Exotická krása ve vaší zahradě: Kala

Kala

Krása exotické kaly

Kala, původem z jižní Afriky, si získala srdce milovníků květin po celém světě. Její krása tkví v jednoduchosti a eleganci. Není to květ v tradičním slova smyslu, ale toulcovitý listen, který obklopuje palici drobných kvítků. Tato struktura, nazývaná spatha, je hladká a lesklá, s voskovým povrchem, který odráží světlo. Barevná škála kal je fascinující. Od sněhově bílé přes krémovou, žlutou a oranžovou až po temně fialovou a téměř černou.

Kala není jen krásná, ale i nenáročná rostlina. Daří se jí na slunném stanovišti s dostatkem vláhy. V našich podmínkách ji pěstujeme jako pokojovou rostlinu, v létě ji můžeme umístit na balkon nebo terasu. Péče o kalu není složitá. Pravidelná zálivka a hnojení během vegetace zajistí bohaté kvetení. V zimě zálivku omezíme a rostlinu umístíme na chladnější a světlejší místo.

Kala je symbolem čistoty, elegance a krásy. Její květy jsou oblíbenou součástí svatebních kytic a slavnostních dekorací. Ať už se rozhodnete pro kalu v bílé, růžové nebo temně fialové barvě, její krása vám vždy vykouzlí úsměv na tváři.

Původ a druhy kaly

Kala, elegantní květina s nápadným tvarem, ve skutečnosti není tím, čím se zdá. Nejedná se o pravý květ, ale o specializovaný listen zvaný toulec, který obklopuje skutečné květy uspořádané do palice uprostřed. Původem kaly, botanicky známé jako Zantedeschia, je Jižní Afrika, konkrétně oblast od Nigérie po Jihoafrickou republiku. V těchto končinách rostou divoce v bažinatých oblastech a na březích vodních toků.

Rod Zantedeschia zahrnuje osm původních druhů, z nichž nejznámější jsou Zantedeschia aethiopica s bílými toulci a Zantedeschia rehmannii s toulci v odstínech růžové a červené. Šlechtěním vznikla široká škála barevných variant a kultivarů s toulci v barvách od žluté a oranžové po fialovou a téměř černou. Díky své eleganci a rozmanitosti barev se kaly staly oblíbenými květinami pro řez i pro pěstování v květináčích a zahradách.

Ideální stanoviště pro kalu

Kaly, elegantní rostliny s nápadnými květy, si zaslouží vhodné stanoviště, aby mohly plně rozvinout svou krásu. Ačkoliv jsou kaly poměrně nenáročné, existuje pár klíčových faktorů, které jim zajistí optimální podmínky pro růst a kvetení.

Kaly preferují světlé stanoviště s dostatkem rozptýleného světla. Přímé sluneční paprsky, zejména v poledních hodinách, by mohly listy popálit. Ideální je proto umístit kaly na východní nebo západní okno. Co se týče teploty, kaly se cítí nejlépe při pokojové teplotě okolo 20-25 °C. Během zimy snese mírný pokles teploty, ale neměla by klesnout pod 10 °C.

Půda pro kaly by měla být propustná, bohatá na živiny a mírně kyselá. Vhodnou volbou je substrát pro pokojové rostliny smíchaný s rašelinou. Kaly vyžadují pravidelnou zálivku, půda by neměla nikdy zcela vyschnout. Zároveň je ale důležité zabránit přemokření, které by mohlo vést k hnilobě kořenů.

Pro bohaté kvetení je vhodné kaly pravidelně přihnojovat. Během vegetačního období, od jara do podzimu, stačí přihnojovat jednou za 14 dní hnojivem pro kvetoucí rostliny. V zimě, kdy kaly odpočívají, hnojení omezte na minimum.

