Voňavý zázrak jménem bergamot pro vaši zahradu

Bergamot

Bergamot v zahradě

Bergamot, známý svou svěží citrusovou vůní, je oblíbenou ingrediencí v kosmetice a aromaterapii. Věděli jste ale, že si tento citrusový poklad můžete vypěstovat i na vlastní zahradě? Bergamot, latinsky Citrus bergamia, je menší strom dorůstající do výšky 2 až 4 metrů. Prospívá mu teplé a slunné klima, proto se mu bude dařit na chráněném místě orientovaném na jih. Půda by měla být dobře propustná a bohatá na živiny.

Bergamot můžete pěstovat ze semen, ale jednodušší a rychlejší je pořídit si roubovanou sazenici. Sazenice vysazujeme na jaře po posledních mrazech. Během vegetace je důležitá pravidelná zálivka, zejména v horkých letních dnech. Hnojíme dvakrát měsíčně hnojivem určeným pro citrusy. V našich podmínkách bergamot nepřezimuje venku, proto je nutné ho na zimu přenést do světlé a chladnější místnosti s teplotou 5 až 10 °C.

Pěstování bergamotu vyžaduje trochu trpělivosti a péče, ale odměnou vám budou voňavé bílé květy a později i plody. Plody bergamotu připomínají tvar hrušky a mají světle žlutou barvu. Jejich chuť je kyselá a mírně nahořklá. Bergamot je skvělou volbou pro všechny, kteří si chtějí dopřát kousek exotiky na vlastní zahradě.

Původ a charakteristika

Bergamot je aromatický citrusový ovocný strom, jehož plody se používají k výrobě esenciálního oleje. Pochází pravděpodobně z jihovýchodní Asie a do Evropy se dostal s arabskými obchodníky. Jeho název je odvozen od italského města Bergamo, kde se začal pěstovat ve velkém.

Strom bergamotu je menšího vzrůstu, dorůstá do výšky 2 až 4 metrů. Má hustou korunu s trnitými větvemi. Listy jsou oválné, tmavě zelené a lesklé. Květy jsou bílé, vonné a uspořádané do hroznů. Plody jsou kulovité až hruškovité, s hladkou a tenkou slupkou. Dužnina je kyselá a hořká, s výraznou citrusovou vůní.

Esenciální olej z bergamotu se získává lisováním slupek plodů. Má svěží, sladce citrusovou vůni s lehce kořeněným nádechem. Používá se v potravinářství, kosmetice a aromaterapii. V aromaterapii je bergamot ceněn pro své uklidňující a antidepresivní účinky.

Vhodné podmínky pěstování

Bergamot, stejně jako ostatní citrusové stromy, vyžaduje pro svůj růst a plodnost specifické podmínky. Především miluje slunce. Pro zdravý růst a bohatou úrodu plodů potřebuje alespoň 6 hodin přímého slunečního světla denně. V ideálním případě ho umístěte na jih nebo jihozápad, kde bude mít dostatek světla. Co se týče teploty, bergamot preferuje teplé a mírné klima. Optimální teplota pro jeho růst se pohybuje mezi 20-25 °C. V zimě je důležité chránit ho před mrazem, jelikož teploty pod -2 °C mohou rostlinu nenávratně poškodit. V našich podmínkách je proto vhodné pěstovat bergamot v nádobě a na zimu ho přemístit do interiéru, zimní zahrady nebo chladnějšího skleníku s teplotou okolo 5-10 °C. Důležitá je také zálivka. Během vegetačního období, od jara do podzimu, potřebuje bergamot pravidelnou a vydatnou zálivku. Půda by měla být neustále vlhká, ale ne přemokřená. V zimě zálivku omezte, stačí zalévat jednou za 14 dní. Pro pěstování bergamotu je ideální lehká, dobře propustná půda s mírně kyselým pH (6,0-6,5). Směs pro citrusové plody, kterou lze zakoupit v zahradnictvích, je pro pěstování bergamotu ideální.

Výsadba a péče

Bergamot, stejně jako ostatní citrusové stromy, vyžaduje specifické podmínky pro zdravý růst a bohatou úrodu. V našich klimatických podmínkách se pěstuje v nádobách, které umožňují přemisťování mezi venkovním stanovištěm a zimovištěm. Ideální je slunné a chráněné místo s dostatkem světla. Během vegetačního období, od jara do podzimu, prospívá bergamotu pobyt venku na zahradě, terase nebo balkonu. S příchodem prvních mrazíků je nutné rostlinu přemístit do světlé a chladnější místnosti s teplotou 5-10 °C.

