit světelné podmínky. Habr snese i polostín, proto je vhodné vybírat květiny, které mají podobné nároky na světlo. Důležité je také zvážit vlhkost půdy. Habr preferuje vlhčí stanoviště, proto je vhodné vybírat květiny, které snesou i mírné přemokření.

Publikováno: 08. 08. 2024

Kategorie: zahrada

Autor:

Tagy: habr