Okouzlující mečík: Jak na pěstování krále květin?

Mečík

Mečíky: pěstování krok za krokem

Mečíky (gladioly) patří k ozdobám letních záhonů. Jejich pěstování není složité, ale vyžaduje dodržování několika zásad. Cibulky sázíme na jaře, ideálně od konce dubna do května, do hloubky asi 10 cm a ve vzdálenosti 15-20 cm od sebe. Stanoviště volíme slunné a chráněné před větrem. Půda by měla být propustná, hlinitopísčitá s dostatkem živin. Během vegetace mečíky pravidelně zaléváme, zejména v období sucha a kvetení. Po odkvětu necháme listy na rostlinách přirozeně zaschnout, aby cibulky načerpaly dostatek živin na další rok. Na podzim, po prvních mrazících, cibulky opatrně vyjmeme ze země, očistíme je od hlíny a necháme oschnout. Skladujeme je na suchém, chladném a temném místě, ideálně při teplotě 5-10 °C.

Výsadba mečíků: kdy a kam s nimi?

Mečíky, králové letních záhonů, rozzáří vaši zahradu zářivými barvami. Kdy je ale ten správný čas na jejich výsadbu? Ideální období pro sázení hlíz mečíků je od poloviny dubna do konce května, kdy už nehrozí ranní mrazíky. Půda by měla být prohřátá a dostatečně vlhká. Co se týče stanoviště, mečíky milují slunce. Vyberte jim proto slunné místo, chráněné před silným větrem. Před výsadbou půdu důkladně prokypřete a přihnojte kompostem. Hlízy sázejte do hloubky asi 10-15 cm a dodržujte vzdálenost mezi nimi alespoň 20 cm. Po výsadbě hlízy důkladně zalijte. Během vegetace mečíky pravidelně zalévejte a přihnojujte, abyste podpořili bohaté kvetení.

Péče o mečíky: zálivka, hnojení, opora

Mečíky milují sluníčko a dostatek vláhy, proto je důležité je pravidelně zalévat, obzvláště během horkých letních dnů. Pozor ale na přemokření, mohlo by dojít k hnilobě cibulí. Ideální je zalévat ráno nebo večer přímo ke kořenům.

Stejně důležité jako zálivka je i hnojení. Během vegetace mečíky ocení pravidelný přísun živin, a to zhruba jednou za 14 dní. Vybírejte hnojiva určená pro kvetoucí rostliny s vyšším obsahem draslíku, který podpoří bohaté kvetení a pevnost stonků.

Vysoké odrůdy mečíků s těžkými květy mohou mít tendenci se ohýbat, proto je vhodné jim poskytnout oporu. K tomu poslouží tyčky zapíchnuté k rostlinám, ke kterým je opatrně přivážete.

Dodržováním těchto základních pravidel péče se vám mečíky odmění záplavou nádherných květů, které rozzáří vaši zahradu.

Škůdci a choroby mečíků: jak jim předcházet a jak je řešit?

Mečíky, tyto královny letních záhonů, bohužel lákají i nevítané hosty. Mezi nejčastější škůdce patří třásněnky, které poškozují listy i květy. Jejich přítomnost poznáte podle stříbřitých skvrn a deformovaných květů. Prevencí je pravidelná kontrola rostlin a případné použití insekticidů. Dalším nepřítelem jsou slimáci, kteří si rádi pochutnají na mladých listech. Proti nim pomáhají pivní pasti nebo granule. Mezi choroby mečíků patří například fusariové vadnutí, které způsobuje žloutnutí a vadnutí rostlin. Zde je důležitá prevence v podobě zdravé sadby a střídání plodin. Na padlí pak zabírají postřiky s obsahem síry. Pravidelnou kontrolou a včasným zásahem si zajistíte zdravé a krásně kvetoucí mečíky po celou sezónu.

Zazimování mečíků: jak na to?

Mečíky patří k ozdobám nejedné zahrady. Aby nám svými květy dělaly radost i příští rok, musíme jim před zimou dopřát trochu péče. S příchodem prvních mrazíků, obvykle koncem října nebo začátkem listopadu, je čas na jejich zazimování. Nejprve seřízneme listy a stonky asi 5 cm nad hlízou. Očištěné hlízy necháme oschnout, abychom zabránili vzniku plísní. Potom je opatrně vyndáme z půdy a zbavíme zbytků hlíny. Pro skladování hlíz mečíků je ideální suché, chladné a temné místo. Skvěle poslouží například sklep, garáž nebo půda. Hlízy můžeme uložit do bedýnek, proložit je novinami nebo suchou rašelinou. Během zimy hlízy pravidelně kontrolujeme a odstraňujeme případné nahnilé kusy. Na jaře, až pomine nebezpečí mrazíků, můžeme mečíky opět zasadit na zahradu a těšit se na jejich krásu.

Publikováno: 14. 06. 2024

Kategorie: zahrada