Bobkovišeň: Krása, která (ne)zabije
Bobkovišeň: Krásný keř do zahrady
Bobkovišeň, latinsky Prunus laurocerasus, je stálezelený keř, který na jaře zdobí zahrady svými bílými květy uspořádanými v hroznech. Tyto květy, objevující se obvykle od dubna do května, jsou nejen krásné na pohled, ale také intenzivně voní, čímž lákají včely a další opylovače. Květy bobkovišně jsou pro člověka mírně jedovaté, proto je důležité s nimi manipulovat opatrně a nenechávat je v dosahu dětí. Po odkvětu se na keři tvoří drobné, černé plody, které jsou rovněž jedovaté. Bobkovišeň je nenáročná rostlina, která se snadno pěstuje a dobře snáší i znečištěné ovzduší, proto je oblíbenou volbou do městských parků a zahrad.
Původ a charakteristika bobkovišně
Bobkovišeň, latinsky Prunus laurocerasus, není, jak by se mohlo zdát, příbuzná bobkovému listu. Pochází z čeledi růžovitých a je blízká příbuzná slivoní, broskvoní nebo třešní. Původem pochází z oblastí Malé Asie a jihovýchodní Evropy, kde roste jako keř nebo menší strom. Charakteristická je svými stálezelenými, kožovitými listy, které jsou na povrchu lesklé a tmavě zelené. Právě listy připomínají svým tvarem a leskem listy pravého bobkového listu, odtud pochází i český název rostliny. Na jaře bobkovišeň vykvétá drobnými, bílými květy uspořádanými v hroznech, které jsou nejen krásné na pohled, ale také příjemně voní. Po odkvětu se na rostlině objevují drobné, černé plody, které jsou pro člověka mírně jedovaté. Bobkovišeň je oblíbená pro svou nenáročnost a dekorativní vzhled.
Oblíbené druhy bobkovišně
Bobkovišeň lékařská (Prunus laurocerasus) je stálezelený keř s lesklými, tmavě zelenými listy, který je oblíbený pro svůj elegantní vzhled a nenáročnost. Existuje však mnoho druhů bobkovišní, které se liší tvarem a velikostí listů, vzrůstem a odolností vůči mrazu.
Mezi oblíbené druhy patří například bobkovišeň lékařská 'Otto Luyken', kompaktní odrůda s úzkými listy, která je ideální pro menší zahrady. Pro milovníky netradičních rostlin je tu bobkovišeň lékařská 'Marbled White', jejíž listy zdobí krémově bílé panašování. Pokud hledáte bobkovišeň s výraznými květy, zvolte bobkovišeň portugalská (Prunus lusitanica). Na jaře ji zdobí vonné bílé květy uspořádané v latách, které jsou magnetem pro včely a motýly. Ať už zvolíte jakýkoli druh, bobkovišeň vám na zahradě přinese eleganci a stane se nepřehlédnutelným prvkem.
Výsadba a péče o bobkovišeň
Bobkovišeň, tato stálezelená kráska, okouzlí svými lesklými listy a jemnými květy. Ačkoliv se pyšní titulem „višeň“, její plody nejsou vhodné k jídlu. Pro zdravý růst a bohaté kvetení dopřejte bobkovišni slunné stanoviště s mírným stínem. Půda by měla být kyselá, propustná a bohatá na živiny. Při výsadbě dbejte na dostatečnou velikost jámy, aby se kořeny mohly dobře rozrůst. Během vegetačního období bobkovišeň pravidelně zalévejte, zejména v období sucha. Pro bohatší kvetení a zdravý růst je vhodné rostlinu na jaře přihnojit hnojivem pro okrasné dřeviny. Bobkovišeň snáší dobře řez, proto ji můžete bez obav tvarovat. Nejvhodnější dobou pro řez je jaro po odkvětu. Pravidelným řezem podpoříte růst nových výhonů a kompaktní tvar. Bobkovišeň je odolná rostlina, která vám bude dělat radost po mnoho let.
Správné hnojení a zálivka
Bobkovišeň, ačkoliv je poměrně nenáročná dřevina, ocení pravidelné hnojení, které podpoří její růst a zdraví. Hnojíme od jara do konce léta, ideálně hnojivem s vyšším obsahem dusíku pro podporu růstu listů. Na podzim je vhodné použít hnojivo s vyšším obsahem draslíku, který rostlinu posílí před zimou.
Zálivka je pro bobkovišeň, obzvláště mladé rostliny, klíčová. Půda by měla být stále mírně vlhká, ale ne přemokřená. V horkých letních měsících je potřeba zálivku zvýšit. Rostliny s květy mají obvykle vyšší nároky na zálivku a hnojení než rostliny pěstované pro listy. Během kvetení je vhodné hnojit hnojivem s vyšším obsahem fosforu, který podpoří bohaté kvetení. Pravidelně odstraňujeme odkvetlé květy, čímž podpoříme další násadu poupat a prodloužíme dobu kvetení.
