Okouzlující maranta: Exotika, která rozzáří váš domov

Maranta

Krásná maranta: ozdoba domova

Maranta, známá také jako modlivka, je oblíbenou pokojovou rostlinou pocházející z tropických oblastí Ameriky. Její obliba pramení z nádherně zbarvených listů, které zdobí interiér a dodávají mu nádech exotiky. Listy maranty jsou oválné a vyznačují se pestrou paletou barev, od tmavě zelené přes růžovou až po bílou. Charakteristickým znakem jsou pak výrazné žilky, které vytvářejí na listech zajímavé vzory. Maranta je rostlina relativně nenáročná na pěstování, preferuje však stinné stanoviště bez přímého slunečního záření. Důležitá je také pravidelná zálivka, substrát by měl být stále mírně vlhký, ale ne přemokřený. V období vegetace je vhodné marantu přihnojovat tekutým hnojivem pro pokojové rostliny. Zajímavostí je, že listy maranty se na noc vztyčují a skládají k sobě, čímž připomínají ruce sepjaté k modlitbě, odtud pochází i její lidový název "modlivka". Pěstování maranty je tak nejen estetickým, ale i zajímavým zážitkem, který do vašeho domova vnese kousek přírody.

Původ a druhy maranty

Maranta, česky také modlivka, pochází z tropických oblastí Střední a Jižní Ameriky, kde roste v podrostu deštných pralesů. Pro svůj atraktivní vzhled a nenáročnost na pěstování se stala oblíbenou pokojovou rostlinou po celém světě. Existuje mnoho druhů maranty, ale mezi nejznámější patří Maranta leuconeura, která se dále dělí na několik kultivarů lišících se kresbou a barvou listů. Mezi nejpopulárnější patří 'Erythroneura' s výraznými červenými žilkami, 'Kerchoveana' s tmavě zelenými skvrnami a 'Massangeana' s bílými žilkami na tmavě zeleném podkladu. Dalším oblíbeným druhem je Calathea, která je blízce příbuzná marantě a vyznačuje se podobnými nároky na pěstování. Calathea se liší od maranty především tvarem listů, které jsou obvykle oválné a vzpřímené. Mezi nejznámější druhy calathey patří 'Orbifolia' s kulatými listy s výraznou kresbou, 'Rufibarba' s podlouhlými, zvlněnými listy a 'Zebrina' s tmavě zelenými pruhy na světlejším podkladu. Pěstování maranty a calathey je poměrně snadné, pokud jim dopřejeme vhodné podmínky.

Maranta, to je tichý společník do bytu. Nenáročný na slovo, štědrý na krásu.

Hana Nováková

Ideální podmínky pro pěstování

Maranty pocházejí z tropických oblastí Jižní Ameriky, kde rostou v podrostu deštných pralesů. Pro jejich zdravý růst a krásné zbarvení listů je potřeba napodobit tyto podmínky i v domácím prostředí. Marantám se daří na světlém stanovišti bez přímého slunce. Ideální je rozptýlené světlo, například blízko okna orientovaného na východ nebo západ. Přímé slunce může listy spálit a způsobit jejich blednutí. Teplota v místnosti by se měla pohybovat mezi 18–24 °C. Maranty nesnáší průvan a náhlé změny teplot. Důležitá je také vlhkost vzduchu. Vzhledem k jejich původu maranty ocení vyšší vzdušnou vlhkost. Tu můžete zvýšit pravidelným rosením listů, umístěním květináče na misku s vodou a keramzitem nebo použitím zvlhčovače vzduchu. Substrát by měl být vzdušný, propustný a bohatý na živiny. Vhodná je směs pro pokojové rostliny smíchaná s rašelinou a perlitem. Zálivka by měla být pravidelná, ale mírná. Půdu nechte mezi zálivkami mírně proschnout, ale zabraňte úplnému vyschnutí kořenového balu. V zimě zálivku omezte. Hnojení se provádí během vegetačního období, od jara do podzimu, jednou za dva týdny hnojivem na pokojové rostliny. V zimě hnojení omezte na jednou za měsíc.

Správná zálivka a vlhkost

Maranty pocházející z tropických deštných pralesů milují vlhké prostředí. Pravidelná a správná zálivka je proto pro jejich zdraví a krásu klíčová. Vždy používejte odstátou vodu pokojové teploty, abyste rostlině nezpůsobili teplotní šok. Půdu udržujte neustále vlhkou, ale ne přemokřenou. Před každou zálivkou zkontrolujte prstem substrát. Pokud je suchý do hloubky jednoho centimetru, je čas na další dávku vody. V opačném případě se zálivkou počkejte. V zimě, kdy rostlina odpočívá, zálivku omezte.

Kromě zálivky dopřejte marantě i pravidelné rosení. Použijte rozprašovač s jemnou mlhou a rostlinu roste alespoň jednou denně. V horkých letních dnech nebo v zimě při zapnutém topení zvyšte frekvenci rosení na dvakrát denně. Pro zvýšení vlhkosti můžete květináč umístit i na misku s kamínky a vodou. Dbejte však na to, aby se dno květináče nedotýkalo hladiny vody, mohlo by dojít k uhnívání kořenů.

