Rozvoňte si zahradu s půvabem hvozdíků

Dianthus

Hvozdíky: Pestrobarevná krása

Hvozdíky, latinsky Dianthus, jsou oblíbené trvalky, které zdobí naše zahrady svými barevnými květy. Patří do čeledi hvozdíkovitých (Caryophyllaceae), která zahrnuje okolo 2000 druhů. Původem jsou hvozdíky z Evropy a Asie, některé druhy pocházejí i ze severní Afriky a Severní Ameriky.

Hvozdíky se vyznačují úzkými, šedozelenými listy a květy s pěti okvětními lístky, které mohou být jednoduché, plné i třepenité. Barevná škála květů je opravdu pestrá, od bílé a žluté, přes růžovou a červenou až po fialovou. Některé druhy hvozdíků navíc krásně voní, například hvozdík karafiát (Dianthus caryophyllus).

V našich podmínkách se pěstují různé druhy hvozdíků. Mezi nejoblíbenější patří hvozdík bradatý (Dianthus barbatus), hvozdík péřitý (Dianthus plumarius) a hvozdík čínský (Dianthus chinensis). Tyto druhy se liší výškou, tvarem květů i dobou kvetení. Hvozdíky preferují slunné stanoviště a propustnou, hlinitopísčitou půdu. Jsou to nenáročné trvalky, které se snadno množí dělením trsů nebo výsevem semen.

Hvozdíky se hodí do smíšených záhonů, skalkových partií i k řezu do vázy. Jejich pěstování je nenáročné a odměnou vám budou krásné, barevné květy, které rozzáří vaši zahradu.

Druhy hvozdíků pro vaši zahradu

Svět hvozdíků je plný barev a vůní. Existuje přes 300 druhů a tisíce kultivarů. Mezi nejoblíbenější patří hvozdík zahradní (Dianthus caryophyllus), který okouzlí širokou škálou barev a je ideální k řezu. Pro skalky se hodí hvozdík péřitý (Dianthus plumarius) s charakteristickými roztřepenými okraji. Jeho kompaktní růst a bohaté kvetení z něj dělají ozdobu každé skalky. Dalším favoritem je hvozdík bradatý (Dianthus barbatus), který na sebe strhává pozornost svými hustými květenstvími v zářivých barvách. Hvozdík alpský (Dianthus alpinus) je odolný druh, který se skvěle hodí do skalek a suchých zídek. Pro milovníky vůní je tu hvozdík vonný (Dianthus superbus), který večer uvolňuje intenzivní sladkou vůni. Při výběru hvozdíku zvažte jeho výšku, barvu květů a požadavky na pěstování. Většina hvozdíků preferuje slunné stanoviště a dobře propustnou půdu. S trochou péče vám tyto krásky budou dělat radost po mnoho let.

Výsadba hvozdíků: Tipy a triky

Hvozdíky, tyhle milované trvalky, rozzáří vaši zahradu pestrou paletou barev a sladkou vůní. Ať už toužíte po klasických hvozdících karafiátech, něžných hvozdíčcích péřitých nebo po jiném druhu z čeledi hvozdíkovitých, výsadba se řídí pár jednoduchými pravidly. Nejdůležitější je slunečné stanoviště. Hvozdíky milují slunce a v jeho záři se jim bude nejlépe dařit. Půda by měla být dobře propustná, spíše písčitá a chudší na živiny. Sazenice vysazujeme na jaře nebo na podzim do hloubky, v níž rostly v květináči. Důležitá je i vzdálenost mezi rostlinami, a to alespoň 20-30 cm, aby měly dostatek prostoru pro růst. Po výsadbě hvozdíky důkladně zalijeme a půdu kolem nich můžeme zasypat mulčem, který udrží vlhkost a omezí růst plevele. Hvozdíky nevyžadují mnoho péče, stačí je pravidelně zalévat, zejména během suchých období, a odstraňovat odkvetlé květy. Tím podpoříme další kvetení a prodloužíme si tak radost z jejich krásy. Hnojení není nutné, ale pokud chcete podpořit bohatší kvetení, můžete použít hnojivo pro kvetoucí rostliny. S trochou péče vám hvozdíky budou dělat radost svými barevnými květy po mnoho let.

