Majestátní pinie: Exotický šperk vaší zahrady
Borovice pinie: Středomořský skvost
Borovice pinie, známá také jako Pinus pinea, je impozantní jehličnatý strom pocházející ze Středomoří. Její charakteristická deštníkovitá koruna a vysoký vzrůst, dosahující až 25 metrů, z ní činí nepřehlédnutelnou dominantu krajiny. Kůra borovice pinie je silná, hluboce rozbrázděná a má červenohnědou barvu. Jehlice jsou dlouhé, štíhlé, světle zelené a vyrůstají ve svazcích po dvou.
Co dělá borovici pinii tak výjimečnou, jsou její jedlá semena, známá jako piniové oříšky. Tyto oříšky, ukryté v šiškách, jsou ceněny pro svou lahodnou chuť a vysokou nutriční hodnotu. Pěstování borovice pinie pro piniové oříšky má v oblasti Středomoří dlouhou tradici. Dřevo borovice pinie je tvrdé a odolné, a proto se používá v nábytkářství a stavebnictví. Borovice pinie je symbolem krásy a odolnosti Středomoří. Její přítomnost obohacuje krajinu, poskytuje stín a potravu a připomíná nám bohatou historii a kulturu tohoto regionu.
Charakteristika a vzhled borovice pinie
Borovice pinie (Pinus pinea), známá také jako pinie středomořská, je impozantní jehličnatý strom pocházející ze Středomoří. Pro svůj charakteristický vzhled a chutná semena, piniové oříšky, je oblíbená po celém světě. Dorůstá do výšky 20-30 metrů, v některých případech i více. Koruna mladých stromů je kuželovitá, s věkem se rozprostírá do širokého deštníkovitého tvaru, který je pro tento druh typický. Kmen je rovný, pokrytý silnou, červenohnědou kůrou, která se odlupuje v charakteristických plátech. Jehlice jsou dlouhé 10-20 cm, tuhé, špičaté a světle zelené barvy. Rostou ve svazcích po dvou. Šišky jsou vejčité, velké 8-15 cm, dozrávají po třech letech. Semena, piniové oříšky, jsou jedlá a mají nasládlou, pryskyřičnou chuť.
Pěstování borovice pinie v Česku
Borovice pinie, známá svými lahodnými piniovými oříšky a impozantním vzhledem, je typickým stromem Středomoří. Pěstování borovice pinie v Česku je sice možné, ale vyžaduje specifické podmínky a péči. Borovice pinie je teplomilný druh stromu, který nesnáší mrazy, zvláště v mladém věku. Pro pěstování v Česku je proto zásadní výběr vhodného stanoviště. Ideální je slunné a chráněné místo, nejlépe s jižní orientací. Půda by měla být dobře propustná, písčitá až hlinitopísčitá, s mírně kyselým až neutrálním pH. Mladé stromky jsou choulostivé na mráz, proto je vhodné je na zimu chránit. Vzhledem k teplomilnosti borovice pinie je pěstování v chladnějších oblastech Česka náročnější a vyžaduje více péče. I když se vám nemusí podařit vypěstovat vzrostlý strom s plody, borovice pinie je krásným a zajímavým doplňkem zahrady.
Vlastnost | Borovice pinie | Borovice lesní |
---|---|---|
Výška | Až 30 m | Až 40 m |
Délka šišek | 8-15 cm | 3-7 cm |
Jedlost semen | Ano, jedlá a chutná | Nepoživatelná |
Ideální podmínky pro pěstování
Pinie, majestátní strom s korunou ve tvaru deštníku, evokuje atmosféru Středomoří. Abyste si ji ale mohli užívat i na vaší zahradě, je potřeba znát její specifické nároky. Pinie miluje slunce. Pro svůj růst potřebuje slunné stanoviště, ideálně orientované na jih. Stín jí nesvědčí, proto ji nevysazujte do blízkosti vzrostlých stromů. Půda by měla být dobře propustná, písčitá až kamenitá. Pinie nesnáší přemokření, proto je důležité zajistit dobrý odtok vody. Co se týče živin, není pinie příliš náročná. Postačí jí chudší půda s neutrálním až mírně kyselým pH. Důležitá je také odolnost vůči větru. Pinie snáší dobře i silný vítr, proto je vhodná i do exponovaných poloh. V prvních letech po výsadbě je ale vhodné mladé stromky chránit před mrazem. S přibývajícím věkem se jejich odolnost zvyšuje.
