Mák: Malé semínko s velkou silou

Mák

Původ a historie máku

Mák setý, latinsky Papaver somniferum, je jednoletá rostlina z čeledi makovitých. Jeho původ je zahalen tajemstvím, ale archeologické nálezy dokazují, že se mák používal již v období neolitu. Nejstarší důkazy o pěstování máku pocházejí z oblasti Středomoří, konkrétně z území dnešního Turecka a Řecka. Odtud se mák postupně šířil do dalších částí Evropy a Asie. Ve starověkém Egyptě byl mák spojován s bohyní plodnosti Isis a používal se při náboženských obřadech. Řekové a Římané ho zase považovali za symbol spánku a zapomnění. Mák se v minulosti pěstoval především pro své olejnaté semena, ze kterých se lisoval olej. Ten se používal v kuchyni, ale také k výrobě mýdla a barev. Z nezralých makovic se získává opium, které má silné analgetické a sedativní účinky. Opium se používalo k léčbě bolesti a nespavosti, ale také jako rekreační droga. V 19. století se z opia izoloval morfin a později heroin, které se staly důležitými léky, ale bohužel i návykovými látkami. Dnes se mák pěstuje především pro potravinářské účely. Jeho semena jsou bohatá na vitaminy, minerály a vlákninu a používají se k dochucení pečiva, koláčů a dalších pokrmů.

Botanické vlastnosti rostliny

Mák setý (Papaver somniferum) je jednoletá bylina z čeledi makovitých (Papaveraceae), která dorůstá do výšky až 1,5 metru. Jeho stonek je přímý, hladký a modrozelený. Listy jsou střídavé, vejčité až podlouhlé, na okrajích zubaté. Květy máku jsou velké a nápadné, s barvou koruny od bílé přes růžovou až po fialovou. Plodem je tobolka, makovice, obsahující drobná semena. Ta se liší barvou od bílé přes šedou až po modrou či černou, a to v závislosti na odrůdě.

Mák je známý především pro svá semena, která se používají v potravinářství. Obsahují olej, bílkoviny a minerální látky. Mák se přidává do pečiva, koláčů, buchet a dalších sladkých i slaných pokrmů. Ze semen se také lisuje olej, který se používá v potravinářství i kosmetice.

Je však důležité si uvědomit, že mák obsahuje také alkaloidy, z nichž nejznámější je morfin. Ten se používá v lékařství jako silné analgetikum. Pěstování máku pro farmaceutické účely je proto přísně regulováno.

Mák, tato skromná květina s korunou z hedvábných plátků, ukrývá ve svém nitru tajemství spánku i snů. Její semínka, drobná jako zrnka písku, v sobě nesou chuť zapomnění i sladké odměny.

Božena Němcová

Druhy máku a jejich využití

Mák setý (Papaver somniferum) je jednoletá rostlina z čeledi makovitých, která se pěstuje pro své olejnaté semena.

Vlastnost Mák (rostlina) Slunečnice (rostlina)
Použití semen Potravinářství (pečení, náplně), olej Potravinářství (příloha, olej), krmivo pro ptáky
Barva květů Bílá, růžová, červená, fialová Žlutá

Existuje mnoho druhů máku, které se liší barvou, tvarem a velikostí semen, ale i obsahem oleje a dalších látek. Mezi nejznámější druhy patří mák modrý, který má šedomodrá semena a používá se především k lisování oleje a do pečiva. Mák bílý se vyznačuje bílými semeny s jemnější chutí a používá se hlavně do sladkých jídel. Mák okrasný se pěstuje pro své krásné květy a semena se nekonzumují.

Využití máku je velmi široké. Semena máku jsou bohatá na vitamíny, minerály a antioxidanty. Obsahují také vysoký podíl vlákniny a nenasycených mastných kyselin, které jsou prospěšné pro lidské zdraví. Mák se používá v potravinářství, kosmetice i farmacii.

V kuchyni se mák přidává do pečiva, buchet, koláčů, závinů, ale i do omáček, salátů a dalších pokrmů. Makovice se používají k dekoraci a výrobě suchých vazeb. Z makových semen se lisuje olej, který se používá v potravinářství, kosmetice i farmacii.

V kosmetice se makový olej přidává do krémů, mlék a masek. Má hydratační, regenerační a protizánětlivé účinky. Ve farmacii se mák používá k výrobě léků proti bolesti, kašli a nespavosti.

Pěstování máku - tipy a rady

Mák setý je v našich končinách tradiční plodinou, která se pěstuje pro chutná semena. Ať už chcete upéct makový závin nebo si jen tak pochutnat na makovém koláči, pěstování vlastního máku je obohacující činností. Nejdříve si vyberte vhodné místo. Mák má rád slunná stanoviště s dobře propustnou půdou. Před samotným výsevem půdu důkladně prokypřete a zbavte plevele. Semínka máku jsou velmi drobná, proto je vysévejte na povrch substrátu a jen lehce je přitlačte. Důležitá je také pravidelná zálivka, zvláště v období klíčení a růstu. Mák je poměrně nenáročná rostlina, ale prospěje mu občasné přihnojení kompostem. Během vegetace sledujte případný výskyt škůdců a chorob. Mezi nejčastější škůdce máku patří krytonosec makovicový. Jeho larvy se vyvíjejí v makovicích a znehodnocují semena. Pokud zpozorujete známky napadení, je vhodné použít vhodný insekticid. Sklizeň máku probíhá v době, kdy makovice zhnědnou a semena uvnitř chrastí. Makovice opatrně odřízněte a nechte je doschnout na suchém a větraném místě. Poté semena vyklepejte a uskladněte v uzavřených nádobách na suchém a tmavém místě. Pěstování máku je jednoduché a zvládne ho i začátečník. Dodržováním základních pravidel se vám odmění bohatou úrodou lahodných makových semen.

