Rozpalte svou zahradu barvami: Tipy pro pěstování plaménku
Plaménky: Barevné ozdoby zahrady
Plaménky, latinsky Clematis, jsou popínavé rostliny, které naši zahradu dokáží rozzářit nepřeberným množstvím barev a tvarů květů. Od sněhově bílých, přes růžové, fialové až po temně rudé a modré odstíny, plaménky nám nabízejí širokou paletu možností, jak oživit pergoly, zdi, ploty nebo treláže. Jejich květy, často s nápadnými tyčinkami, jsou pastvou pro oči a lákají k sobě včely a motýly.
Pěstování plaménků není nijak náročné, stačí dodržet pár základních pravidel. Plaménky preferují slunná stanoviště s propustnou, mírně vlhkou půdou. Důležité je chránit jejich kořeny před přehřátím, například zasazením nižších rostlin k jejich patě. Existuje mnoho druhů a kultivarů plaménků, které se liší dobou kvetení, tvarem a velikostí květů i nároky na pěstování.
Při výběru plaménku do vaší zahrady je dobré zohlednit velikost plochy, kterou chcete nechat popnout, a také barvu a styl ostatních rostlin v okolí. Plaménky se dají kombinovat s jinými popínavými rostlinami, jako jsou růže, břečťan nebo zimolez, ale i s trvalkami a letničkami. S trochou fantazie a citu pro detail si tak můžete vytvořit okouzlující zákoutí, kde se snoubí krása a vůně.
Výběr správného druhu a odrůdy
Plamének, česky také klematis, patří k oblíbeným popínavým rostlinám. Důležitý je výběr správného druhu a odrůdy, protože se liší nejen barvou květů, ale i velikostí, tvarem a dobou kvetení. Existují plaménky kvetoucí na jaře, v létě i na podzim. Některé odrůdy kvetou dokonce dvakrát ročně.
Při výběru je důležité zohlednit stanoviště. Plaménky preferují slunné stanoviště s kyprou, humózní a propustnou půdou. Důležitá je také opora, po které se můžou pnout. Vybírat můžete z různých druhů opor, jako jsou pergoly, treláže, ploty nebo zdi.
Pro začátečníky jsou vhodné nenáročné druhy, jako je plamének alpský (Clematis alpina) nebo plamének tangutský (Clematis tangutica). Tyto druhy jsou odolné vůči mrazu a chorobám. Pro zkušenější pěstitele jsou vhodné náročnější druhy, jako je plamének vlašský (Clematis viticella) nebo plamének velkokvětý (Clematis x jackmanii). Tyto druhy vyžadují slunné stanoviště a pravidelnou zálivku.
Před nákupem plaménku si prostudujte informace o daném druhu a odrůdě. Zjistěte si, jakou má rostlina velikost, barvu květů, dobu kvetení a nároky na pěstování. Správným výběrem si zajistíte, že se vám plamének bude na zahradě dařit a bude vás těšit svými krásnými květy.
Výsadba a péče o plaménky
Plaménky, česky také klematis, patří mezi oblíbené popínavé rostliny, které svými barevnými květy rozzáří každou zahradu. Pro bohaté kvetení a zdravý růst je ale potřeba dodržet několik zásad při jejich výsadbě a následné péči. Plaménky preferují slunné stanoviště s alespoň šesti hodinami slunečního svitu denně. Důležitá je také propustná, humózní půda s dostatkem živin. Ideální je mírně zásadité pH. Při výsadbě dbáme na to, aby kořenový systém byl dostatečně hluboko v zemi. Jámu pro výsadbu připravíme alespoň 50 cm hlubokou a širokou. Na dno nasypeme drenážní vrstvu z kamínků nebo štěrku, abychom předešli přemokření kořenů. Plaménky vysazujeme o něco hlouběji, než rostly v květináči, zhruba 5-10 cm pod úroveň okolní půdy. Po výsadbě rostlinu důkladně zalijeme a půdu kolem kmínku zamulčujeme kůrou nebo kompostem. Mulčování zabrání nadměrnému vysychání půdy a růstu plevele. Během vegetace plaménky pravidelně zaléváme, zejména v období sucha. Hnojíme je od jara do konce léta hnojivem pro kvetoucí rostliny. Důležitá je také opora, po které se plamének může pnout. Vhodná je dřevěná mříž, pergola nebo natažené dráty. Plaménky dělíme do tří skupin podle doby kvetení a způsobu řezu. Skupina 1 kvete na loňském dřevě, proto ji nestříháme, pouze po odkvětu odstraníme odkvetlé květy. Skupina 2 kvete na jaře na loňském dřevě a v létě na novém. U této skupiny zkracujeme výhony po odkvětu prvních květů. Skupina 3 kvete na novém dřevě, proto ji na jaře seřízneme na výšku asi 20 cm nad zemí. Plaménky jsou poměrně odolné rostliny, ale i tak je mohou napadnout někteří škůdci a choroby. Mezi nejčastější patří padlí, plíseň šedá nebo mšice. V případě napadení použijeme vhodný postřik. Při správné péči se plaménky odvděčí bohatým a dlouhotrvajícím kvetením. Stanou se tak nepřehlédnutelnou ozdobou vaší zahrady.
