O nás

JAK TO CELÉ ZAČALO?

Jsme Petra a Lucka, dvě kamarádky z Liberce, které život svedl dohromady během studia na Technické univerzitě. Nápad vybudovat v centru Liberce komunitní zahradu se nám v hlavách vylíhl už před pár lety, když začaly vznikat první komunitní zahrady v Praze. Už tehdy jsme si řekly, že pro komunitní zahradu je centrum Liberce jak stvořené. Nachází se zde spousta neudržovaných plácků, které ho hyzdí, a pokaždé, když jdeme okolo, nám je z toho smutno. Centrum se v posledních letech vylidňuje kvůli přesunutí malých krámků do nákupních center, v pozdních odpoledních a večerních hodinách jako kdyby centrum vymřelo. Je zde velmi málo zelených příjemných míst, kde by se za hezkého počasí dalo jen tak posedět nebo se setkat s přáteli. A to bychom chtěly změnit…

PROČ PRÁVĚ KOMUNITNÍ ZAHRADA?

Komunitní zahrada v sobě spojuje dvě naše vášně – trávení času s fajn lidmi a zahradničení v městských podmínkách. Není nic lepšího, než si vařit dobroty z vlastní zdravě vypěstované zeleniny a bylinek. Bydlíme ve městě, a tak víme, že pro mnoho lidí je díky nedostatku prostoru težké nebo i zcela nemožné si založit malý záhonek nebo alespoň pár truhlíků pro pěstování čehokoliv. Komunitní zahrada je místem, které umožňuje si na malém prostoru zasít pár ředkviček, salátů, fazolek, bylinek, prostě toho, na co máte chuť. Zároveň je zelenou oázou pro lenošení a setkávání lidí jen tak nebo při různých akcích.

KDE VZNIKÁ?

Terasy

Pro náš záměr jsme na konci srpna 2014 získaly úžasné terasy na Lazebnickém Vrchu. Je to ideální místo pro komunitní zahradu. Nachází se v samém srdci Liberce kousek od radnice, jsou celý den na sluníčku a je zde klid.

KDY BUDE OTEVŘENA?

ZAHRADU jsme slavnostně otevřely 16. května 2015. Otevření předcházela série dubnových brigád na ZAHRADĚ, do kterých se zapojily desítky dobrovolníků. Byla to dřina, ale stála za to. Vždycky, když jsme si sahaly na dno, když nám docházela síla a řešily jsme zdánlivě neřešitelné problémy, našla se hromada pomocných rukou, která nás tahala z nouze. Lucka navíc vše absolovovala s těhotenským bříškem, Agátka se narodila týden po slavnostním otevření.

JAK MŮŽETE POMOCI?

Tento projekt je neziskový. Z velké části jsme ho financovaly ze své vlastní kapsy. Na podzim roku 2014 se nám podařilo získat grant od Nadace Via v rámci programu Města z jiného těsta, díky kterému můžeme ZAHRADU rozjet. Pro úplné dokončení naší vize ale budeme ještě nějaké peníze potřebovat. Snažíme se oslovit a zapojit liberecké firmy i jednotlivce, kterým není jedno, jak centrum Liberce vypadá. V roce 2015 jsme získaly další partnery. Pomoc můžete i vy, a to nejen penězi. Hodí se nám i pár hodin vašeho času nebo cokoliv, co nám můžete darovat a hodí se pro pěstování nebo pohodování na ZAHRADĚ.

I když jsme na začátku byly jen my dvě, ZAHRADU netvoříme jen pro sebe. Spoléháme na to, že se nám podaří svým nadšením nakazit co nejvíce Liberečáků, kteří se budou chtít na budování zahrady podílet. Dosud se do projektu zapojilo již více než 50 dobrovolníků. Pokud jsme oslovily i vás, tak se k nám přidejte!

KDO JSME?

P1030371Petra je máma školačky Elišky a pohodové dva roky staré Dominiky. Ráda vaří z toho, co si vypěstuje sama na zahradě. Její vášní jsou čerstvé bylinky a domácí marmelády. Po mnohaletém působení v nadnárodních firmách je nyní na cestě za “svobodným” životem a do budoucna by ráda žila v rovnováze pracovního a osobního života. Užívá si každou chviličku, kdy si může zajezdit na inline bruslích, zaběhat si a nebo si jen tak číst knížku.

Lucka je nadšená kuchařka, cyklistka, lyžařka a lezkyně. V současnosti ale především máma tříleté Aničky a čerstvě vyloupnuté Agátky. Miluje dobrou hudbu a špagety aglio olio. Je vášnivou pěstitelkou a konzumentkou chilli papriček. Po deseti letech zabalila kariéru a rychlý život v Praze a vyměnila ho zpátky za pohodové tempo v jejím milovaném Liberci. Chce ve svém životě dělat už jen to, co ji baví a v čem vidí smysl.