Péče o hvozdíky: Zalévání a hnojení

Hvozdíky, tyhle krásky našich zahrad, nejsou na péči nijak náročné. Přesto, aby nám dělaly radost bohatým kvetením, potřebují trochu té pozornosti, hlavně co se týče zálivky a hnojení. Hvozdíky obecně nemají rády přemokření, proto je zaléváme s citem. Půda by měla mezi jednotlivými zálivkami mírně proschnout, ale neměla by úplně vyschnout. V parných letních dnech zaléváme častěji, naopak v chladnějším období zálivku omezíme. Důležité je také hvozdíky nepřelívat, aby nám nezačaly uhnívat kořeny. Co se týče hnojení, postačí hvozdíky přihnojovat jednou za 14 dní během vegetačního období, tedy od jara do podzimu. Vhodné je použít hnojivo určené pro kvetoucí rostliny, které jim dodá potřebné živiny pro bohaté kvetení. S příchodem zimy hnojení ukončíme. Dodržováním těchto pár jednoduchých rad se můžeme těšit z krásných a bohatě kvetoucích hvozdíků po dlouhou dobu.

Hvozdíky v květináčích a truhlících

Hvozdíky, ty krásky s roztřepenými okvětními lístky, se nemusí spokojit jen s rolí hvězd záhonů. Stejně tak rády se předvedou v květináčích a truhlících na balkonech a terasách. Díky své nenáročnosti a bohatému kvetení vám budou dělat radost po celé léto. Stačí si jen vybrat ten správný druh a dopřát mu tu správnou péči.

Pro pěstování v nádobách se hodí zejména nízké a kompaktní druhy hvozdíků, jako je například hvozdík vousatý (Dianthus barbatus) nebo hvozdík čínský (Dianthus chinensis). Tyto druhy dorůstají do výšky 20-30 cm a vytvářejí bohaté trsy květů v různých barvách od bílé přes růžovou až po sytě červenou.

Při výběru květináče dbejte na to, aby byl dostatečně velký a hluboký, aby se do něj vešly kořeny rostliny. Na dno květináče nasypte drenážní vrstvu z keramzitu nebo štěrků, která zabrání přemokření kořenů. Použijte propustný substrát určený pro balkonové rostliny. Hvozdíky mají rády slunné stanoviště, ale snášejí i polostín. Pravidelně je zalévejte, ale nenechávejte je stát ve vodě. Pro bohaté kvetení je vhodné hnojit hnojivem na balkonové rostliny jednou za 14 dní.

S trochou péče vám hvozdíky v květináčích a truhlících budou dělat radost po celé léto. Jejich pestré květy rozzáří váš balkon a provoní ho příjemnou, sladkou vůní.

Choroby a škůdci hvozdíků

Hvozdíky, ať už se jedná o ty něžné zahradní, nebo divoké druhy z čeledi hvozdíkovitých, bohužel nepatří mezi rostliny odolné vůči všem chorobám a škůdcům. Naopak, existuje několik nepřátel, kteří jim dokáží pěkně znepříjemnit život. Mezi ty nejčastější patří houbové choroby, jako je například hnědá skvrnitost listů. Ta se projevuje hnědými skvrnami na listech, které postupně žloutnou a zasychají. Prevencí je vzdušné stanoviště a přiměřená zálivka. Dalším nepříjemným onemocněním je fusariové vadnutí, které napadá kořeny a cévní systém rostliny. Hvozdíky pak vadnou, žloutnou a nakonec uhynou. Bohužel, tato choroba je obtížně léčitelná a napadené rostliny je nutné zlikvidovat.

