Tavolník: Voňavý poklad pro vaši zahradu
- Tavolník: Krása na zahradě
- Druhy tavolníku: Pestrost barev
- Výsadba tavolníku: Tipy a triky
- Péče o tavolník: Zalévání, hnojení
- Řez tavolníku: Pro bohaté kvetení
- Choroby a škůdci: Ochrana rostlin
- Tavolník v zahradním designu
- Inspirace: Krásné kombinace s tavolníkem
- Množení tavolníku: Jednoduché metody
- Tavolník: Symbol romantiky a krásy
Tavolník: Krása na zahradě
Tavolníky jsou oblíbené okrasné keře, které na zahradě upoutají pozornost svými bohatými květy. Tyto rostliny, latinsky nazývané Spiraea, patří do čeledi růžovitých a pochází ze severní polokoule. Existuje mnoho druhů tavolníků, které se liší vzrůstem, tvarem listů i barvou květů. Některé druhy kvetou brzy na jaře, jiné zase až v létě. Květy tavolníků jsou drobné, ale rostou v bohatých latách, hroznech nebo chocholících, a tak vytváří nádhernou podívanou. Barva květů se pohybuje od sněhově bílé přes růžovou až po tmavě karmínovou. Listy tavolníků jsou obvykle oválné a pilovité, na podzim se často barví do žlutých a oranžových odstínů. Tavolníky jsou nenáročné rostliny, které se snadno pěstují. Preferují slunné stanoviště a propustnou půdu. Jsou odolné vůči mrazu a suchu. Díky své nenáročnosti a kráse jsou tavolníky skvělou volbou pro každou zahradu. Můžete je vysadit jako solitéry, do skupin, živých plotů nebo i do nádob.
Druhy tavolníku: Pestrost barev
Tavolníky (Spiraea) patří mezi oblíbené okrasné keře, a to pro svou nenáročnost a bohatou záplavu květů. Právě pestrost barev květů je jedním z hlavních důvodů, proč jsou tavolníky tak oblíbené. Od sněhově bílé přes růžovou až po sytě karmínovou, výběr je opravdu široký a uspokojí i ty nejnáročnější pěstitele. Bíle kvetoucí druhy, jako je například tavolník japonský 'Snowmound', vnáší do zahrady eleganci a čistotu. Naopak odrůdy s růžovými květy, například tavolník japonský 'Little Princess', působí romanticky a něžně. Pro milovníky výrazných barev jsou tu pak kultivary s květy v sytě růžové až karmínové barvě, jako je například tavolník japonský 'Anthony Waterer'. Kromě barvy květů se jednotlivé druhy tavolníků liší i tvarem a velikostí květů, tvarem a barvou listů, vzrůstem a dobou kvetení. Díky této rozmanitosti si každý zahrádkář najde ten správný druh tavolníku, který mu bude dělat radost svými květy po dlouhou dobu.
Výsadba tavolníku: Tipy a triky
Tavolník je oblíbeným keřem českých zahrad, a to pro své krásné květy a nenáročnost. Pokud chcete, aby se mu na vaší zahradě dařilo a bohatě kvetl, je potřeba dodržet pár zásad. Tavolník preferuje slunné stanoviště nebo polostín. Na slunci bude mít bohatší kvetení, ale snese i mírný stín. Půda by měla být propustná, hlinitopísčitá a mírně kyselá. Před výsadbou je vhodné půdu obohatit o kompost. Tavolník se sází na jaře nebo na podzim. Důležité je vybrat dostatečně velkou jámu, aby se do ní vešly kořeny. Po výsadbě je nutné rostlinu důkladně zalít. Tavolník nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Stačí ho pravidelně zalévat, a to hlavně během suchého období. Na jaře je vhodné ho přihnojit kompostem nebo hnojivem pro kvetoucí rostliny. Tavolník se také nemusí stříhat, ale pokud chcete udržet jeho tvar, můžete ho po odkvětu sestříhat. Existuje mnoho druhů tavolníků, které se liší barvou květů, tvarem i velikostí. Mezi nejoblíbenější patří tavolník japonský, tavolník van Houtteův a tavolník vrbolistý. Tavolník je krásná a nenáročná rostlina, která vám na zahradě bude dělat radost po mnoho let.
Tavolník, to je záplava květů, závoj něhy a krásy, co zahalí i tu nejprostší zahradu do pohádkového hávu.
