Rozjasněte si zahradu s těmito nádhernými jiřinami

Jiřiny

Půvab jiřin v zahradě

Jiřiny patří k nejoblíbenějším květinám v českých zahradách a není se čemu divit. Jejich krása a pestrost barev a tvarů květů je ohromující. Od drobných, jednoduchých květů až po obří, kulovité květy s průměrem přes 20 cm, jiřiny nabízejí nepřeberné množství variant. Díky dlouhé době kvetení, od července až do prvních mrazů, jsou ozdobou zahrady po celé léto a podzim. Pěstování jiřin není náročné, vyžadují slunné stanoviště s propustnou půdou a dostatečnou zálivku, zvláště v období sucha. Pro bohaté kvetení je vhodné odstraňovat odkvetlé květy. Jiřiny se dají pěstovat i v nádobách na balkonech a terasách. Kromě klasických vysokých odrůd existují i nízké, kompaktní kultivary vhodné do truhlíků a menších prostor. Ať už zvolíte jakoukoli odrůdu, jiřiny vám zaručeně přinesou do zahrady radost a krásu.

Pěstování a péče

Když si chcete užít pohodu na zahradě, není nad to pořídit si kvalitní zahradní lehátko Jysk a obklopit se krásnými květinami. Jiřiny jsou jedny z nejoblíbenějších květin u nás a není divu proč. Jejich nádhera dokáže rozzářit každý koutek zahrady, kde můžete relaxovat třeba na zahradním lehátku Jysk. Pěstování jiřin zvládne fakt každý, i když nemá moc zkušeností. Tyhle kytky milují sluníčko a nesnáší průvan. Půda musí být kyprá, plná humusu a lehce kyselá. Než je zasadíte, hoďte tam trochu kompostu. Hlízy dáváte do země od konce dubna, tak 10-15 cm hluboko. Musíte je pravidelně zalévat, hlavně když je sucho. No a během růstu jim přilepšete hnojivem, kde je hodně draslíku. Aby víc kvetly, je fajn odstřihávat zvadlé květy. Když přijdou první mrazíky, hlízy opatrně vykopete, očistíte a necháte oschnout. Pak je dáte někam do sucha a chladu, nejlíp kde je 5-8 °C. Kromě jiřin si můžete na zahradě, kde si užijete relax na zahradním lehátku Jysk, vypěstovat spoustu dalších kytek. Třeba růže, levandule nebo pivoňky, co vydrží roky. Z jednoletých kytek jsou super aksamitníky, petrklíče nebo slunečnice. Prostě si vyberte podle toho, co se vám líbí a co u vás může růst.

Výběr odrůd

Stejně jako orchideje, i jiřiny dokážou okouzlit svou pestrou paletou barev a tvarů. Když vybíráte do zahrady, je fakt důležité vědět, co vlastně chcete. Pro takovou tu romantiku se nejvíc hodí jemný odstíny a plný květy - třeba 'Café au Lait' nebo 'Penhill Watermelon', co mi trochu připomínají některé orchideje svou jemností. Když toužíte po něčem dramatickém, běžte do tmavých barev jako 'Black Beauty' nebo 'Arabian Night'. Do moderních zahrad se nejvíc hodí jednoduchý květy s výraznými barvami - něco jako 'Bishop of Llandaff' s červenými květy, co jsou stejně nápadný jako některý druhy orchidejí. Koukněte taky na to, jak moc vyrostou. Ty vysoký jako 'Dahlia imperialis' potřebujou podepřít, menší odrůdy typu 'Gallery Art Deco' můžete dát klidně do truhlíků. Myslete taky na to, jak jsou odolný proti chorobám a škůdcům. Když tohle všechno zvážíte, budete se z těch květů radovat mnohem dýl.

Jiřiny na řez

Jiřiny patří mezi nejoblíbenější letničky, které zdobí naše zahrady od léta až do prvních mrazů. Jejich krása a pestrost barev a tvarů je přímo fascinující. Pokud si chcete užívat krásu jiřin i ve váze, pak je pěstování jiřin na řez tou správnou volbou. Pro řez se hodí odrůdy s dlouhými a pevnými stonky a velkými květy. Mezi nejoblíbenější patří kaktusovité jiřiny s úzkými okvětními lístky, dekorativní jiřiny s plnými květy a pomponkovité jiřiny s kulovitými květy. Při výběru odrůd se zaměřte také na jejich výšku, abyste je mohli snadno řezat. Jiřiny na řez vysazujeme na slunné stanoviště chráněné před větrem do humózní a dobře propustné půdy. Během vegetace je pravidelně zaléváme a přihnojujeme hnojivem s vyšším obsahem draslíku, který podpoří bohaté kvetení. Řez květů provádíme ráno, kdy jsou květy nejvíce svěží. Řez vedeme šikmým řezem ostrým nožem nebo nůžkami. Po řezu stonky ihned vložíme do vody a necháme je alespoň hodinu nasát. Poté z nich odstraníme spodní listy, aby nezahnívaly ve vodě. Jiřiny ve váze vydrží krásné až 10 dní, pokud jim dopřejeme pravidelnou výměnu vody a chladnější prostředí.