Výsadba a hloubka sázení

Kaly se sází na jaře, ideálně od dubna do května, kdy už nehrozí mrazíky. Hloubka sázení hlíz kal závisí na jejich velikosti. Obecně platí, že by měly být zasazeny dvakrát tak hluboko, jak jsou vysoké. To znamená, že hlízu vysokou 5 cm sázíme do hloubky 10 cm. Důležité je, aby špička hlízy směřovala nahoru. Pro výsadbu vybíráme slunné až polostinné stanoviště s humózní, propustnou a mírně kyselou půdou. Před samotnou výsadbou je vhodné půdu obohatit o kompost. Hlízy sázíme do sponu asi 30-40 cm od sebe, aby měly dostatek prostoru pro růst. Po výsadbě rostliny důkladně zalijeme a půdu udržujeme mírně vlhkou.

Zálivka a hnojení kaly

Kaly milují vodu a vlhké prostředí, proto je důležité udržovat půdu stále mírně vlhkou, ne však přemokřenou. Během vegetačního období, kdy kaly kvetou a rostou, zaléváme vydatněji, zhruba 2-3krát týdně. Voda by měla být odstátá a pokojové teploty, abychom rostlinu nešokovali. Po zálivce vždy zkontrolujeme misku pod květináčem a přebytečnou vodu vylijeme, aby kořeny nestály ve vodě a nezačaly uhnívat.

Vlastnost Kala (Rostlina)
Rod Zantedeschia
Původ Jižní Afrika

Kaly jsou hladové rostliny, proto je důležité je pravidelně přihnojovat. Během vegetace od jara do podzimu hnojíme tekutým hnojivem pro kvetoucí rostliny každé 2 týdny. Hnojivo přidáváme do zálivky dle instrukcí na obalu. Na podzim zálivku a hnojení postupně omezujeme, aby se kala připravila na období vegetačního klidu. Během zimy kalu nehnojíme a zaléváme jen minimálně, aby půda zcela nevyschla.

Kvetení a doba květu

Kaly nejsou typické rostliny a jejich "květ" je ve skutečnosti toulec, specializovaný listen, který obklopuje vlastní květenství nazývané palice. Tato palice je pokryta drobnými kvítky. U kal se setkáváme s poměrně dlouhou dobou kvetení, která závisí na podmínkách pěstování a konkrétním druhu. Obecně kaly kvetou od pozdního jara až do začátku podzimu, tedy od května do září. Pro bohaté kvetení potřebují kaly dostatek světla, ale ne přímé slunce, a stálý přísun vláhy. Půda by měla být propustná a bohatá na živiny. Po odkvětu je důležité rostlině dopřát období klidu, během kterého se omezí zálivka a rostlina se umístí na chladnější a tmavší místo. Tím se podpoří tvorba květních pupenů pro další sezónu. Kaly jsou oblíbené pro své elegantní květy a širokou škálu barev, od bílé a žluté až po růžovou, oranžovou a tmavě fialovou. Díky své nenáročnosti a dlouhé době kvetení jsou kaly skvělou volbou pro pěstování v květináčích i na záhradech.

Zimování kaly v našich podmínkách

Kaly, ty elegantní krásky s nádhernými květy, pocházejí z teplých oblastí Afriky. V našich podmínkách proto potřebují na zimu trochu péče, abychom se z jejich krásy mohli těšit i další rok. Nejde o nic složitého, stačí dodržet pár základních pravidel.

Před příchodem prvních mrazů, nejpozději koncem října, je potřeba kaly z půdy vyjmout. Opatrně je vyryjeme rýčem, abychom nepoškodili hlízy. Z hlíz pak odstraníme zeminu a necháme je volně proschnout. Suché hlízy uskladníme na suchém, chladném a temném místě. Ideální teplota pro zimování je 5-10 °C. Během zimy hlízy pravidelně kontrolujeme a odstraňujeme případné nahnilé kusy.

Koncem února nebo začátkem března můžeme začít s přípravou hlíz na jarní výsadbu. Hlízy namočíme na 24 hodin do vlažné vody, aby se probudily k životu. Poté je zasadíme do květináčů s kvalitním substrátem a umístíme na světlé a teplé místo. Se zálivkou začneme opatrně, dokud kaly nezačnou růst. Až pomine nebezpečí mrazíků, můžeme kaly vysadit ven na záhon.