Hnojení a substrát pro marantu

Maranta není nijak náročná na živiny, ale pro zdravý růst a zářivé barvy listů je vhodné ji pravidelně přihnojovat. Během vegetačního období, od jara do podzimu, hnojte jednou za 14 dní tekutým hnojivem pro pokojové rostliny s dekorativními listy. V zimě stačí hnojit jednou za měsíc. Důležité je používat hnojivo s vyváženým poměrem dusíku, fosforu a draslíku. Příliš mnoho dusíku může způsobit nadměrný růst listů na úkor krásných kreseb.

Srovnání druhů Maranty
Druh Barva listů Náročnost pěstování Výška (cm)
Maranta leuconeura 'Erythroneura' Tmavě zelená s červenou žilnatinou Střední 20-30
Maranta leuconeura 'Kerchoveana' Světle zelená s tmavě zelenými skvrnami Nízká 15-25

Co se týče substrátu, maranta preferuje lehkou, vzdušnou a dobře propustnou zeminu. Ideální je směs pro pokojové rostliny s přídavkem perlitu nebo písku pro lepší odvodnění. Maranta nesnáší přemokření, proto je důležité zvolit květináč s odtokovými otvory a na dně vytvořit drenážní vrstvu z keramzitu nebo kamínků. Substrát by měl být mírně kyselý až neutrální, s pH mezi 6 a 7.

Množení a přesazování

Marantu si můžeme snadno namnožit dělením trsů při přesazování. Ideální dobou pro tuto proceduru je jaro. Rostlinu opatrně vyjmeme z květináče a rozdělíme na menší trsy, z nichž každý by měl mít vlastní kořeny. Jednotlivé trsy zasadíme do květináčů s propustným substrátem určeným pro pokojové rostliny. Po přesazení dopřejeme rostlinám dostatečnou zálivku a umístíme je na stanoviště s rozptýleným světlem.

Přesazování maranty provádíme ideálně jednou za rok, na jaře. Nový květináč by měl být jen o trochu větší než ten původní. Při přesazování dbáme na to, abychom nepoškodili kořeny. Po přesazení rostlinu důkladně zalijeme a necháme ji na světlém místě bez přímého slunce. Maranta není náročná na hnojení, postačí ji přihnojovat jednou za 14 dní od jara do podzimu hnojivem na zelené pokojové rostliny.

Časté choroby a škůdci

Maranty jsou obecně odolné rostliny, ale i tak se u nich mohou vyskytnout určité choroby a škůdci. Mezi nejčastější problémy patří hnědé špičky listů, které jsou obvykle způsobeny suchým vzduchem nebo přemokřením. Důležité je zajistit rostlině dostatečnou vlhkost, a to rosením nebo umístěním na misku s vlhkými kamínky. Zároveň je potřeba dát pozor na přelití a nechat substrát mezi zálivkami mírně proschnout.

Dalším častým problémem jsou žloutnoucí listy, které mohou signalizovat nedostatek živin, přelití nebo naopak přílišné sucho. V případě nedostatku živin je vhodné rostlinu pravidelně přihnojovat hnojivem pro pokojové rostliny. Pokud je příčinou přelití, je nutné upravit zálivku a nechat substrát proschnout.

Mezi škůdce, kteří se na marantách mohou vyskytnout, patří svilušky, třásněnky a molice. Svilušky se projevují drobnými pavučinkami na listech, třásněnky způsobují deformaci listů a molice sají rostlinné šťávy. V případě napadení škůdci je nutné rostlinu ošetřit vhodným insekticidem.

Tipy pro zdravou a krásnou rostlinu

Maranty jsou oblíbené pokojové rostliny, které si získaly oblibu pro své dekorativní listy s výraznou kresbou. Abyste se z krásy maranty mohli těšit co nejdéle, je potřeba dodržovat pár základních pravidel. Maranta pochází z tropických oblastí Jižní Ameriky, proto miluje teplo a vlhko. Ideální teplota pro pěstování se pohybuje mezi 18-24 °C. Vyhněte se průvanu a náhlým změnám teplot, maranta je na ně citlivá. Rostlinu umístěte na světlé místo bez přímého slunečního záření. Příliš intenzivní slunce by mohlo listy spálit. Zálivku volte pravidelnou, ale mírnou. Půda by měla být stále vlhká, ale ne přemokřená. V zimě zálivku omezte. Maranta ocení zvýšenou vlhkost vzduchu. Pravidelně ji roste vodou, případně ji postavte na misku s vlhkými kamínky. Suchý vzduch, typický pro panelové byty, může způsobit hnědnutí konců listů. Během vegetačního období, od jara do podzimu, marantu přihnojujte jednou za 14 dní hnojivem na zelené pokojové rostliny. V zimě hnojení omezte na jednou za měsíc. Maranta není náročná na přesazování. Stačí ji přesadit jednou za dva roky do substrátu pro pokojové rostliny.

Publikováno: 12. 07. 2024

Kategorie: zahrada