Choroby a škůdci

Jiřiny, stejně jako ostatní květiny, mohou být napadány různými chorobami a škůdci. Mezi nejčastější choroby patří plíseň šedá, která se projevuje hnědými skvrnami na listech a květech. Vlhkost a nedostatečné proudění vzduchu rozvoj plísně podporují. Pravidelné odstraňování napadených částí a použití fungicidů jsou důležité pro zvládnutí této choroby. Dalším problémem může být padlí, které se projevuje bílým povlakem na listech. Suchá a teplá počasí rozvoj padlí podporují. Pravidelná kontrola rostlin a použití vhodných fungicidů jsou důležité pro zvládnutí padlí. Mezi škůdce, kteří mohou jiřiny napadat, patří například slimáci a hlemýždi, kteří se živí listy a květy. Sběr škůdců a použití nástrah jsou účinné metody ochrany. Mšice také mohou napadat jiřiny a sát jejich šťávy. Použití insekticidů nebo přírodních predátorů, jako jsou slunéčka sedmitečná, jsou účinné metody ochrany. Pravidelná kontrola rostlin, včasná identifikace problémů a správná péče jsou zásadní pro zdravý růst a bohaté kvetení jiřin.

Vlastnost Jiřiny Růže
Doba květu Pozdní léto, podzim Pozdní jaro, léto
Potřeba slunečního svitu Plné slunce Plné slunce až polostín

Jiřiny v podzimní zahradě

Jiřiny patří k ozdobám pozdního léta a začátku podzimu. Jejich zářivé barvy a rozmanité tvary květů rozzáří každou zahradu i v době, kdy se většina ostatních květin už chystá k zimnímu spánku. Pěstování jiřin není náročné, stačí dodržet pár základních pravidel. Důležité je slunné stanoviště chráněné před větrem a propustná, humózní půda. Během vegetace je potřeba jiřiny pravidelně zalévat a přihnojovat, aby měly dostatek živin pro tvorbu květů. Na podzim, po prvních mrazících, je nutné hlízy jiřin opatrně vyjmout ze země a uskladnit je na suchém a chladném místě.

Kromě klasických jiřin s velkými květy existuje i mnoho odrůd s menšími, ale o to krásnějšími květy. Ty se hodí i do menších zahrad a dají se pěstovat i v květináčích. Jiřiny se dají kombinovat s dalšími podzimními květinami, jako jsou astry, chryzantémy nebo okrasné trávy. Vytvoříte tak pestré a veselé kompozice, které vám zpříjemní pochmurné podzimní dny.

Květiny jsou jako úsměvy polí, které nám šeptají o kráse a naději.

Zdeněk Dvořák

Inspirace pro kombinaci s jinými květinami

Jiřiny jsou jako chameleoni květinového světa – díky své rozmanitosti barev a tvarů se hodí prakticky ke všemu. Chcete romantickou atmosféru? Zkombinujte je s něžnými růžemi, pivoňkami nebo s jemnými travinami. Pro rustikální nádech sáhněte po slunečnicích, levanduli nebo zinnia. Pokud toužíte po moderním a minimalistickém vzhledu, vsaďte na kombinace s travinami, callami nebo s exotickými druhy jako je například protea. Nebojte se experimentovat s barvami. Jemné pastelové tóny jiřin krásně vyniknou s výraznými barvami, jako je fialová, modrá nebo oranžová. Naopak sytě zbarvené jiřiny krásně doplní květiny v jemných tónech bílé, krémové nebo světle růžové. Nezapomínejte ani na zeleň. Větvičky eukalyptu, břečťanu nebo kapradí dodají kytici texturu a svěžest. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv kombinaci, jiřiny vám zaručeně vykouzlí úsměv na tváři.

Publikováno: 18. 08. 2024

Kategorie: zahrada