Ježek: Pichlavý hrdina našich zahrad
Ježek: Pichlavý obyvatel zahrad
Ježek západní (Erinaceus europaeus) je jedním z nejznámějších a nejoblíbenějších obyvatelů našich zahrad. Tento malý savec s charakteristickým bodlinatým hřbetem je aktivní především v noci, kdy se vydává za potravou. Ačkoliv se může zdát nemotorný, ježek je překvapivě hbitý lovec. Jeho jídelníček je pestrý a zahrnuje hmyz, slimáky, žížaly, ale i drobné obratlovce, vejce a ovoce. Ježek tak v zahradě plní důležitou roli - pomáhá regulovat populace škůdců. Na zimu se ježci ukládají k zimnímu spánku, který obvykle trvá od října do dubna. Během tohoto období se jejich metabolismus zpomaluje a přežívají díky tukovým zásobám, které si nashromáždili během léta a podzimu.
Druhy ježků v Česku
V České republice se můžeme setkat se dvěma druhy ježků: ježkem západním (Erinaceus europaeus) a ježkem východním (Erinaceus roumanicus). Ježek západní je o něco větší a má tmavě hnědé až černé ostny s bílými špičkami. Vyskytuje se spíše v západní části země, preferuje vlhčí prostředí s dostatkem vegetace. Ježek východní je menší a má světlejší, šedohnědé ostny s bílými proužky. Obývá spíše východní část republiky a vyhovuje mu sušší prostředí, jako jsou okraje lesů, zahrady nebo parky. Oba druhy jsou si vzhledově i způsobem života velmi podobné a pro laika je jejich rozlišení v terénu obtížné. Ježci jsou aktivní především v noci, kdy se vydávají za potravou. Živí se hmyzem, žížalami, slimáky, ale nepohrdnou ani ovocem nebo ptačími vejci. Na zimu se ukládají k zimnímu spánku, ze kterého se probouzejí na jaře.
Noční život a potrava ježka
Ježek západní je převážně noční tvor. Svou aktivitu zahajuje za soumraku a vydává se na lov potravy. Jeho jídelníček je překvapivě pestrý. Ačkoliv si jej spojujeme s jablky, ty tvoří jen malou část jeho jídelníčku. Ve skutečnosti je ježek hmyzožravec. Mezi jeho nejoblíbenější pochoutky patří brouci, housenky, žížaly a slimáci. Nepohrdne ani drobnými obratlovci, jako jsou žáby nebo ještěrky. Potravu si hledá pomocí svého citlivého čichu a sluchu. Jeho zrak je naopak slabý a je uzpůsoben spíše k vnímání pohybu v šeru. Ježek je pro zahradu velmi užitečným pomocníkem, jelikož požírá mnoho škůdců.
Ježek, to malé stvoření s bodlinami, nám připomíná, že i ti nejmenší a nejzranitelnější se dokáží bránit.
Anežka Malá
Zimní spánek: Jak ježek přečká zimu?
Ježek západní, známý obyvatel našich zahrad, je hmyzožravec, který se na zimu ukládá k zimnímu spánku. Ten obvykle začíná v říjnu nebo listopadu, v závislosti na počasí, a trvá až do března či dubna. Během této doby se ježkův metabolismus zpomaluje, jeho tělesná teplota klesá na pouhých několik stupňů Celsia a srdeční tep se zpomaluje na minimum. Zimní spánek je pro ježka klíčový pro přežití zimy, jelikož v tomto období není schopen nalézt dostatek potravy. Před zimou se proto ježek snaží co nejvíce vykrmit a nashromáždit tukové zásoby, které mu pomohou přežít dlouhé měsíce bez jídla. Ideálním úkrytem pro zimování je hromada listí, kompost, dutina stromu nebo speciálně zbudovaný ježčí domeček. Probouzení ze zimního spánku je pro ježka energeticky velmi náročné a důležité je, aby měl v tomto období dostatek potravy. Proto je vhodné na jaře na zahradě ponechat alespoň část listí a klestí, kde se může ukrývat hmyz, který je pro ježka vítaným zdrojem energie.
Ježek a jeho význam pro ekosystém
Ježek západní (Erinaceus europaeus) je malý savec s ostny, který je v České republice poměrně hojný. Patří mezi hmyzožravce a v ekosystému hraje důležitou roli jakožto přirozený regulátor hmyzí populace. Živí se především slimáky, hmyzem, larvami, ale nepohrdne ani žížalami, drobnými obratlovci nebo spadaným ovocem. Tím pomáhá udržovat zdravou rovnováhu v přírodě.
Ježek je aktivní především v noci, kdy se vydává za potravou. Ve dne se ukrývá ve svém hnízdě z trávy a listí, které si buduje v křoví, pod hromadou dřeva nebo v kompostu. V zimě ježek hibernuje, a to od října do března. Během hibernace se jeho tělesná teplota sníží a zpomalí se metabolismus.
Bohužel, populace ježků v posledních letech klesají. Mezi hlavní příčiny patří úbytek přirozeného prostředí, používání pesticidů v zemědělství a také úmrtí pod koly aut. Je proto důležité chránit ježky a jejich přirozené prostředí, abychom si zajistili zdravý a fungující ekosystém.
Ohrožení ježků: Doprava a pesticidy
Ježci, ti roztomilí tvorové s bodlinami, čelí v dnešní době mnoha hrozbám. Mezi ty nejvýznamnější patří doprava a používání pesticidů. Silnice a dálnice představují pro ježky smrtelnou past. Tito živočichové se nedokážou dostatečně rychle pohybovat, aby se vyhnuli projíždějícím autům. Zejména v noci, kdy jsou ježci nejaktivnější, dochází k častým střetům s vozidly. Používání pesticidů v zemědělství má na ježky také negativní dopad. Tyto chemikálie hubí hmyz, který je pro ježky důležitým zdrojem potravy. Oslabení ježci jsou pak náchylnější k nemocem a hůře se rozmnožují. Ochrana ježků je proto velmi důležitá.
Vlastnost | Ježek |
---|---|
Třída | Savec |
Potrava | Hmyz, slimáci, červi |
Délka života | 2-7 let |
Hmotnost | Až 1200 g |
Jak pomoci ježkům v nouzi?
Ježci jsou fascinující tvorové, kteří hrají důležitou roli v ekosystému. Jsou to hmyzožravci, takže pomáhají regulovat populace hmyzu v zahradách. V dnešní době ale ježci čelí mnoha hrozbám, jako je ztráta přirozeného prostředí, používání pesticidů a doprava. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak jim můžeme pomoci. Poskytněte jim úkryt. Ježci hledají úkryt v hromadách listí, dřeva nebo kompostu. Můžete jim také postavit domeček pro ježky. Zajistěte jim přístup k vodě. Ježci potřebují pít vodu, zvláště v horkých dnech. Můžete jim dát mělkou misku s vodou. Nepoužívejte chemikálie. Pesticidy a herbicidy jsou pro ježky toxické. Pokud musíte použít chemikálie, dělejte to opatrně a mimo dosah ježků. Dávejte pozor při sekání trávy. Ježci se rádi schovávají v trávě, takže je důležité dávat pozor při sekání. Používejte sekačku s krytem a sekejte pomalu. Pokud najdete zraněného ježka, kontaktujte záchrannou stanici pro zvířata. Pamatujte, že i malé činy mohou mít velký dopad na život ježků.
Publikováno: 20. 12. 2024
Kategorie: příroda