Řez plaménků pro bohaté kvetení
Plaménky patří mezi oblíbené popínavé rostliny, které zdobí naše zahrady svými nádhernými květy. Abychom se z jejich krásy mohli těšit co nejdéle a v plné síle, je potřeba jim dopřát pravidelný řez. Ten podpoří růst nových výhonů a bohaté kvetení. Nebojte se nůžek, s naším návodem to zvládnete levou zadní!
Kdy je ten správný čas na řez plaménku? Záleží na tom, do jaké skupiny patří. Existují tři základní skupiny, které se liší dobou kvetení a typem výhonů, ze kterých vykvétají.
První skupinu tvoří plaménky kvetoucí brzy na jaře z loňských výhonů. Patří sem například Plamének alpský nebo Plamének velkokvětý. Tyto druhy stačí prosvětlit a odstranit slabé nebo poškozené výhony ihned po odkvětu.
Druhou skupinu tvoří plaménky kvetoucí na jaře a opakující kvetení koncem léta. Kvetou na loňských i letošních výhonech. Do této skupiny patří například Plamének obecný. Tyto druhy řežeme na podzim nebo brzy na jaře. Odstraňte slabé a staré výhony a ty silné zkraťte na cca 1/3 délky.
Třetí skupinu tvoří plaménky kvetoucí v létě a na podzim pouze na letošních výhonech. Patří sem například Plamének tangutský nebo Plamének Jackmanův. Tyto druhy vyžadují radikální řez brzy na jaře. Výhony zkraťte na cca 20-30 cm nad zemí, ponechejte 2-3 zdravé pupeny.
Při řezu plaménku používejte vždy ostré a čisté nůžky, abyste rostlinu zbytečně nepoškodili a nepřenášeli choroby. Nebojte se řezat odvážně, plaménky rostou rychle a brzy vám to vrátí záplavou květů. A nezapomeňte – pravidelný řez je tou nejlepší investicí do krásy vaší zahrady!
Choroby a škůdci plaménků
Plaménky sice patří mezi rostliny odolné, ale i tak je můžou potrápit různé choroby a škůdci. Mezi nejčastější choroby patří vadnutí plaménku. To se projevuje náhlým vadnutím listů a výhonů, které následně hnědnou a usychají. Vadnutí způsobuje houba, která napadá kořeny a brání rostlině v příjmu vody a živin. Prevencí je výběr zdravé sadby a vzdušný substrát. Další chorobou je padlí, které se projevuje bílým povlakem na listech. Padlí oslabuje rostlinu a snižuje násadu květů. Proti padlí můžeme bojovat postřiky s obsahem síry. Plaménky také můžou trpět plísní šedou, která se projevuje šedivým povlakem na listech a květech. Plíseň šedá se šíří hlavně za vlhkého počasí. Napadené části rostliny je nutné odstranit a spálit.
Kromě chorob můžou plaménky napadat i různí škůdci. Mezi nejčastější patří svilušky, které sají na spodní straně listů. Napadené listy žloutnou a opadávají. Proti sviluškám můžeme bojovat postřiky s obsahem draselného mýdla. Dalším škůdcem je mšice, která se vyskytuje na mladých výhonech a listech. Mšice způsobují deformaci listů a přenášejí virové choroby. Proti mšicím můžeme bojovat postřiky s obsahem insekticidů. Plaménky můžou napadat i slimáci a hlemýždi, kteří okusují listy a květy. Proti nim můžeme bojovat pomocí granulí proti slimákům nebo mechanicky.
Pravidelnou kontrolou rostlin a včasným zásahem proti chorobám a škůdcům zajistíme, aby nám plaménky dělaly radost svými krásnými květy po mnoho let.
Plaménky v zahradních kompozicích
Plaménky, latinsky Clematis, jsou popínavé rostliny, které na zahradě dokáží vytvořit okouzlující scenérie. Jejich květy, hýřící rozmanitostí barev a tvarů, rozzáří každou pergolu, zeď nebo plot. V zahradních kompozicích se plaménky uplatní mnoha způsoby. Můžete je nechat pnout po trelážích a vytvářet tak působivé květinové stěny. Krásně vyniknou i jako solitéry, kdy se jejich krása plně projeví na pozadí zeleného trávníku nebo okrasných keřů.
Při výběru plaménku do zahradní kompozice je důležité zohlednit jeho vzrůstnost a dobu kvetení. Existují odrůdy s kompaktním vzrůstem, vhodné i do menších zahrad, ale i bujně rostoucí druhy, které potřebují dostatek prostoru. Doba kvetení se u jednotlivých druhů liší, některé kvetou na jaře, jiné v létě a některé nás svými květy potěší i na podzim.
Plaménky preferují slunné stanoviště, ale jejich kořeny by měly být chráněny před přímým sluncem. Ideální je proto vysadit je k patě stromu nebo keře, které jim poskytnou potřebný stín. Půda by měla být propustná, humózní a mírně vlhká.
V zahradních kompozicích se plaménky skvěle doplňují s dalšími popínavými rostlinami, jako jsou růže, zimolez nebo břečťan. Vytvoříte tak pestré a harmonické kombinace, které budou ozdobou vaší zahrady po celý rok.
Publikováno: 22. 06. 2024
Kategorie: zahrada