Řez bobkovišně pro hustý růst
Bobkovišeň je oblíbená okrasná rostlina, která se pěstuje pro své lesklé, tmavě zelené listy a nenáročnost. Aby si však zachovala kompaktní tvar a bohatě kvetla, je důležité ji pravidelně řezat. Řez bobkovišně provádíme na jaře po odkvětu, kdy už nehrozí mrazy. Rostlina tak bude mít dostatek času na regeneraci a vytvoření nových výhonů. Při řezu se zaměřujeme na odstranění starých, poškozených nebo slabých větví. Zkracujeme také loňské výhony, a to asi o třetinu až polovinu jejich délky. Tím podpoříme větvení a hustší růst. Bobkovišeň snáší i hlubší řez, proto se nemusíme bát razantnějšího zásahu, pokud je to potřeba. Pravidelný řez je zárukou zdravé a krásné rostliny, která bude ozdobou vaší zahrady po mnoho let.
Bobkovišeň, stálezelený symbol naděje, i v nejchladnějších dnech nám připomíná, že krása a život přetrvávají.
Božena Němcová
Možné choroby a škůdci
Bobkovišeň, ačkoliv je to rostlina poměrně odolná, může být napadena některými chorobami a škůdci. Mezi nejčastější choroby patří choroby houbového původu. Padlí se projevuje bílým povlakem na listech, šedá plíseň zase hnědými skvrnami a chřadnutím rostliny. V obou případech je důležité postižené části rostliny odstranit a ošetřit ji vhodným fungicidem. Z živočišných škůdců bobkovišeň nejčastěji napadají svilušky, které způsobují žloutnutí a opadávání listů. Proti nim lze bojovat například postřikem z roztoku vody a mýdla. U rostlin s květy se můžeme setkat s mšicemi, které sají rostlinné šťávy a způsobují deformaci listů a květů. Proti nim je vhodné použít insekticid. Důležitá je také prevence – zdravá a silná rostlina je odolnější vůči chorobám i škůdcům. Pravidelná kontrola rostlin, dostatek světla, správná zálivka a hnojení jsou základem pro zdravý růst a bohaté kvetení.
Použití bobkovišně v zahradě
Bobkovišeň lékařská (Prunus laurocerasus) je stálezelený keř, který se často používá v zahradách pro svůj atraktivní vzhled a nenáročnost. Kromě lesklých, tmavě zelených listů, které zdobí zahradu po celý rok, bobkovišeň na jaře potěší i svými květy. Květenství drobných, bílých květů uspořádaných v vzpřímených hroznech působí velmi elegantně a zároveň jemně provoní své okolí. Ačkoliv jsou plody bobkovišně – černé peckovice – mírně jedovaté, pro ptáky představují lákavou potravu. Bobkovišeň je tak nejen estetickým doplňkem zahrady, ale i útočištěm pro drobné ptactvo.
Bobkovišeň jako živý plot
Bobkovišeň, latinsky Prunus laurocerasus, je stálezelený keř oblíbený pro svůj elegantní vzhled a nenáročnost. Její lesklé, tmavě zelené listy vytvářejí hustý porost, který působí luxusním dojmem a poskytuje soukromí po celý rok. Bobkovišeň je navíc rostlina s květy, které se objevují na jaře. Květy jsou drobné, bílé a uspořádané v vzpřímených hroznech, které krásně kontrastují s tmavými listy. Kromě estetické funkce lákají květy bobkovišně také včely a další opylovače, čímž přispívají k biodiverzitě vaší zahrady. Po odkvětu se na keři tvoří drobné, černé plody, které slouží jako potrava pro ptáky.
Vlastnost | Bobkovišeň | Tis červený | Zimostráz vždyzelený |
---|---|---|---|
Stálezelený | Ano | Ano | Ano |
Rychlost růstu | Střední až rychlá | Pomalá | Velmi pomalá |
Náročnost na pěstování | Nízká | Střední | Střední |
Odolnost vůči mrazu | Závisí na odrůdě | Vysoká | Střední |
Toxicita bobkovišně: Pozor na děti!
Bobkovišeň, latinsky Prunus laurocerasus, je stálezelený keř oblíbený pro své lesklé listy a nenáročnost. Svou krásou ale skrývá i jisté nebezpečí, a to zejména pro ty nejmenší. Všechny části rostliny, včetně listů, květů a plodů, obsahují glykosidy, které se v těle štěpí na kyanovodík. Kyanovodík je prudce jedovatý a i malé množství může způsobit zdravotní problémy. U dětí se otrava projevuje zvracením, bolestmi břicha, zrychleným dýcháním a v krajním případě i bezvědomím. Proto je důležité bobkovišeň pěstovat mimo dosah dětí a zvířat. Pokud máte podezření na otravu, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. I když je bobkovišeň krásná rostlina, opatrnosti není nikdy nazbyt.
Publikováno: 19. 10. 2024
Kategorie: rostliny