Výsadba a péče o mladé stromky
Borovice pinie, známá svými lahodnými piniovými oříšky, vyžaduje specifické podmínky pro růst. Při výsadbě mladých stromků je klíčové zvolit slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Ideální je písčitá nebo hlinitopísčitá půda s mírně kyselým až neutrálním pH. Před výsadbou je vhodné půdu obohatit o kompost. Mladé stromky sázíme dostatečně hluboko, aby kořenový krček byl v rovině s terénem. Po výsadbě je důležité stromek důkladně zalít a zajistit mu oporu pomocí kůlu. Během prvních let po výsadbě je nutné pravidelně zalévat, a to zejména v období sucha. Hnojení mladých stromků není nutné, ale můžeme je podpořit přídavkem kompostu nebo organického hnojiva. Důležitý je také pravidelný řez, který provádíme na jaře. Odstraňujeme poškozené, suché a křížící se větve. Pravidelným řezem podpoříme hustší růst a korunu stromu. Pěstování borovice pinie vyžaduje trpělivost, ale odměnou vám budou nejen krásné stromy, ale i chutné piniové oříšky.
Borovicové šišky, zralé sluncem a časem, padaly k zemi a šířily tak svůj poklad - semena naděje pro další generace těchto majestátních stromů.
Dobroslav Novotný
Choroby a škůdci borovice pinie
Borovice pinie, majestátní strom s korunou ve tvaru deštníku, bohužel neuniká nástrahám nemocí a škůdců. Mezi nejčastější choroby patří houbové infekce, jako je sypavka borová, která způsobuje žloutnutí a opadávání jehličí. Dalším nepřítelem je hnědá skvrnitost jehličí, projevující se hnědými skvrnami a následným opadem jehličí. Tyto choroby oslabují strom a zvyšují jeho náchylnost k napadení škůdci.
Mezi nejznámější škůdce borovice pinie patří bezesporu bekyně mniška, jejíž housenky se živí jehličím a mohou způsobit rozsáhlou defoliaci. Dalším nevítaným hostem je lýkožrout vrcholkový, který napadá oslabené stromy a způsobuje odumírání větví. Proti chorobám a škůdcům borovice pinie je důležitá prevence, jako je výběr zdravého sadebního materiálu, správná výsadba a péče o strom. Pravidelná kontrola stromu nám pomůže včas odhalit případné problémy a zasáhnout. V případě napadení je nutné zvolit vhodný postřik a ošetření provést dle pokynů.
Využití piniových oříšků v kuchyni
Piniové oříšky, drobné pochoutky s jemnou máslovou chutí a delikátní pryskyřičnou vůní, jsou ve skutečnosti semena borovice pinie (Pinus pinea), majestátního stromu s korunou ve tvaru deštníku, který se hojně vyskytuje v oblasti Středomoří. Tyto oříšky, ukryté v šiškách borovice, dozrávají až tři roky, než se z nich stanou kulinářské poklady.
V kuchyni nacházejí piniové oříšky široké uplatnění. Jejich nasládlá, mírně pryskyřičná chuť se výborně hodí do slaných i sladkých pokrmů. Často se praží, aby se zdůraznila jejich chuť a vůně, a poté se přidávají do salátů, těstovin, rizota nebo se používají jako ozdoba dezertů. Jsou nepostradatelnou ingrediencí slavného italského pesta alla genovese, kde se snoubí s bazalkou, parmazánem a olivovým olejem.
Piniové oříšky jsou nejen chutné, ale i zdravé. Jsou bohaté na zdravé tuky, bílkoviny, vlákninu a antioxidanty. Obsahují také vitaminy skupiny B, vitamin E a minerály jako hořčík, draslík a zinek.
Publikováno: 03. 08. 2024
Kategorie: zahrada