Rozkvetlá krása: Tipy a triky pro pěstování violky na vaší zahradě

Violka

Druhy a odrůdy violek

Svět violek je úchvatně pestrý a rozmanitý. Dělí se do dvou základních skupin: violky rohaté (Viola cornuta) a violky zahradní (Viola × wittrockiana). Violky rohaté, menší a kompaktnější, nás okouzlí svými drobnými kvítky s typickým "rohem" na zadní straně. Jsou to pravé trvalky, které se na záhonku s radostí objeví i další rok. Oblíbené jsou odrůdy 'Sorbet', která potěší širokou škálou barev, nebo 'Endurio', která vyniká odolností vůči nepříznivému počasí. Violky zahradní, mohutnější a s většími květy, jsou hybridem několika druhů violek. Jejich krása je pomíjivější, obvykle kvetou jen jednu sezónu. I tak si ale získaly srdce mnoha pěstitelů. Mezi nejoblíbenější odrůdy patří 'Delta', která se pyšní širokou škálou barev a raným kvetením, nebo 'Cats', která zaujme netradičními "vousky" na květech. Ať už si vyberete jakoukoli odrůdu, violky vám zaručeně přinesou do zahrady radost a krásu.

Výsadba violek na zahradě

Violy patří mezi oblíbené květiny na českých zahradách. Tyto drobné krásky s pestrými květy dokáží rozzářit každý záhon od jara až do podzimu. Existuje mnoho druhů a odrůd violek, které se liší barvou, tvarem květů i vzrůstem. Pro pěstování na zahradě se nejčastěji používají violka trojbarevná (Viola tricolor) a violka vonná (Viola odorata). Violy preferují slunné stanoviště s propustnou, humózní půdou. Před výsadbou je vhodné půdu obohatit kompostem. Sazenice violek vysazujeme na jaře nebo na podzim do sponu 15–20 cm. Po výsadbě je důležitá pravidelná zálivka, zejména v období sucha. Během vegetace můžeme violy přihnojovat tekutým hnojivem pro kvetoucí rostliny. Pravidelným odstraňováním odkvetlých květů podpoříme další kvetení. Violy jsou poměrně odolné rostliny, ale mohou je napadat mšice nebo padlí. V takovém případě použijeme vhodný postřik. Kromě klasického pěstování na záhonech se violy hodí i do truhlíků, okenních truhlíků nebo k osázení skalek.

Půda a umístění pro violky

Violky, tyhle veselé květiny, které nám zpříjemňují jaro a podzim svými zářivými barvami, nejsou na pěstování nijak náročné. Přesto jim dopřejeme-li vhodné podmínky, odvděčí se nám bohatším kvetením a vitálním vzhledem. Důležitým faktorem pro úspěšné pěstování violek je správná půda. Ideální je propustná, humózní a mírně kyselá půda s pH okolo 6. Těžká, jílovitá půda zadržuje vodu, což může vést k hnití kořenů. V takovém případě je vhodné půdu vylehčit přidáním písku nebo kompostu. Naopak příliš písčitá půda rychle vysychá a neudrží dostatek živin. Vylepšíme ji přidáním rašeliny nebo zahradnického substrátu. Co se týče umístění, violky preferují slunné stanoviště, ale snesou i polostín. Na přímém slunci kvetou bohatěji, ale kratší dobu. V polostínu se jim bude dařit déle, i když s menším množstvím květů. Důležité je chránit je před prudkým poledním sluncem, které by mohlo popálit jejich jemné květy. Violky jsou skvělou volbou pro záhony, truhlíky i okenní truhlíky.

Vlastnost Violka
Barva květů Fialová, modrá, bílá, žlutá, růžová
Období květu Jaro, podzim
Výška rostliny 15-25 cm

Péče o violky: zálivka a hnojení

Violky, tyhle veselé květiny, které nám zdobí zahrady i balkony, nejsou na péči nijak náročné. Přesto, aby vám dělaly radost co nejdéle a kvetly v plné kráse, je potřeba dodržovat pár základních pravidel, a to hlavně co se týče zálivky a hnojení. Violky mají rády vlhko, ale pozor na přemokření. Půda by měla být stále mírně vlhká, ale ne promočená. Nejlepší je zalévat ráno, aby měly listy dostatek času oschnout před nocí. V parných letních dnech je potřeba zalévat častěji, klidně i dvakrát denně. Naopak v zimě, pokud máte violky vysazené venku, zálivku omezte na minimum. Co se týče hnojení, violky ocení pravidelný přísun živin. Hnojit můžete tekutým hnojivem pro kvetoucí rostliny, a to jednou za 14 dní. Hnojivo vždy aplikujte na vlhkou půdu, abyste zabránili spálení kořenů. Pokud chcete podpořit bohaté kvetení, můžete použít hnojivo s vyšším obsahem fosforu. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv způsob péče, nezapomeňte, že nejdůležitější je vaše láska a péče.