Kromě houbových chorob mohou hvozdíky potrápit i škůdci. Mšice, svilušky, ale i slimáci si na jejich listech a květech rádi pochutnají. Mšice a svilušky poznáte podle deformací a lepkavého povlaku na listech. Slimáci zase zanechávají na rostlinách typické stříbřité stopy a okousané listy. Proti mšicím a sviluškám lze bojovat například postřikem z mýdlového roztoku, slimáky pak odpuzují například granule s obsahem železa.

Důležitá je prevence – zdravé a silné rostliny jsou odolnější vůči chorobám i škůdcům. Proto jim dopřejte dostatek slunce, vzdušné stanoviště, přiměřenou zálivku a kvalitní substrát. Pravidelně je kontrolujte a včas reagujte na případné problémy.

Množení hvozdíků: Dělení a výsev

Hvozdíky, ty krásné a voňavé květiny, se dají množit dvěma hlavními způsoby: dělením trsů a výsevem semen. Dělení trsů je jednodušší a rychlejší metoda, vhodná pro starší, již rozrostlé rostliny. Provádíme ji na jaře nebo na podzim. Hvozdík opatrně vyryjeme ze země a rozdělíme na menší trsy, z nichž každý by měl mít kořeny i zdravé výhony. Nové rostlinky sázíme do kypré, propustné zeminy na slunné stanoviště.

Druh karafiátu Výška (cm) Barva květů Doba květu Nároky na pěstování
Hvozdík zahradní (Dianthus caryophyllus) 30-90 Růžová, červená, bílá, žlutá, oranžová Květen - září Slunné stanoviště, propustná půda
Hvozdík péřitý (Dianthus plumarius) 15-30 Růžová, bílá, fialová Květen - červen Slunné stanoviště, propustná půda
Hvozdík bradatý (Dianthus barbatus) 30-60 Růžová, červená, bílá, fialová Červen - červenec Slunné stanoviště, propustná půda

Výsev semen je o něco náročnější, ale umožňuje nám vypěstovat si hvozdíky z vlastních semen nebo vyzkoušet nové odrůdy. Semena vyséváme od února do dubna do truhlíků s výsevním substrátem. Důležité je udržovat stálou vlhkost a teplotu okolo 18-20 °C. Po vzejití rostlinky přepichujeme do sadbovačů a na záhon je vysazujeme v květnu, po zmrzlých. Hvozdíky pěstované ze semen vykvetou obvykle až v dalším roce. Ať už zvolíte jakýkoli způsob množení, s trochou péče se vám hvozdíky odmění bohatým a voňavým květenstvím.

Hvozdíky: Inspirace pro vaši zahradu

Hvozdíky, latinsky Dianthus, jsou oblíbené trvalky, které na zahradě dokáží vykouzlit nádhernou atmosféru. Existuje jich nepřeberné množství druhů a kultivarů, lišících se barvou, tvarem květů i vzrůstem. Od nízkých, půdopokryvných druhů, jako je hvozdík péřitý (Dianthus plumarius), po vyšší hvozdík bradatý (Dianthus barbatus), si vybere snad každý. Hvozdíky milují slunná stanoviště a propustnou, spíše sušší půdu. Díky své nenáročnosti se hodí i pro začínající zahrádkáře. Krásně se vyjímají na skalách, v štěrkových záhonech, ale i v květináčích na balkóně.

Kromě klasických růžových a bílých odstínů existují i kultivary s květy červenými, fialovými, oranžovými a žlutými. Některé druhy hvozdíků navíc nádherně voní, a lákají tak do zahrady včely a motýly. Při správné péči se vám hvozdíky odmění bohatým a dlouhým kvetením od jara až do podzimu. Po odkvětu je vhodné odkvetlé květy odstraňovat, čímž podpoříte další kvetení. Hvozdíky jsou zkrátka vděčné a krásné květiny, které by neměly chybět na žádné zahradě.

Publikováno: 27. 06. 2024

Kategorie: zahrada