Výživové hodnoty máku

Mák, drobná semínka z makovice, je nejen tradiční pochoutkou, ale i nutričním pokladem. Obsahuje vysoké množství vápníku, důležitého pro zdravé kosti a zuby. Ve 100 g máku najdeme až 1400 mg vápníku, což je více než v jakémkoli jiném potravině. Kromě vápníku je mák bohatý i na mangan, hořčík a fosfor, minerály nezbytné pro správnou funkci svalů a nervů. Dále obsahuje vitamíny skupiny B, vitamín E a vlákninu, která podporuje trávení.

Mák je také skvělým zdrojem zdravých tuků, zejména nenasycených mastných kyselin omega-6. Tyto kyseliny pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi a chrání tak srdce a cévy. Je však důležité konzumovat mák s mírou, jelikož má vysoký obsah kalorií.

Přidáním máku do jogurtu, müsli, pečiva nebo pomazánek obohatíte svůj jídelníček o cenné živiny a dodáte mu lahodnou oříškovou chuť.

Mák v kuchyni - recepty a inspirace

Mák setý, latinsky Papaver somniferum, je jednoletá rostlina z čeledi makovitých. Jeho drobná semínka, která známe jako mák, jsou oblíbenou ingrediencí v mnoha kuchyních světa. V Česku má mák dlouhou tradici a používá se do sladkých i slaných pokrmů.

Chuť máku je jemně oříšková a jeho vůně je nezaměnitelná. Mák je bohatý na vitamíny skupiny B, vápník, hořčík a železo. Obsahuje také vlákninu a zdravé tuky. Díky svému složení má mák blahodárné účinky na lidské zdraví.

V kuchyni se mák uplatní v mnoha podobách. Můžete ho přidat do buchet, koláčů, závinů, knedlíků, noků, ale i do polévek, omáček a salátů. Oblíbené jsou také makové náplně do buchet a koláčů. Mák se dá konzumovat syrový, ale tepelnou úpravou se jeho chuť a vůně ještě zvýrazní. Před použitím je vhodné mák spařit horkou vodou a nechat ho nabobtnat. Tím se zjemní jeho chuť a usnadní se jeho zpracování.

Při nákupu máku dbejte na jeho kvalitu. Mák by měl být sypký, bez hrudek a s příjemnou vůní. Skladujte ho na suchém a chladném místě.

Zdravotní benefity konzumace máku

Mák, drobná semínka z makovice, není jen ozdobou koláčů a buchet. Skrývá v sobě překvapivé množství zdraví prospěšných látek. Obsahuje vysoký podíl vápníku, důležitého pro pevné kosti a zuby. Ve skutečnosti mák obsahuje více vápníku než mléko. Dále je zdrojem hořčíku, který přispívá k normální činnosti svalů a nervové soustavy, a železa, nezbytného pro tvorbu červených krvinek. Mák je také bohatý na vlákninu, která podporuje trávení a pomáhá udržovat zdravou hladinu cholesterolu v krvi. Díky obsahu vitamínů skupiny B, jako je thiamin a niacin, přispívá k energetickému metabolismu a správné funkci nervového systému. Mák obsahuje i antioxidanty, které chrání buňky před poškozením volnými radikály. Je však důležité konzumovat mák s mírou, jelikož obsahuje i opioidy, které ve vysokých dávkách mohou mít sedativní účinky.

Mýty a fakta o máku

Mák setý, latinsky Papaver somniferum, je jednoletá bylina s modrozelenými listy a krásnými květy, ze kterých se po odkvětu vyvíjí makovice. Právě v nich se ukrývají drobná semínka, která se používají v kuchyni. Existuje rozšířený mýtus, že konzumace máku může způsobit pozitivní výsledek testu na drogy. Pravdou je, že mák skutečně obsahuje stopové množství opiových alkaloidů, ale v tak nízkém množství, že by člověk musel zkonzumovat obrovské množství máku, aby dosáhl intoxikace. Pro představu, po snědení jednoho makového koláče se nemusíte obávat zkreslených výsledků testu. Naopak, mák je bohatý na vápník, hořčík, železo a vlákninu. Pravidelná konzumace máku v přiměřeném množství tak může prospět našemu zdraví. Mák je skvělým doplňkem sladkých i slaných pokrmů. Můžete ho přidat do buchet, koláčů, závinů, ale i do salátů, pomazánek nebo na posypání pečiva.

Zajímavosti o máku

Mák setý, latinsky Papaver somniferum, je jednoletá rostlina z čeledi makovitých. Jeho původ sahá až do oblasti Středomoří a Blízkého východu. Mák je známý svými krásnými květy, které se objevují v různých barvách od bílé a růžové až po sytě červenou. Semena máku, která se skrývají v makovici, jsou oblíbenou pochutinou a používají se v kuchyni po celém světě. V České republice má mák dlouhou tradici a je nedílnou součástí mnoha tradičních pokrmů. Maková náplň se přidává do buchet, koláčů, závinů a dalších sladkých dezertů. Mák se také používá k výrobě makového oleje, který má jemnou oříškovou chuť. Zajímavostí je, že mák obsahuje opiové alkaloidy, které mají sedativní a analgetické účinky. Proto se z nezralých makovic získává opium, surovina pro výrobu morfinu a kodeinu, důležitých léků proti bolesti. Pěstování máku je v České republice regulováno a podléhá přísným pravidlům.

Publikováno: 15. 09. 2024

Kategorie: rostliny

Autor: Marek Svoboda

Tagy: mák