Zimování kal není nic složitého a zvládne ho i začátečník. Stačí dodržet pár základních pravidel a odměnou vám budou nádherné květy, které vám budou dělat radost po celou sezónu.

Možné choroby a škůdci

Kaly, ačkoliv jsou to odolné rostliny, mohou být náchylné k určitým chorobám a škůdcům. Mezi nejčastější choroby patří hniloba kořenů, která je často způsobena nadměrným zaléváním nebo špatně propustnou půdou. Příznaky hniloby kořenů zahrnují žloutnutí listů, vadnutí a celkový úpadek rostliny. Další chorobou, která může kaly postihnout, je listová skvrnitost. Ta se projevuje jako hnědé nebo černé skvrny na listech, které se mohou šířit a způsobovat opadávání listů. Listová skvrnitost je obvykle způsobena houbovými chorobami a může být podpořena vlhkým prostředím.

Kromě chorob mohou kaly napadat i škůdci. Mezi nejčastější patří mšice, svilušky a třásněnky. Mšice jsou malý, savý hmyz, který se živí rostlinnou šťávou. Svilušky jsou drobní roztoči, kteří také sají rostlinnou šťávu a zanechávají na listech jemné pavučinky. Třásněnky jsou drobný, štíhlý hmyz, který způsobuje deformaci listů a květů. Proti škůdcům lze bojovat pomocí insekticidních přípravků nebo biologickými metodami, jako je například nasazení dravého hmyzu. Pravidelná kontrola rostlin a včasné odhalení příznaků chorob a škůdců je klíčová pro udržení zdravých a krásných kal.

Množení kaly dělením hlíz

Kaly se dají množit i dělením hlíz, což je nejvhodnější dělat na konci léta nebo začátkem podzimu, kdy rostlina odpočívá. Opatrně vyjměte hlízu z půdy a rozdělte ji na menší části, z nichž každá by měla mít alespoň jeden zdravý pupen. Nechte hlízy zaschnout na vzduchu po dobu jednoho dne, aby se rány zahojily. Poté je zasaďte do květináčů s kvalitním substrátem pro pokojové rostliny. Hlízy umístěte asi 5 cm hluboko do půdy a zalévejte je mírně. Květináče umístěte na světlé místo, ale ne na přímé slunce. Během zimy omezte zálivku a nechte substrát mezi zálivkami mírně proschnout. Na jaře, až pominou mrazy, můžete kaly přesadit do zahrady nebo do větších květináčů. Dělení hlíz je skvělý způsob, jak si namnožit více rostlin z jedné mateřské rostliny a zároveň omladit starší kaly.

Rostlina je jako báseň, která roste ze země, každý list je veršem a květ je rýmem.

Božena Němcová

Kala jako řezaná květina ve váze

Kaly patří mezi elegantní a oblíbené řezané květiny, které vnesou do interiéru nádech exotiky a luxusu Díky svému minimalistickému vzhledu a široké škále barev se hodí do moderních i tradičních interiérů Aby vám kaly ve váze vydržely co nejdéle svěží a krásné, je potřeba dodržovat několik zásad Při výběru řezaných kal se zaměřte na květy, které jsou pevné, nepoškozené a mají sytou barvu Stonek by měl být pevný a rovný Před umístěním do vázy seřízněte stonek ostrým nožem šikmým řezem, a to ideálně pod tekoucí vodou Tím zabráníte vniknutí vzduchu do stonku, který by bránil v příjmu vody Kaly preferují chladnější prostředí bez průvanu a přímého slunečního záření Vyhněte se umístění vázy s kalami v blízkosti ovoce, které produkuje etylen, plyn urychlující vadnutí květin Vodu ve váze měňte každý den a dbejte na to, aby byla vždy čistá a čerstvá Pro prodloužení životnosti kal můžete do vody přidat výživu pro řezané květiny, kterou zakoupíte v květinářství Dodržováním těchto jednoduchých tipů si budete moci krásu a eleganci řezaných kal užívat mnohem déle

Publikováno: 04. 08. 2024

Kategorie: zahrada

Autor:

Tagy: kala