Božena Němcová
Péče o tavolník: Zalévání, hnojení
Tavolník je nenáročná rostlina, ale i tak mu prospěje trocha péče, aby bohatě kvetl a dělal vám radost. Zalévání je klíčové zejména u mladých rostlin a během horkých letních dnů. Půda by měla být vlhká, ale ne přemokřená. Dospělé a dobře zakořeněné tavolníky si poradí i s krátkodobým suchem. Pro bohaté kvetení je důležité i pravidelné hnojení. Na jaře použijte hnojivo s vyšším obsahem dusíku, které podpoří růst listů a výhonů. Během kvetení od května do července volte hnojivo s vyšším obsahem fosforu a draslíku, které podpoří násadu květů a prodlouží dobu kvetení. Hnojit můžete i na podzim po odkvětu, abyste rostlinu připravili na zimu. Použijte hnojivo s nízkým obsahem dusíku a vyšším obsahem draslíku, které podpoří vyzrávání dřeva a odolnost vůči mrazu.
Řez tavolníku: Pro bohaté kvetení
Tavolník je oblíbený okrasný keř, který na zahradě dokáže vytvořit krásnou podívanou díky svým bohatým květům. Abychom se z jeho krásy mohli těšit co nejdéle, je potřeba mu dopřát pravidelný řez. Ten podpoří růst nových výhonů, na kterých se tvoří květy. Řez tavolníku provádíme nejlépe na konci zimy nebo začátkem jara, ještě před začátkem vegetačního období. V tomto období je keř ve vegetačním klidu a řez ho tolik nezatíží.
Vlastnost | Tavolník japonský (Spiraea japonica) | Tavolník vrbolistý (Spiraea salicifolia) |
---|---|---|
Barva květů | Růžová až červená | Bílá až narůžovělá |
Tvar květů | Chocholíky | Laty |
Doba květu | Červen - srpen | Červenec - srpen |
Při řezu se zaměřujeme na odstranění starých, poškozených nebo slabých větví. Tyto větve odstraňujeme až u země, abychom podpořili růst nových výhonů z kořenů. Zdravým větvím pak zkrátíme vrcholky, abychom podpořili jejich větvení a tím i bohatší kvetení. Důležité je také dbát na celkový tvar keře a udržovat ho kompaktní.
Pravidelným řezem zajistíme, že tavolník bude zdravý, vitální a bohatě kvetoucí. Nebojte se proto vzít do ruky nůžky a dopřejte svému tavolníku péči, kterou si zaslouží. Odvděčí se vám záplavou květů, které rozzáří vaši zahradu.
Choroby a škůdci: Ochrana rostlin
Tavolníky jsou obecně odolné rostliny, ale i tak je mohou postihnout některé choroby a škůdci. Mezi nejčastější choroby patří padlí, které se projevuje bílým povlakem na listech. Padlí se daří ve vlhkém a teplém počasí. Proti padlí lze bojovat preventivně postřikem fungicidem. Další chorobou, která se může u tavolníků vyskytnout, je skvrnitost listů. Skvrnitost listů se projevuje hnědými skvrnami na listech a může vést k jejich opadávání. Proti skvrnitosti listů lze bojovat postřikem fungicidem.
Mezi škůdce, kteří mohou tavolníky napadat, patří mšice, svilušky a housenky. Mšice a svilušky se živí rostlinnými šťávami a mohou způsobit deformaci listů a květů. Proti mšicím a sviluškám lze bojovat postřikem insekticidem. Housenky se živí listy a mohou způsobit jejich skeletizaci. Proti housenkám lze bojovat mechanicky jejich sběrem nebo postřikem insekticidem.
Pro udržení zdravých rostlin je důležitá prevence. Důležité je vybrat vhodné stanoviště, zajistit rostlinám dostatek světla, vody a živin a pravidelně je kontrolovat. V případě výskytu chorob nebo škůdců je důležité včas zasáhnout.
Tavolník v zahradním designu
Tavolník je vděčná rostlina s květy, která si v zahradním designu nachází široké uplatnění. Jeho popularita pramení z atraktivního vzhledu, nenáročnosti na pěstování a rozmanitosti druhů a kultivarů. Od jara do léta zdobí zahrady svými bohatými květenstvími v bílé, růžové, červené či krémové barvě. Květy tavolníku jsou navíc silně aromatické a lákají do zahrady motýly a další užitečný hmyz.
V zahradním designu se tavolník uplatní jako solitér, ale i ve skupinových výsadbách. Nižší druhy se hodí do skalek, vyšší druhy zase jako živý plot. Tavolník je také možné pěstovat v nádobách na balkonech a terasách. Díky své odolnosti vůči mrazu je tavolník vhodný i do chladnějších oblastí.
Při výběru tavolníku do zahrady je důležité zohlednit jeho velikost, barvu květů a dobu kvetení. Pro menší zahrady jsou vhodné kompaktní druhy, do větších zahrad se hodí i rozložité druhy. Tavolník preferuje slunné stanoviště a propustnou půdu. Péče o tavolník je nenáročná, spočívá v pravidelném zalévání, hnojení a odstraňování odkvetlých květů.