Vlastnost Bergamot Citron
Vzhled plodu Kulatý až hruškovitý, žlutý Oválný, žlutý
Chuť dužiny Kyselá, mírně nahořklá Kyselá
Použití Esenciální olej, Earl Grey čaj Potraviny, nápoje, čisticí prostředky

Pro pěstování bergamotu je vhodný substrát určený pro citrusové plody, který zajistí dostatečnou propustnost a mírně kyselé pH. Důležitá je pravidelná zálivka, substrát by neměl nikdy zcela vyschnout, ale zároveň je třeba se vyvarovat přemokření. Během vegetace je vhodné bergamot pravidelně přihnojovat hnojivem pro citrusy.

Pro udržení kompaktního tvaru a podpory větvení je vhodné bergamot pravidelně zastřihávat. Řez se provádí na jaře před začátkem vegetace. Odstraňují se slabé, poškozené a zkřížené větve. Bergamot je náchylný k napadení škůdci, jako jsou svilušky, mšice a červci. Pravidelná kontrola rostliny a včasný zásah pomohou udržet škůdce pod kontrolou.

Vůně bergamotu je jako sluneční paprsek, který prosvítá korunou stromu a dotýká se země.

Jan Nepomuk Martínek

Sklizeň a využití plodů

Bergamot, citrusový ovocný strom původem z jihovýchodní Asie, plodí aromatické plody s výraznou citrusovou vůní. Sklizeň bergamotu probíhá obvykle od listopadu do března, v závislosti na odrůdě a klimatických podmínkách. Plody se sbírají ručně, aby nedošlo k jejich poškození.

Zralé bergamoty mají jasně žlutou barvu a pevnou slupku. Po sklizni se plody dále zpracovávají, nejčastěji lisováním za studena, čímž se získává cenný esenciální olej. Bergamtový olej má široké využití v potravinářství, kosmetice a aromaterapii. V potravinářství se používá k ochucení čajů, cukrovinek a dezertů. V kosmetice je ceněný pro své antiseptické a tonizující účinky a přidává se do parfémů, krémů a mýdel. Aromaterapeutické využití bergamotu zahrnuje jeho schopnost uvolnit napětí, zmírnit úzkost a zlepšit náladu.

Kromě esenciálního oleje se využívá i kůra z bergamotu, která se suší a přidává do čajových směsí. Bergamot je tak všestranně využitelný citrusový plod s lahodnou vůní a blahodárnými účinky na lidské zdraví.

Choroby a škůdci

Bergamot, stejně jako ostatní citrusové stromy, může být náchylný k řadě chorob a škůdců. Mezi nejčastější choroby patří plíseň šedá, která se projevuje hnědými skvrnami na listech a plodech. Dalším problémem může být strupovitost citrusů, která způsobuje žluté skvrny na listech a deformaci plodů. Citrusové stromy mohou také trpět chlorózou, což se projevuje žloutnutím listů v důsledku nedostatku živin. Mezi běžné škůdce patří svilušky, které způsobují žloutnutí a opadávání listů, a molice, které zanechávají na listech lepkavou medovice. Důležitá je prevence, jako je zajištění dobré cirkulace vzduchu, správné zavlažování a pravidelné kontroly rostlin. V případě napadení je nutné zvolit vhodný postřik a ošetření opakovat dle potřeby.

Zajímavosti o bergamotu

Bergamot není jen tak obyčejný citrusový plod. Jeho aroma je natolik specifické, že si ho snadno spletete s kombinací pomeranče, citronu a limetky. Ačkoliv jeho dužina není příliš lákavá k jídlu, silice z bergamotu nachází široké uplatnění. Víte, že za jeho typickou vůni můžou flavonoidy, které mají pozitivní vliv na lidské zdraví? Bergamot se pyšní antiseptickými a antibakteriálními účinky a jeho silice se používá k výrobě parfémů a kosmetiky. Možná vás překvapí, že esenciální olej z bergamotu je klíčovou složkou pro výrobu oblíbeného čaje Earl Grey. Pěstování bergamotu je doménou především jižní Itálie, kde pro něj panují ideální klimatické podmínky. Stromy bergamotu jsou poměrně nízké a mají hustou korunu s tmavě zelenými listy. Plody dozrávají v zimních měsících a jejich sklizeň je stále převážně ruční záležitostí.

Publikováno: 25. 07. 2024

Kategorie: zahrada

Autor: Jindřich Konečný

Tagy: bergamot | citrusový ovocný strom