Množení violek: řízky a semena

Violy, ty krásné květiny s pestrými barvami, si můžeme snadno namnožit sami doma. Existují dva hlavní způsoby: řízkováním a semeny. Řízkování je rychlejší metoda, která vám umožní získat nové rostliny s identickými vlastnostmi jako mateřská rostlina. Pro řízkování vybíráme zdravé a silné výhony bez květů. Řízek by měl být dlouhý asi 5-8 cm. Odstraníme spodní listy a řízek zapíchneme do substrátu pro řízkování. Substrát udržujeme vlhký a řízky umístíme na světlé místo, ale ne na přímé slunce. Za pár týdnů by měly řízky zakořenit.

Množení semeny je pomalejší, ale umožňuje nám vypěstovat si violy z vlastních semen a experimentovat s různými odrůdami. Semena vyséváme do výsevního substrátu a jemně je zatlačíme do půdy. Substrát udržujeme vlhký a výsevní nádobu umístíme na světlé místo. Klíčení trvá obvykle 1-3 týdny. Po vyklíčení semen je důležité rostlinky přepíchat do samostatných květináčů, aby měly dostatek prostoru pro růst. Ať už se rozhodnete pro řízkování nebo množení semeny, s trochou péče si můžete snadno vypěstovat krásné a zdravé violy, které vám budou dělat radost svými pestrými květy.

Choroby a škůdci violek

Violy, ačkoliv jsou to odolné květiny, mohou být náchylné k různým chorobám a škůdcům. Mezi nejčastější choroby patří padlí, které se projevuje bílým povlakem na listech. Plíseň šedá zase způsobuje hnědé skvrny a hnilobu. Obě tyto choroby se šíří ve vlhkém prostředí, proto je důležité zajistit violkám dostatečné proudění vzduchu. Další chorobou, která violy napadá, je listová skvrnitost. Ta se projevuje hnědými skvrnami s žlutým okrajem. Postižené listy je nutné odstranit a zlikvidovat.

Kromě chorob mohou violy napadat i různí škůdci. Mšice sají rostlinnou šťávu a způsobují deformaci listů. Třásněnky zase zanechávají na listech stříbřité skvrny. Proti těmto škůdcům lze bojovat pomocí insekticidních přípravků. Slimáci a hlemýždi si rádi pochutnávají na listech a květech violek. Proti nim lze bojovat pomocí granulí proti slimákům nebo mechanicky, a to jejich sběrem. Pravidelná kontrola rostlin a včasný zásah proti chorobám a škůdcům je klíčem k zdravým a krásným violkám.

Tipy pro pěstování violek v nádobách

Violy patří mezi oblíbené květiny, které dokáží zkrášlit balkony, terasy i okenní parapety. Pro pěstování v nádobách se hodí zejména drobnokvěté druhy, které jsou odolnější vůči nepříznivému počasí. Při výběru nádoby dbejte na dostatečnou velikost, aby měly kořeny dostatek prostoru pro růst. Důležitá je také drenážní vrstva na dně nádoby, která zabrání přemokření kořenů. Pro violy je vhodný substrát pro balkónové rostliny s přídavkem písku. Při sázení dbejte na to, aby kořenový krček rostliny byl mírně nad úrovní substrátu. Po zasazení rostliny důkladně zalijte. Violy mají rády slunné stanoviště, ale snášejí i polostín. Během horkých letních dnů je vhodné rostliny chránit před přímým sluncem. Pravidelná zálivka je důležitá, substrát by neměl nikdy zcela vyschnout. Během vegetace je vhodné violy přihnojovat hnojivem pro balkónové rostliny. Pravidelně odstraňujte odkvetlé květy, podpoříte tím tvorbu nových poupat. S trochou péče vám violy v nádobách budou dělat radost svými krásnými květy po celou sezónu.

Publikováno: 23. 08. 2024

Kategorie: zahrada

Autor:

Tagy: violka