Inspirace: Krásné kombinace s tavolníkem
Tavolník je sám o sobě krásný keř, ale jeho krása ještě více vynikne ve společnosti jiných rostlin. Jemné květy tavolníku se skvěle doplňují s výraznějšími trvalkami. Pro romantický vzhled zkuste kombinaci s růžemi. Volte spíše pastelové odstíny růží, které nebudou působit vedle něžného tavolníku příliš těžce. Krásně se k tavolníku hodí i levandule. Modrofialové květy levandule vytváří s bílými nebo růžovými květy tavolníku působivý kontrast. Navíc levandule odpuzuje hmyz, což oceníte i u tavolníku. Pokud toužíte po modernějším vzhledu, zkombinujte tavolník s okrasnými trávami. Vzdušné klasy trav dodají záhonu dynamiku a texturu. Pro kontrastní kombinaci zvolte trávy s tmavými listy, například ostřici. Velmi efektní je také spojení tavolníku s hortenziemi. Oba keře kvetou v podobném období a jejich květy se krásně doplňují. Zvolte hortenzie s bílými, růžovými nebo modrými květy, které budou ladit s barvou vašeho tavolníku. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli kombinaci, nezapomeňte na správné stanoviště a péči o rostliny. Tavolník i jeho společníci vám pak budou dělat radost svými květy po mnoho let.
Množení tavolníku: Jednoduché metody
Tavolník je oblíbeným obyvatelem českých zahrad a není divu. Jeho krása a nenáročnost z něj dělají ideální rostlinu pro začínající i zkušené zahradníky. Pokud se vám tavolník na vaší zahradě líbí a chcete ho rozmnožit, máte naštěstí hned několik jednoduchých metod, ze kterých si můžete vybrat. Jednou z nejjednodušších metod je množení řízky. Na začátku léta si zvolte zdravý a silný výhon bez květů. Odřízněte ho ostrým nožem těsně pod očkem a odstraňte spodní listy. Řízek zapíchněte do květináče s propustným substrátem a udržujte ho vlhký. Do několika týdnů by měl řízek zakořenit a začít růst. Další možností je množení hřížením. Tato metoda je ideální pro odrůdy, které se snadno ohýbají. Vyberte si zdravý výhon a ohněte ho k zemi. V místě, kde se výhon dotýká země, ho nařízněte a zasypte zeminou. Pravidelně zalévejte a do roka by měl výhon zakořenit. Poté ho můžete od mateřské rostliny oddělit a přesadit. Tavolník se dá množit i dělením trsů. Tato metoda je vhodná pro starší rostliny, které je potřeba zmladit. Na jaře nebo na podzim rostlinu opatrně vyjměte ze země a rozdělte ji na menší trsy. Každý trs by měl mít dostatek kořenů a výhonů. Trsy zasaďte na nové stanoviště a dobře zalijte. Ať už zvolíte jakoukoli metodu, množení tavolníku není nic složitého a zvládne ho i začátečník. S trochou trpělivosti a péče si tak můžete snadno vypěstovat nové rostliny a zkrášlit si jimi svou zahradu.
Tavolník: Symbol romantiky a krásy
Tavolník, něžná krása zahrad, okouzluje svými bohatými květy a romantickou atmosférou, kterou vytváří. Tato rostlina s květy, latinsky nazývaná Spiraea, patří do čeledi růžovitých a zahrnuje okolo 80 až 100 druhů. Původem pochází z mírného pásu severní polokoule, přičemž nejvíce druhů roste ve východní Asii. Tavolník je opadavý keř, který se pyšní širokou škálou tvarů a velikostí, od nízkých, půdopokryvných druhů až po vzpřímené keře dosahující výšky až 2,5 metru. Jeho listy jsou střídavé, jednoduché a zubaté, na podzim se často zbarvují do nádherných odstínů žluté, oranžové a červené. Největší ozdobou tavolníku jsou však bezesporu jeho květy. Objevují se od jara do léta v bohatých latách, chocholících nebo okolících a hýří barvami od čistě bílé přes růžovou až po sytě karmínově červenou. Sladce vonící květy lákají do zahrady včely a motýly, čímž přispívají k biodiverzitě a vytváří živý a pestrý ekosystém. Tavolník je nenáročná rostlina, která se snadno pěstuje a nevyžaduje zvláštní péči. Dobře se mu daří na slunném stanovišti i v polostínu a preferuje propustnou, mírně vlhkou půdu. Díky své odolnosti vůči mrazu je ideální volbou pro české zahrady.
Publikováno: 19. 09. 2024
Kategorie: rostliny